Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CB-radio 'unitra echo 3'. Szukam schematu.

szaszlyk1 11 Apr 2005 22:40 10312 40
IGE-XAO
    sp9coo
    Level 19  
    Ktoś może potrzebuje takiego radia mam na zbyciu
    sp9coo
  • IGE-XAO
    KW
    Level 21  
    Ja też chyba jeszcze mam, ale to radio przynajmniej w moim przypadku miało kiepską modulację. Byćmoże to wina konkretnego egzemplaża ale nigdy nie udało mi się uzyskać czystej modulacji. W przypadku Echa 4 było wszystko OK. W przypadku Echa 3 zawsze trochę chrypiało.
  • IGE-XAO
    Panda02
    Level 32  
    sp9coo wrote:
    Ktoś może potrzebuje takiego radia mam na zbyciu
    sp9coo

KW wrote:
    Ja też chyba jeszcze mam, ale to radio przynajmniej w moim przypadku miało kiepską modulację. Byćmoże to wina konkretnego egzemplaża ale nigdy nie udało mi się uzyskać czystej modulacji. W przypadku Echa 4 było wszystko OK. W przypadku Echa 3 zawsze trochę chrypiało.

O jakich radiotelefonach piszecie? Czy o Echo3, czy o Tukanie2? Jeśli Tukan2 to interesuje mnie sztuka do kompletu.
    User removed account
    User removed account  
    sp9coo
    Level 19  
    Witam ja mam EHO 3 nawet nie wiem czy to jeszcze chodzi niemam aku do nich
    Grzegorz sp9coo
    szaszlyk1
    Level 11  
    sp9coo

Echo 3 chodzi na 12V
    sp9coo
    Level 19  
    to wiem bo mam stare aku tylko nie włanczałem go z 10 lat i aku padło
    Samael
    Level 12  
    Witam

Zamierzam uruchomić parę radiotelefonów ECHO-4. Znalazłem takie ogniwa pastylkowe: H320BC Vinnic 320mAh NiMH 1,2V.
    Czy takie 320mAh pastylki będą poprawnymi zamiennikami? Oryginalnie były pastylki Centra KB 26/9 1,2V (chyba NiCd) jednak nie wiem jaką miały pojemność.
    Czym je ładować? Oryginalny UNITRA-WAREL TVP AW-2 12V chyba nie bedzie się nadawał do NiMh ?

Pozdrawiam
    AdamC
    Level 27  
    Centra KB 26/9 1,2V miały 225mAh, NiCd, średnica 26mm grubości 9mm.
    Te co znalazłeś powinny pasować gabarytami.
    Oryginalna ładowarka obsłuży też i NiMh z tą różnicą że wydłużony będzie czas ładowania.
    Samael
    Level 12  
    Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące radiotelefonów ECHO. Posiadam dwie sztuki pracujące na kanale o częstotliwości 27,260MHz (czyli wg tabeli kanał 26 z podstawowej 40).
    Z komunikacją pomiędzy radiotelefonami nie ma problemu, jednak nie da razy nawiązać połączenia z cb radiem.
    W samochodzie mam presidenta harry II, ustawiłem go na kanał 26 i sygnał jest zniekształcony, słychać trzaski. Ten "odbiór" jest słyszalny na kanałach 25 do 27.
    Podczas nadawania z Echa wskaźnik w presidencie pokazywał silny sygnał przychodzący, odległość pomiedzy urządzeniami około 50m.

Nie wiem co jest nie tak, ale stwierdziłem że zamiast bawić się w odtworzenie pastylkowego zasilania tych telefonów którymi nie mogę połączyć się z telefonem bazowym w samochodzie lepiej kupić używanego alana 38 i mieć pewną łączność.

Jeżeli ktoś może mnie oświecić gdzie szukać przyczyny tej niekompatybilności to będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

EDIT: Wszystko się wyjaśniło i pięknie Echo nawiązuje łącznośc w obie strony ze współczesnym radiem CB. Przypadkowo odkryłem, że mimo podanej na pokrywie częstotliwości 27,260MHz (kanał 26) radiotelefony faktycznie pracują na częstotliwości 27,220MHz (kanał 22). Nie wiem czy to błąd naklejającego tabliczki znamionowe, ale telefony od nowości nie były rozkrecane.
    KW
    Level 21  
    No to ja Cię trochę oświecę. Wystarczy odrobinę pomyśleć i odpopwiedź się sama ciśnie na usta. Radiotelefony typu Echo miały moc wcz maksymalnie 100mW a radio w samochodzie 4W. ARW w Echu nie wyrabia i masz przesterowany stopień wejściowy wcz w Echu. Odjedź samochodem 500m lub 1km to w Echu będziesz słyszał dobrze samochód. Odwrotnioe niekoniecznie. Mikrofonem w Echu jest głośnik i stąd stłumione wysokie tony i bylejaka modulacja. Poza tym, ze względu na starsze rozwiązania techniczne głębokość modulacji może być mała i w związku z tym lepiej będzie słychać inne radia niż Echo.