Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Motorola hendiepro euro 446 - ładowanie

15 Lut 2013 13:40 1842 4
  • Poziom 9  
    Poszukuję schematu Motorola Hendiepro Euro 446 wraz z opisem wyjść do ładowarki. Szukam też schematu ładowarki do takiego radia. Czy ktoś wykonywał coś takiego?
    Bateria ma 3 piny +, - oraz środkowy. Jak podłączyć zasilacz do niej? Nie mam doświadczenia w bateriach. Środkowy pin służy do porównywania napięć? Mam go podłączyć do masy, czy do + a może zostawić niepodłączony?
    Pojemność ogniw to 750mAh wg instrukcji, czas ładowania to 1 godzina.
    Czy można ogniwa NiCd zastąpić np Lion? Jak na to zareaguje elektronika?
    Jeśli ktoś zna odpowiedź na jakieś pytanie proszę o pomoc.

Nowa ładowarka to 160 pln, bateria 105 pln więc przed zakupem chcę sprawdzić czy można to zrobić taniej.

Ok, baterię naładowałem ładowarką 5V, 350mAh, po 2,5h ładowania na baterii było 4,8V (w trakcie ładowania), po 3 już 5,6V więc rozłączyłem. Na radiu symbol baterii wskazywał pełne naładowanie, ale na drugi dzień (5 minut używania radia) bateria rozładowana do 3,6V.

Nie wiem czy bateria jest już zużyta, czy to problem niewłaściwego ładowania baterii?
  • Pomocny post
    Moderator
    l_isek napisał:
    zużyta czy to problem niewłaściwego ładowania baterii?

Bateria do wymiany.
  • Poziom 9  
    Ok. gdzieś doczytałem że na w pełni naładowanym ogniwie powinno być 1,65V czyli daje to 6,6V więc 1V więcej. (baterię ładowałem zasilaczem do telefonu nokii)
    Czy po naładowaniu do 6,6V (jaąś lepszą ładowarką) czas działania może ulec znacznemu wydłużeniu? Ogniwa nicd da się jakoś regenerować (funkcją refresch) czy lepiej wymienic na nowe? Może lepiej wymienić na ogniwa nihm? Ale czy oryginalną ładowarką moge ładować pakiet nihm? (mam w planie zakup) czy zostać przy nicd. Radyjko będzie używane sporadycznie, raz na dwa tygodnie.
  • Moderator
    Mam podobny sprzęt. Bateria od telefonu Nokii, ale nie taka droga. Kupiłem za 18 pln 1100 mAh. Mój na czuwaniu pracuje ok 9 godz. Nie licz na jakieś szczególne wydłużenie czasu pracy.
  • Poziom 9  
    Jeśli zregeneruję ogniwa (wymienię na nimh 2,2Ah) to czy standardową ładowarką do tego telefonu naładuje je w sposób pośredni przez radiotelefon i bezpośredni samą batkę?
    Czy lepiej kupić uniwersalną ładowarkę do akumulatorów? ale to koszt min 150 PLN, w tej cenie mam komplet: radiotelefon, ładowarka, bateria (nie wiem w jakim stanie bateria)

Mam juz ładowarke jednak muszę wymienić ogniwa? Jakie ogniwa dobrać aby ich nie uszkodzić przy ładowaniu? ładowanie ogniw nicd (w oryginalnej ładowarce) podzielone jest zasadniczo na 3 t etapu:
    1. rapid charging
    2. 90% charged
    3. Fully chrged

Przy czym rapid charging jest szybkim ładowaniem i nie wiem czy nie uszkodzą się ogniwa nimh, 90% charged następuje po naładowaniu ogniw nicd do poziomy 90%, w ogniwach nicd występuje spadek napięcia którego nie ma przy ogniwach nimh (proszę mnie poprawić jeśli jest inaczej) i ten spadek napięcia wykrywa ładowarka i przełącza sie w tryb ładowania mniejszym prądem.

Czy w takim przypadku ładowanie ogniw nimh jest możliwe i bezpieczne dla baterii?