Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termometr samochodowy

Gustavo 16 Feb 2005 07:53 5855 6
    Gustavo
    Level 18  
    Mało mnie szlag nie trafił. Znowu zawiesił mi się termometr samochodowy (wersja z 2 temperatrurami, podświetlaniem i alarmem p/oblodzeniowym). Mam już dosyć tych chińskich wynalazków (to już chyba 3 egzemplarz). więc chcę zamontowac coś innego. Może jakiś z zestawów do samodzielnego montażu ? Doradźcie coś...
    Masteq
    Level 18  
    moze wstawic diode i kondensator za nią w obwodzie zasilania tego termometru - moze sie zawieszac przy odpalaniu gdy spadek napiecia jest zbyt duzy. Co do stestawow do samodzielnego montazu to sa firmy jabel i north elektronik z ustki - maja duzy wybor termometrow.
    Gustavo
    Level 18  
    Masteq wrote:
    moze wstawic diode i kondensator za nią w obwodzie zasilania tego termometru - moze się zawieszac przy odpalaniu gdy spadek napiecia jest zbyt duzy. Co do stestawow do samodzielnego montazu to sa firmy jabel i north elektronik z ustki - maja duzy wybor termometrow.

On jest zasilany z bateryjki, natomiast podświetlanie z instalacji. Ale zauważyłem że czasem reset następuje przy włączaniu świateł p/mgłowych...Niby osobne obwody, ale jednak jakieś zakłocenia z instalacji oddziaływują na elektronikę temometru
  • Helpful post
    Morfina1986
    Level 13  
    WITAM!!
    Właśnie zabieram się za składanie termometru do samochodu, który może cię zainteresować. Dokonuje on pomiaru wewnątrz samochodu i na zewnątrz, za pomocą DS18B20. Dodatkowo planuje wrzucić tam zegarek, także będzie na wyświetlaczu LCD z podświetleniem na przemian pokazywać się temperatura wewn.; na zew.; oraz czas. Koszt całego przedsięwzięcia w moim przypadku to ok 40zł,( ponieważ DS18B20 posiadam). Układ nie jest skomplikowany Jeśli będziesz zainteresowany postaram się w najbliższym czasie wrzucić schemat (muszę go narysować), oraz wykaz elementów. POZDRAWIAM!
    Gustavo
    Level 18  
    To fajnie, czekam.
    Wprawdzie zdarzyła mi się okazja na autogiełdzie i kupiłem taki jaki miałem o kilkanaście zł taniej niż w sklepie, ale zawsze porządny schemat mile widziany.
    BTW nowy termometr (zasilanie podświetlenia) podłączę przez filtr LC, bo podejrzewam że to przepięcia w instalacji mi załatwiły stary
    Morfina1986
    Level 13  
    No schemat jeszcze nie gotowy, ale postaram się go wrzucic w najbliższym czasie. Niemogę go skończyć ponieważ jeszcze nie przyszły mi wszystkie cześci.
    Morfina1986
    Level 13  
    No i nareszcie mam schemat. Lepiej późno niż wcale :). wykaz elementów: Wyswietlacz alfanumeryczny 8x2 z podświetleniem, Procesor ATMEL 89C4051, Kwarc 12 Mega, 2 Kondensatory 33p, kondensator elektrolityczny 1u, 2 czujniki DS18B20. Jeżeli ktoś chce podłączyć układ pod 12V to potrzebuje jeszcze stabilizator 5V LM7805. Mam nadzieję, że na schemacie nie ma błedów i jeszcze raz przepraszam że tak długo! A jeszcze jedno Koszt ok 35zł ( czujniki miałem swoje) Procesor zaprogramował mi znajomy