Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP/DV5/1110ew - Laptop martwy - uszkodzenie sekcji zasilania

15 Lut 2013 10:09 8082 39
  • Poziom 25  
    Witam
    Pierwszy raz spotykam się z taką usterką od kiedy prowadzę mały serwis komputerowy i chciałbym poprosić kolegów o pomoc w rozwiązaniu problemu.
    Wiem że prostym rozwiązaniem byłoby wymienić płytę główną ale jako że lubię grzebać to chciałbym spróbować to naprawić i wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość.
    Produkt:Laptop HP Pavilion DV5 - 1110ew
    Zasilacz: zamiennik bez uziemienia Modecom MCU90
    Przyczyna: wyszarpnięcie wtyczki od zasilania z gniazda laptopa podczas oglądania video. Laptop miał niesprawną baterię i się wyłączył.
    Problem: laptop martwy, pali się jedynie dioda przy wtyczce.
    Dokonana diagnoza:
    -zasilacz podaje właściwe napięcie
    -dochodzi 19v do chipa sterującego napięciem na płycie głównej, chip przekazuje napięcia dalej
    -napięcie jest na przycisku zasilania
    -brak wizualnych uszkodzeń tranzystorów,kondensatorów,rezystorów.
    PQ9 -27.7V
    PQ8(w 90% jestem pewien gdyż ciężko odczytać napis na laminacie) - 3.3V
    PQ11 - 5V
    cewka 2R5 kolejno mają 3.3V, 5V
    cewka 100 ma 0.6V
    cewka 1R5 bez napięcia
    cewka 1R5(w całości obudowana - szara) również brak napięcia.
    Wtyk Power 6pin od lewej masa,1.6v i pozostałe 4 mają 3.3v. Po wduszeniu przycisku znika napięcie na 3 pinie czyli wygląda mi to na jakieś zwarcie?
    Jedyny bezpiecznik jaki znalazłem ma obwód zamknięty, przekazuje napięcie.
    Czy te cewki 1R5 powinny być bez napięcia?
    Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post

Poziom 30  
    Po naciśnięciu włącznika spada napięcie, bo jest zwierane do masy jako sygnał startu. Cewki 1R5 będą od CPU i chipsetu - więc napięcia tam się pojawią dopiero po włączeniu zasilaczy przez mostek południowy, który prawdopodobnie jest przyczyną problemu. Zasilacze standby 3,3 i 5V działają, sygnał startu z włącznika jest podany. Skąd ci się wzięło napięcie 27,7V na płycie głównej? Bezpieczniki są 2 - jeden w linii zasilania sieciowego, a drugi przy zasilaniu z baterii. Zasilacz jest zamiennikiem, na pewno ma dobre napięcie?
  • Poziom 25  
    Też mnie zdziwiło to napięcie. Zarówno PQ3 jak i PQ9 daje 27.7V!
    Zasilacz mierzyłem multimetrem i jest trochę ponad 19 z hakiem czyli wychodzi ze ok. Poza tym do chipa sterującego napięciem też dochodzi 19v.
    Tak nawiasem możesz mi napisać jak są zazwyczaj oznaczone te bezpieczniki ?
  • TermopastyTermopasty

• Poziom 30  
    Nie pamiętam, ale chyba w DV5 były zwłoczne 5A w obudowie SMD, sygnatura na płycie F.
    Dla pewności sprawdź czy nie ma przebicia na mosfetach pozostałych zasilaczy, bo tylko to może położyć start zasilania płyty głównej, jeśli nie ma przebić i płyta nie startuje nawet na moment to mostek południowy padł. Możesz jeszcze zresetować CMOS (wyjąć bateryjkę, lub wylutować jeśli jest ładowalna LiIon na parę minut), może pomóc jeśli problem jest w stanie nieustalonym układu po zaniku zasilania.
  • Poziom 25  
    Baterie już próbowałem. Mosfety sprawdzę i napiszę
    Niestety też obstawiałem mostek w momencie kiedy zauważyłem że wszędzie są poprawne napięcia ;/
    Sprawdziłem wszystkie tranzystory i na jednym znalazłem przebicia. Jest on dość daleko od sekcji zasilania. Sprawdziłem go 5 krotnie i że tak się wyrażę multimetr "pika" . Orientujesz się może jaki będzie zamiennik ?
    Lokalizacja na zdjęciu.
    Tak nawiasem co z tym 27v, to jest ok ?
  • Poziom 25  
    Zastanawiam się czemu żaden z doświadczonych forumowiczów się tu nie udzieli mimo że wypowiadają sie aktualnie w podobnych wątkach:)
    Czyżby to dlatego ze wspomniałem że prowadzę mały serwis?

• Poziom 30  
    Ja też mam serwis :D
    Odpowiednik to Si4410 - popularny tranzystor.
  • Poziom 43  
    aksel_pl napisał:

Zastanawiam się czemu żaden z doświadczonych forumowiczów się tu nie udzieli mimo że wypowiadają sie aktualnie w podobnych wątkach:)

Wolna wola i dobrowolność.
    Pierw to wyczyść pamięć CMOS.
  • Poziom 25  
    Zgadza się dlatego nie mam pretensji a jedynie grzecznie pytam:)
    Bateria była wyjęta przez całą noc, dusiłem również na przycisk power podczas wyjęcia i niestety nic to nie dało. Nie znalazłem innej procedury na czyszczenie cmosa, jeśli chodzi o tego laptopa. Z programowaniem na nowo wolę się wstrzymać do ostateczności.

Odnośnie tranzystora to ciężko go dostać. Pytałem w 2 największych sklepach elektronicznych w Poznaniu i ani w jednym ani w drugim nie mieli także pozostaje mi przelutować z innej płyty i teraz tak... Górny symbol to model tranzystora a dolny to nr produkcji, dobrze myśle?
  • Poziom 25  
    Wymontowałem ten tranzystor i okazuje się że zwarcie jest na ścieżkach a tranzystor jest ok. Zauważyłem że kondensatory pod mostkiem południowym i na nim też mają zwarcie, podejrzewam że to ścieżki mają zwarcie.
    Jakieś pomysły co może powodować zwarcie?

Zrobiłem pomiary kondensatorów pod mostkiem i na mostku. W większości mają one wartość 12-13Ω. Na tym tranzystorze, a dokładnie jego ścieżkach jest 10Ω
    Czy to oznacza że mostek jest uszkodzony?
    Mierzyłem bez wymontowywania.
  • Spec od komputerów
    Zaczniemy od początku.
    Podaj oznaczenie płyty bo się go nie doszukałem.
    Podam Ci co masz zmierzyć i w jakiej kolejności.
  • Poziom 25  
    Ok, już podaje:
    daqt6amb8f0 ref. f
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    1.Napięcia z PQ48, cewek PL8, PL9,.
    2.Czy jest napięcie +VH28?
    3.Napięcie z pinu 19 układu PU2, +12VALW na diodzie PD13.
    4.Czy KBC jest zasilany, czy pracuje kwarc przy nim oraz przy moście?
    5.Czy jest komunikacja KBC z kością bios?
    6.Podaj rezystancje cewek pozostałych przetwornic w stosunku do masy.
    Po odpowiedziach n w/w pytania pomyślimy co dalej.
  • Poziom 25  
    boro1234567 napisał:
    1.Napięcia z PQ48, cewek PL8, PL9,.
    2.Czy jest napięcie +VH28?
    3.Napięcie z pinu 19 układu PU2, +12VALW na diodzie PD13.
    4.Czy KBC jest zasilany, czy pracuje kwarc przy nim oraz przy moście?
    5.Czy jest komunikacja KBC z kością bios?
    6.Podaj rezystancje cewek pozostałych przetwornic w stosunku do masy.
    Po odpowiedziach n w/w pytania pomyślimy co dalej.

Mógłbym poprosić o wyjaśnienie 4 i 5 punktu? Jak to sprawdzić?
  • Spec od komputerów
    aksel_pl napisał:

Mógłbym poprosić o wyjaśnienie 4 i 5 punktu? Jak to sprawdzić?

Najlepiej oscyloskopem.
  • Poziom 25  
    Niestety oscykoskopu jeszcze nie posiadam. Czy to jedyna możliwość aby sprawdzić komunikację?

Dodano po 16 [minuty]:

Zrobiłem pomiary
    Miałem problem aby zmierzyć PL7 bo przy ustawieniu 20m cały czas wzrastało więc ostatecznie na 200m wykazało 1.1
    PL10 12ohm
    PL12 13ohm
    PL11 1.43 przy ustawieniu 20K
    Tak jak już wcześniej pisałem cewki mają właściwe napięcie.
    PQ48 27.7v i 19v
    28v podejrzewam że jest gdyż natrafiłem na 27.7v na kilku układach między innymi w PQ48.
  • Spec od komputerów
    Zadałem Ci konkretne pytania co, gdzie zmierzyć więc udziel mi konkretnych odpowiedzi jeśli oczekujesz pomocy.
  • Poziom 25  
    PL9 3.36V
    PL8 5.1V
    Sorry zapomniałem o punkcie 3 :)
    PU2 5.12 jeśli dobrze widzę bo nadruki się trochę zlewają z liniami.
    Pd13 mam takie odczyty z nóżek: 8.22v, 11.4v i 7.9v
  • Poziom 43  
    Przetwornica wystawia poprawne napięcia 3.3V i 5V.
    Jaki zasilacz masz?Oryginał?
  • Poziom 25  
    Zasilacz: zamiennik bez uziemienia Modecom MCU90
    Na wyświetlaczu widnieje 19.1, po zmierzeniu mulitmetrem bezpośrednio po wyjęciu z laptopa było 19.4 i po chwili spadło do 18.8v
  • Poziom 43  
    Zintegrowana grafika znajduje się na moście północnym?
    Podaj model chipset.
  • Poziom 25  
    Grafika jest osobno nvidia. Mostek północny intel.
  • Poziom 25  
    Chip g98-700-u2. Przypominam że laptop padł po wyszarpnięciu kabla z zasilaniem z laptopa. g98 to chyba 8400
    Mostki:
    af82801ibm
    ac82pm45
  • Poziom 43  
    Śmiało odlutuj te mosfety na których masz napięcie 27V.
    Szukaj zwarć sprawdź zwłaszcza kondensatory i diody.
  • Poziom 25  
    Wszystkie kondensatory i diody? To na to już nie mam sił...Robię tego laptopa po znajomości i nie mam zamiaru za niego dużo brać więc nie będę się aż tak poświęcał... Wszystko ma swoje granice...
    Na końcu się okaże że mostek padł, a znajomy nie chce wywalać kasy na tego laptopa i zostanę z niczym. Także jeśli sytuacja wygląda tak że muszę wszystko sprawdzić po kolei to pass-uje.
    Dziwi mnie tylko jak tak skomplikowana do znalezienia usterka mogła się wziąć z zwykłego wyszarpnięcia złącza od zasilania.
    Nie raz zdarzyło mi się wyszarpnąć i wszystko było ok.
    Zapewne nie którzy z Was wiedzą jak to jest kiedy parę dni się brnie w czymś bez żadnych rezultatów.
  • Poziom 43  
    Podaj oznaczenie układu PU2.
  • Poziom 25  
    RT8206B
    GQW
    AJAON
  • Poziom 25  
    Laptop już skręcony, jutro z rana zwracam.
    Diagnoza, płyta główna do wymiany.
    Dziękuję wszystkim za informacje gdyż przydadzą mi się na przyszłość. Mam nadzieje że przyjdzie taki czas że i ja będę mógł tutaj pomóc w takich kwestiach:)
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam.

Mam taką samą płytę i też nie reaguje na przycisk "power". Dioda od zasilacza, ta w gnieździe zasilania wg kolegi świeciła, jak ja zasiliłem laptop to już niestety nie. Zasilacz oryginał. Napięcie 19,4V. Po wyjęciu płyty również mam 27,7V na tych samych PQ co kolega. Na cewkach PL8/PL9 mam 5.11/3,37 V czyli raczej ok (zwykły miernik Uni-T UT33C). Baterię od biosu wyciągałem. Znalazłem wycinek schematu i z kilku wątków które znalazłem na tym i na innym forum posprawdzałem:

Napięcie kości BIOSU:
    1.=0,15 V 8.=3,37 V
    2.=1,62 V 7.=3,37 V
    3.=3,37 V 6.=1,47 V
    4.=masa 5.=0,24 V

Na przycisku mam 3,4 V po naciśnięciu zwiera do masy.

Zwarcie cewek PL5 i PL6 do masy pojawia się po włożeniu CPU.

PC17 i PC18 są zwarte po włożeniu CPU masa pojawia się od strony +Vcore.

Jestem amatorem i mam amatorski sprzęt więc może być ciężko.

Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się dać jakąś radę to dobry uczynek na pewno wróci.

Pozdrawiam

Czy napięcie 27,7 nie jest jakimś absurdem na tej płycie?