Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compaq cq58 - co zamiast windowsa?

14 Lut 2013 21:30 2343 5
  • Poziom 8  
    o instalacji windowsa 7 na tym wynalazku już było, 8 działa jak działa... ale czy ktoś próbował postawić na tym laptopie inny system? Może jakiś linux? jak ze sterownikami wszystkimi? ja próbowałem open suse i ubuntu ale brakowało mi sterowników do wifi i lan a w open suse także do grafiki. linuxem niestety zajmuję się zbyt mało... może jest jakaś dystrybucja która ma sterowniki "na pokładzie" do cq58?
  • Poziom 39  
    Jaka specyfikacja?
  • Poziom 8  
    Procesor: Dwurdzeniowy układ AMD APU E1-1200 z oddzielnym układem graficznym Radeon HD7310, Zestaw układów AMD A68M FCH, Grafika Oddzielny układ graficzny AMD Radeon HD 7310 (do 384 MB), Kamera internetowa Kamera internetowa HP TrueVision HD z wbudowanym mikrofonem cyfrowym, Wbudowana karta sieciowa Ethernet 10/100 BASE-T,
    Bezprzewodowe 802.11b/g/n - Qualcomm Atheros QCA9565, Bluetooth - Qualcomm Atheros Bluetooth 4.0+HS.... Próbowałem "na szybko" instalować ubuntu (puchacza) i open suse... ubuntu wstał ale nie miał sterowników do wifi i ethernet a grafika na domyślnych? chyba była... open suse nie wstał w trybie graficznym, dopiero uruchomienie go w trybie awaryjnym dało że wstał ale też bez sterowników do wifi a ethernet raz łączył sie i po chwili rozłączał... sorry jeśłi coś pokręciłem z nawą trybu ale linuxem zajmuję sie mało niestety... choć windows 8 na cq 58 nieźle mnie wkurza i zastanawiam się nad alternatywą.... linuxem

poza tym cq 58 nieźle chodzi na win7 ale nie chcę piracić a 400 zł za licencję aby przeglądać internet, pisać teksty i od czasu do czasu obejrzeć jakiś film na dvd to lekka przesada.....
  • Poziom 39  
    Na tą platformę na tą chwilę będzie ciężko.
    Grafika jeśli nie pójdzie na sterownikach xorga, to konieczne będzie zainstalowanie sterowników własnościowych fglrx (z tym że z tego co czytałem i miałem okazję się przekonać, to nie współpracują z najnowszą wersją xorga).
    Do sieci wifi i ethernet próbuj wgrać wireless-compat (wymaga kompilacji ze źródeł).
    Jeśli to nie pomoże, próbuj z najnowszymi wersjami kernela.
    Jak wygląda obsługa ACPI na obu dystrybucjach?
  • Poziom 8  
    ... a już myślałem, że będzie lepiej i prościej.... swoja drogą HP oferuje starszy model 635 z SUSE enterprise jeśli dobrze pamiętam... dlaczego cq58 nie jest do wyboru z Linuxem?! tylko, że 635 jest na E300 i E450 a nie na wynalazku E1... trochę mnie przeraża kompilacja ze źródeł... cóż... jestem "za słaby w uszach" z linuxa :cry:

marzy mi się slogan "dodaj kopa do taniochy - zainstaluj linuxa!" i dream team linuxa robiący kompilacje pod te wszystkie tanie laptopy z windows 8... gdyby tak można zainstalować bezpłatny (mało płatny) system lepiej działający niż 8 bez czarów i magii z szukaniem sterowników i kompilacjami? ale to marzenia... przepraszam za offtopa