Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór kolumn , dylemat do 1000 zł

14 Lut 2013 20:07 2724 14
  • Poziom 11  
    Witam , mam dylemat w zakupie kolumn . Myślałem , żeby kupić altus 110/200 i wymienić dosłownie wszystkie głośniki i zwrotnice (pozostały by tylko budy ). Wiec głośnik wysokotonowy to miałby być tonsil gdwk/80/26 lub jakaś vifa , niskotonowe to re audio re10d4 spięte w 8 ohm i zestrojone br . Do tego nowe wygłuszenie ( zmniejszenie litrażu pod głośnik ) i wykonanie zwrotnicy . I teraz pytanie do was , czy za 1000 zł znajdę lepsze kolumny , które zagrają lepiej od takich na bazie w/w? Z góry dzięki za pomoc ; )
  • Poziom 27  
    Witam

Pomysł dość dziwny i raczej nieuzasadniony ekonomicznie. Nic w tym projekcie ze sobą nie gra - odpuść sobie. Pozostają pytania: do czego mają służyć te kolumny? Jaka muzyka ma być odtwarzana? Jaka jest powierzchnia pokoju? Jaki masz wzmacniacz?

Pozdrawiam

Krystian
  • Poziom 11  
    Wpadłem na taki pomysł , bo stwierdziłem , że może to ze sobą całkiem nieźle współgrać ( oczywiście pod warunkiem zmiany zwrotnicy ) . Zaczęło się od tego , że spodobał mi się dźwięk re audio , a w/w gdwk to podobno najlepsza kopułka tonsila (słyszałem już podobną konstrukcję altusów z tym ,że na basach jbl i troszkę innej kopułce i grało to całkiem przyzwoicie ). Wzmacniacz będę musiał dokupić (myślałem nad jakąś yamahą ale o tym później ) . Kolumny do słuchania muzyki w domu w pokoju około 20 m^2 , muzyka bardzo różna trance , dance , lata 80' . Jestem otwarty na sugestię i propozycję .

p.s. obecnie mam quadrale rubin mk II i właśnie idą na sprzedaż , dlatego teraz dylemat jak dobrze zainwestować pieniądze .
  • Poziom 21  
    Kupić kolumny tylko ze względu na stare budy - bezsensu.
    Budując kolumny mamy wiedzę odnośnie projektowania zwrotnic, albo wybieramy gotowy, sprawdzony projekt. Szkoda kasy na zlecanie projektowania zwrotnicy, bo pieniądze można przeznaczyć np. na lepsze głośniki.
    Tonsil nigdy nie zrobił przyzwoitego głośnika wysokotonowego.
    Nie dasz rady skleić kilka desek, wyciąć otwory pod głośniki, ofornirować i polutować zwrotnice?
    Mógłbyś zrobić np. FX-200.
  • Poziom 11  
    Zwrotnice sam ogarnę . Co do obudowy to po prostu nie chce mi się w to bawić . Kupując takie kolumny i tak zwróci mi się w większości koszt ich zakupu ( sprzedaż fabrycznych głośników ) . A co do przyzwoitego wysokotonowca , to słyszałem że ten gdwk gra całkiem nieźle . Jest montowany m.in. w kolumnach pylon pearl i czytając opinię ludzie sobie chwalą , sam też byłem pod wrażeniem . Myślę , że to rozsądna opcja biorąc pod uwagę ograniczony budżet . Wysokotonowiec to niekoniecznie musi być ten gdwk , słyszałem tez głośniczki vify i spodobał mi się dźwięk (tylko wtedy budżet przekroczy 1000 ) . Same re audio to koszt 500 zł . Nie wiem już co o tym myśleć . Chociaż właśnie słyszałem jakieś 2-3 tyg temu podobny projekt na basie JBL i kopułce gdwk (kopułka mi nie podeszła ale to była inna niż ta która ja chce zastosować ) . No i muszę powiedzieć , że grało to całkiem przyzwoicie . Tego gdwk , którego chcę zastosować słyszałem własnie w tych kolumnach pylon pearl i jak na tonsila gra przyjemnie ( porównywałem z moimi obecnymi quadralami ) . Lubię wyzwania i chyba podejmę się tego projektu . Ewentualnie jak ktoś ma lepszy projekt to proszę o pomoc , najlepiej żeby bas był 25 cm . Po prostu nie chcę już dodatkowego suba .
  • Poziom 27  
    Witam

Według mnie projekt absolutnie bez sensu i kompletnie nie przemyślany. Podane przez Ciebie głośniki re audio re10d4 to głośniki samochodowe i do tego niskotonowe. Czyli zamierzasz dać dwa niskotonowe i wysokotonową kopułkę na zestaw. Jak zatem chcesz podzielić pasmo dla tych głośników, żeby mieć jakiekolwiek pasmo tonów średnich? Jakie nachylenie? To już wolałbym zostawić oryginalny układ Altusów. Jak chcesz układ dwa niskotonowe i wysokotonowy to kup sobie Zeusy - mniej się rozczarujesz a do łupania się nadają. Reasumując: szkoda pieniędzy na to co chcesz zrobić.

Pozdrawiam

Krystian
  • Poziom 11  
    krisxxl napisał:
    Witam

Według mnie projekt absolutnie bez sensu i kompletnie nie przemyślany. Podane przez Ciebie głośniki re audio re10d4 to głośniki samochodowe i do tego niskotonowe. Czyli zamierzasz dać dwa niskotonowe i wysokotonową kopułkę na zestaw. Jak zatem chcesz podzielić pasmo dla tych głośników, żeby mieć jakiekolwiek pasmo tonów średnich? Jakie nachylenie? To już wolałbym zostawić oryginalny układ Altusów. Jak chcesz układ dwa niskotonowe i wysokotonowy to kup sobie Zeusy - mniej się rozczarujesz a do łupania się nadają. Reasumując: szkoda pieniędzy na to co chcesz zrobić.

Pozdrawiam

Krystian

Nie zrozumieliśmy się ... zostanie seryjny układ Altusów czyli kolumna trójdrożna . Myślałem , że skoro chcę budy od Altusów to logiczne , że kolumna będzie trójdrożna . Podałem tylko basy i wysokotonowce , bo na razie wybór padł na te głośniki . Średniotonowe też będą , tylko pytanie jakie ... bo gdm są trochę krzykliwe . To co napisałeś sam bas + gwizdek byłoby kompletnie bez sensu . Re audio nawet nie dałoby się zestroić z gwizdkiem , bo to typowy niskotonowiec . Zwrotnica będzie drugiego rzędu . Po wyjaśnieniu "niedomówień" może ktoś się wypowie ...
  • Poziom 27  
    Witam

Nadal podtrzymuję swoje stanowisko, że konstrukcja jest bez sensu. Wyjdzie Ci potworek audio. Wg. mnie brniesz w ślepą uliczkę. Dajesz do konstrukcji domowej głośnik samochodowy, którego producent nie potrudził się o podanie jego pasma przenoszenia na swojej stronie. Idąc dalej, efektywnośc tego głosnika to 84,7 dB - nie sądzisz że to może być mało? Mam wrażenie, że czekasz na post w stylu: fajny pomysł, możesz spokojnie działać. A ja twierdzę, patrząc na pomysł i dobór przetworników, że i ze zwrotnicą sobie nie poradzisz.

Pozdrawiam

Krystian
  • Poziom 11  
    krisxxl napisał:
    Witam

Nadal podtrzymuję swoje stanowisko, że konstrukcja jest bez sensu. Wyjdzie Ci potworek audio. Wg. mnie brniesz w ślepą uliczkę. Dajesz do konstrukcji domowej głośnik samochodowy, którego producent nie potrudził się o podanie jego pasma przenoszenia na swojej stronie. Idąc dalej, efektywnośc tego głosnika to 84,7 dB - nie sądzisz że to może być mało? Mam wrażenie, że czekasz na post w stylu: fajny pomysł, możesz spokojnie działać. A ja twierdzę, patrząc na pomysł i dzeobór przetworników, że i ze zwrotnicą sobie nie poradzisz.

Pozdrawiam

Krystian

Nie czekam na tego typu post, wręcz przeciwnie ...krytyka wskazana ; ) . Po prostu taki projekt wydał mi się ciekawy . Co do małej skuteczności , to można to wypoziomować na zwrotnicy ( m.in. od tego przecież jest ) . Dlaczego uważasz , że wyjdzie potworek ? Wspominałem , że ten projekt który mnie po części zainspirował na tych JBL po zestrojeniu zwrotnicą grał całkiem przyzwoicie . Co do pasma przenoszenia ... w samochodowych głośnikach basowych przeważnie nie ma czegoś takiego , po prostu podają fs . Dlatego to byłoby wyzwanie , bo żeby dobrze to zestroić poprawnie potrzebna by była metoda "prób i błędów" . Zdaję sobie sprawę , że są to nieprzetarte szlaki i ludzie to krytykują dlatego , że nikt tego nie spróbował . Ok , zostawmy to ... więc co proponujesz z twojej strony ? To że projekt Ci "nie podszedł" rozumiem ale co w zamian ? Czekam na dalsze wypowiedzi dot. tego projektu lub sugestie co lepiej zrobić zamiast tego pomysłu ... tylko konkrety a nie coś w stylu "projekt bez sensu " bez podania żadnej alternatywy .
  • Poziom 21  
    Jak masz zamiar robić zwrotnice? Na ucho, kalkulator, czy pomiary?
  • Poziom 11  
    Najpierw pomiary , u znajomego . Wedy jak coś nie podpasuje to pozostanie ucho ; ) . Zdaje sobie sprawę , że to nie będzie proste ... niska skuteczność głośnika niskotonowego będzie pewnie uciążliwa ale gdyby tak zastosować zwrotnicę pierwszego rzędu to może go tak nie "przytka" jak zwrotnica drugiego rzędu .Na razie to i tak jest tylko przymiarka , nie mam przetworników ani skrzyń . Dlatego postanowiłem zaczerpnąć waszej wiedzy i posłuchać co o tym myślicie . Oczywiście inne propozycje mile widziane , wręcz wskazane , po to jest ten temat .
  • Poziom 21  
    Kolega wyżej wyraźnie Ci napisał, że z tego nic nie będzie. Głośnik typowo subwooferowy, na dodatek samochodowy, o średnicy 25 cm nie ma prawa dobrze zagrać w domu, w 2 way.
    Nie znasz się na tym, więc naprawdę najlepiej będzie, jak na początek skopiujesz gotowy projekt. Jaki? Ja już coś zaproponowałem...
  • Poziom 11  
    Kolego , o jakim 2 way mówisz ... wyraźnie napisałem , że to ma być 3way . Po drugie ta propozycja na przetwornikach stx to niezbyt mnie przekonuje ... już wole obecne quadrale . Widzę , że wszyscy zachwalają tutaj stx i nie ma innych propozycji ... a szkoda .
  • Poziom 8  
    DaViD_HCC napisał:
    Wbo stwierdziłem , że może to ze sobą całkiem nieźle współgrać ( oczywiście pod warunkiem zmiany zwrotnicy ) .

DaViD_HCC napisał:
    (słyszałem już podobną konstrukcję altusów z tym ,że na basach jbl i troszkę innej kopułce i grało to całkiem przyzwoicie ).

Ciężko tak sobie zgrać głośniki... dobór obudowy jest ważny... Nie da się budować kolumn na zasadzie "a kupie sobie dwa głośniki bo piszą że dobre, wypasioną zwrotnice wsadzę to do obudowy i będę miał super kolumny za 1000zł"... to tak nie działa...
  • Użytkownik usunął konto