Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BeQuiet! p5-470W - Piszczące cewki lub kondensatory.

15 Lut 2013 13:50 4368 36
 • Poziom 17  
  Witam,
  posiadam wyżej wymieniony zasilacz od pewnego czasu słyszę piszczenie przy włączaniu komputera, piszczenie pojawia się też czasami jak gram. Lecz dzisiaj stało się coś o wiele gorszego, komputer startuje ale wgl monitor nie reaguję( caly czas w stand-by). Jak rozkręciłem zasilacz zauważyłem serie wylanych kondensatorów 16 V 3300uF i 10V 4700uF i podejrzewam, że one są przyczyną nie włączania się poprawnie komputera. Czy gdy je wymienię to ustąpi efekt? Co do cewek do chce je przykleić sylikonem, bo stary jest już suchy.
 • HelukabelHelukabel

 • Poziom 30  
  Cewki zostaw w spokoju, wymień kondensatory razem z tymi od zasilacza standby (trochę mniejsze, idą do fioletowego kabla w złączu ATX). Powinno działać po wymianie.
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 43  
  darkfireblueci napisał:
  Czy gdy je wymienię to ustąpi efekt?

  Wymień to się przekonasz.
 • Poziom 43  
  darkfireblueci napisał:
  Jak rozkręciłem zasilacz zauważyłem serie wylanych kondensatorów 16 V 3300uF i 10V 4700uF i podejrzewam, że one są przyczyną nie włączania się poprawnie komputera. Czy gdy je wymienię to ustąpi efekt?

  Tak ustąpi.Poza tym wymień dwa główne lub jeden po stronie pierwotnej na nowe - (400V).

 • Poziom 30  
  Po co po stronie pierwotnej, przez kilkanaście lat miałem tylko kilka uszkodzonych kondków na pierwotnej stronie i to głównie w lecie po burzach (przepięcia), a koszt spory. Tutaj pewnie będzie aktywny PFC, więc tym bardziej ciężko zaszkodzić. Jak zasilacz piszczał, to przez filtry wyjściowe przy braku pojemności. Wymieni cały zestaw na wyjściach i po problemie.
 • Poziom 43  
  conan02 napisał:

  Po co po stronie pierwotnej, przez kilkanaście lat miałem tylko kilka uszkodzonych kondków na pierwotnej stronie i to głównie w lecie po burzach (przepięcia)

  Uszkodzenie tak wizualne ale chodzi o pojemność a tak naprawdę brak tej pojemności.
  Wtedy brak filtra i piszczenie cewek.
 • Poziom 17  
  Po przeanalizowaniu wynikło, że piszczenie i syczenie pochodzi od transformatora lub elementu oznaczonego: TOP-T100-A E236805 DASH 2 B-19 a nie od cewek, a co do kondensatorach na str pierwotnej to są dwa po 1000uF i one akurat trzymają pojemność, bo gdy włączam zasilacz( z obciążonymi wszystkimi liniami na żarówkach) to po odpięciu kabla zasilającego jeszcze świecą jakieś 1-2 sek.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  darkfireblueci napisał:
  a co do kondensatorach na str pierwotnej to są dwa po 1000uF i one akurat trzymają pojemność

  Do wymiany oba kondensatory.
 • Poziom 17  
  Dziwne, jak mierzyłem napięcia na 12V to z obciążeniem żarówki 12V 20W napięcie spadło do 11,23V. Na lini 3.3V jest 4,0V obojętnie czy obciążę czy nie i zaczyna syczeć tak samo na lini 5V jest 4,94V.

 • Poziom 30  
  @adamadi33: Odczep się człowieku od kondensatorów na stronie pierwotnej, na obciążeniu autor sprawdzał i trzymają. Kiedy pada kondensator na pierwotnej stronie to zasilacz wyłącza się natychmiast nawet przy obciążeniu małą żaróweczką zasilacza standby. Wymiana kompletu elektrolitów po stronie wtórnej i problem rozwiązany.
 • Poziom 43  
  conan02 napisał:

  @adamadi33: Odczep się człowieku od kondensatorów na stronie pierwotnej, na obciążeniu autor sprawdzał i trzymają

  Skoro tak twierdzisz.
  Podsuń koledze jakieś rozwiązania.

 • Poziom 30  
  Przecież podałem gotowe rozwiązanie - wymiana elektrolitów na wtórnej stronie zasilacza. Sam zresztą pisał, że są wylane. Zresztą to jest norma po paru latach w tej klasie zasilaczy. Sam wpadł na prosty warsztatowy test z żarówkami, co najważniejsze skuteczny. Kondensatory stosowane w zasilaczach na stronie sieciowej to dość drogie elementy. Trzeba kupić zestaw elektrolitów niskoimpedancyjnych (LOW-ESR) do wymiany wszystkich na wyjściach napięciowych. Ja przy takich remontach daję nieco wyższe pojemności, jeśli tylko jest miejsce, bo dłużej będą działać bezawaryjnie.
 • Pomocny post

  Poziom 30  
  Tym sie nie przejmuj, masz zakłócony balans napięć przez brak lub bardzo niską pojemność w którejś gałęzi. Obstawiam 5V, bo to napięcie jest regulowane w podstawowym obwodzie.
  Na 3,3V prawdopodobnie są kondensatory w najlepszym stanie i dlatego podciąga do góry. 5V będzie wyschnięte i zasilacz próbuje zwiększać moc, żeby utrzymać znamionową wartość. Nie morduj zasilacza w takim stanie, bo w pewnym momencie napięcia się całkiem rozjadą i spalisz układ scalony, wtedy będzie kosz. Komputer obciąża napięcia w miarę równo, kiedy założyłeś żarówkę na 12V, reszta napięć podskoczyła do góry bo nie była obciążona. Na wylanych/suchych kondensatorach nie rób żadnych testów zasilacza z obciążeniem. Nie trzeba wymieniać kondensatorów w obwodach sygnałowych, tylko filtrujące (te duże) na wyjściach +12V, +5V, +3,3V i +5V czuwania. Może być jeszcze wysadzony -12V (przy niebieskim kablu) - to też do wymiany (220µF/16V).
 • Poziom 17  
  Witam, przepraszam za małą przerwę, ale znalazłem w domu parę innych kondensatorów ( nie ESR o zbliżonych parametrach) i pytanie brzmi: Czy mogę te kondensatory nie ESR wlutować do zasilacza?
 • Pomocny post
  Spec od komputerów
  Nie możesz. Muszą to być kondensatory Low ESR. Zwykłe będą się grzać i szybko padną.
  Cytat:
  Kondensatory z dużym ESR wlutowane tam, gdzie powinny być kondensatory low ESR (np. warunki pracy powyżej 100 kHz), będą się silnie nagrzewać, poziom prądów tętnień będzie nieakceptowalny i szybko ulegną uszkodzeniu.

  Źródło: Wikipedia
 • Poziom 17  
  Dzięki za informacje :)

  Dodano po 3 [minuty]:

  Dziwne, na tych kondensatorach co wylutowałem nie ma żadnej informacji, że to są kondensatory typu ESR.
 • Pomocny post
  Spec od komputerów
  Podaj oznaczenia z tych kondensatorów.
 • Spec od komputerów
  Nie mogę znaleźć żadnej specyfikacji tych kondensatorów, ale uwierz mi na słowo - są to kondensatory Low ESR.
 • Poziom 17  
  Ok, wierze Tobie, ale mam jeszcze jedno pytanie : Przypuśćmy, że nie są to kondensatory Low ESR. Czy jak zamontuje Low ESR to nic się nie stanie?
 • Pomocny post
  Spec od komputerów
  Cytat:
  Czy jak zamontuje Low ESR to nic się nie stanie?

  Tam muszą być kondensatory Low ESR i koniec :)
  Nic nie może się stać.
 • Poziom 17  
  Elektrolity wymieniłem i zasilacz działa jak należy teraz tylko jeszcze jedno pytanie ( może to zły dział ale zaryzykuje). Posiadam zestaw
  CPU- Intel pentium D 920 2,80@3,5GHz
  HDD- Samsung HD502HJ
  RAM- 2x corsair 512MB DDR2
  PSU- wyżej wymienione.
  A oto pytanie: Mam okazje dostać praktycznie za darmo od kuzyna GTX 560 Ti, i pytanie czy ten zasilacz da radę uciągnąć cały ten zestaw? ( wiem procesor ogranicza grafikę, ale koniecznie chcę to wiedzieć)
 • Poziom 38  
  darkfireblueci napisał:
  czy ten zasilacz da radę uciągnąć cały ten zestaw?

  Zasilacz da rade.
 • Poziom 38  
  swiercm napisał:
  Możesz wkleić fotkę z tabliczki tego PSU?

  O ile jest prawdą ta tabliczka > BeQuiet! p5-470W - Piszczące cewki lub kondensatory.

  Teraz to sam nie wiem :D Przy linii +12 piszę 348W/401 W. To w końcu ile można pobrać :D ?

  A ten zestaw z tą kartą pobiera gdzieś 350W.
 • Moderator na urlopie...
  Pentek około 95W
  GTX 560 Ti około 170W
  reszta około 50W

  BeQuiet! p5-470W - Piszczące cewki lub kondensatory.

  Powinien dać radę.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Wymień, jeśli się da tego Pentium D na C2D.

  Mocy CIĄGŁEJ może dać 348W - MOCY szczytowej, czyli maks - 408W na lini +12V. Będzie żył.:)