Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grande Punto - Zagadka z elektrycznym sterowaniem szyb (zasilanie)

tzok 14 Lut 2013 23:46 8949 5
  • #1 14 Lut 2013 23:46
    tzok
    Moderator Samochody

Zaczęło się tak, że w czasie deszczu auto stało na parkingu i zaświeciło się światło cofania (oraz działał panel sterowania lusterek). Nie dało się się uruchomić silnika - w ECU i BCM błąd immobilisera (minicrypt), poza tym jeszcze sporadyczne błędy błędy CAN na linii ECU-BCM ale komunikacja ze wszystkimi modułami chodzi. Za którymś podejściem zdjąłem i założyłem klemę z kluczykiem w stacyjce - brak błędu immo, da się odpalić silnik ale nie da się... go wyłączyć - pracuje po wyjęciu kluczyka ze stacyjki. Moja diagnoza - na stałe załączony przekaźnik T6. Jako, że ciągle padał deszcz/śnieg (nie mam garażu, mieszkam na osiedlu) a miałem co innego pilnie do zrobienia odstawiłem auto do warsztatu - wymienili skrzynkę bezpieczników pod maską (dali używaną). Pokazali starą po "sekcji zwłok" - rzeczywiście w rogu zielona (między warstwami). Z zewnątrz, choć sam ją wcześniej wymontowałem, zaraz po deszczu, wyglądała idealnie - sucha i czysta, żadnych śladów zalania na końcówkach bezpieczników i przekaźników - każdy jeden wyciągnąłem, nawet całą skrzynkę wymontowałem, złącza od spodu też suche, błyszczące, żadnego białego czy zielonego nalotu.

Pora na zagadkę - kilka dni później, na stacji benzynowej, zorientowałem się że nie mogę otworzyć szyby... na przyciskach w drzwiach nie ma zasilania, nie świecą się. Zagadka polega na tym - Punto jest 5D ale elektryczne szyby są tylko z przodu. Działało wszystko poza szybami, panel sterownia lusterek miał zasilanie (F24) i działał. Na bezpiecznikach F85 i F86 - brak napięcia. Po włożeniu brakującego przekaźnika T60 wszystko działa jak należy (włącznie z podtrzymaniem działania szyb przez 3 min. lub do otwarcia drzwi).

Teraz patrząc na schematy - czy ktoś mi może wyjaśnić o co tutaj chodzi? Bo w wersji 5D zasilanie na w/w bezpieczniki powinno być stałe z akumulatora, natomiast w wersji 3D jest równolegle z T6 i T40, jedynie 3D "low" ma zasilanie na te bezpieczniki tylko z T40... no więc przyjmijmy, że założono skrzynkę z innej wersji, tylko jak wytłumaczyć fakt, że nie było nawet podświetlania przycisków, gdzie w/g schematu dla wersji 5D idzie ono wprost z BCM? Niestety nie pamiętam czy w oryginalnej skrzynce był przekaźnik T40 czy go nie było. Dodatkowo o sposobie zasilania powinna decydować zwora we wtyku pod skrzynką, a nie sama skrzynka (nie sądzę aby w ogóle były różne skrzynki). Schematy są dla 3D "low", 3D "high" i 5D "high". 3D "low" nie ma jednak automatyki szyb, którą moje auto ma. Czy ktoś ma schemat na którym zasilanie szyb i sterowania lusterek jest niezależne i dotyczy wersji 5D z 2 elektrycznymi szybami i z automatyką "w szybie" kierowcy? Tak tylko z czystej ciekawości - co też za rzeźbę zrobili panowie z FIATa w tym aucie. Bo ogólnie to dość ciekawy przypadek, niby najwyższa wersja ale zubożona względem standardu (np. tylko 2 poduszki ale sterownik na 6 - i nie jest to "druciarnia" - tak auto opuściło fabrykę).

Grande Punto - Zagadka z elektrycznym sterowaniem szyb (zasilanie) Grande Punto - Zagadka z elektrycznym sterowaniem szyb (zasilanie) Grande Punto - Zagadka z elektrycznym sterowaniem szyb (zasilanie) Grande Punto - Zagadka z elektrycznym sterowaniem szyb (zasilanie)

0 5
  • #2 15 Lut 2013 20:25
    KarizmoGSM

Poziom 24  

Są róże wersje dla szyb elektrycznych i wogle bez szyb elektrycznych dlatego u ciebie nie było przekaźnika.
    Druciarnie często kładą tak ze np. klime możesz sobie podłączyć po przez wymianę paneli i dołożenie brakujących elementów (bez poprawiania elektryki)

0
  • #3 15 Lut 2013 20:39
    tzok
    Moderator Samochody

Z tego co wiem to nie było wersji z szybami na korbkę z przodu... zastanawiam się tylko czy rzeczywiście były różne skrzynki (jeśli tak to po co zwory we wtyku) i szukam właściwego schematu, bo z zamieszczonych najbliżej jest temu od wersji 3D LOW, ale po pierwsze nie ma automatu, a po drugie ja mam 5D ale elektryka szyb tylko z przodu.

0
  • #4 15 Lut 2013 21:18
    KarizmoGSM

Poziom 24  

Patrzyłem w eper i rzeczywiście wychodzi ze sa tylko elektryczne z przodu (z tyłu elek. lub manu.)
    Patrzyłem jeszcze i jest kilka numerów tych puszek mogli ci założyć od wcześniejszego lub późniejszego rocznika, wpisz w eper będziesz wiedział wiecej.

0
  • #5 15 Lut 2013 21:26
    jarciu_11
    Poziom 20  

Opisze ci na podstawie poszukiwań do mojego prywatnego stilo nie zgadzały się numery to coś zawsze nie działało a to wspomaganie a to szyby w końcu rozebrałem swoją wyczyściłem założyłem. dokupiłem osłonę której nie było i już ponad rok spokój .

0
  • #6 30 Mar 2014 13:03
    tzok
    Moderator Samochody

Temat zamykam - pasującego schematu nie znalazłem.

0