Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakiej klasy skaner nasłuchowy powinienem mieć żeby dobrze słyszeć straż pożarną

gromanik 15 Lut 2013 16:07 4155 8
  • #1 15 Lut 2013 16:07
    gromanik
    Poziom 2  

Od domu do komendy mam w linii prostej 1,5km, teren płaski, na nim domy jednorodzinne i bloki (głównie 3-piętrowe), mieszkam na parterze. Także te 1,5 km to jest absolutne minimum, żeby zakup miał sens. Optymalne byłoby, gdyby działał na terenie powiatu lub znacznej jego części. A jakby łapał komunikację z powiatów ościennych to byłoby super. Ważne, żeby sprzęt był możliwie tani.

W miarę możliwości prosiłbym o podanie modeli spełniających te wymagania oraz niezbędnych modyfikacji, takich jak wymiana anteny na inną (jeśli tak, to jaką).

0 8
  • #3 15 Lut 2013 20:58
    green33

Poziom 31  

To co odbierasz zależy w głównej mierze od anteny.

Marcin

0
  • #4 16 Lut 2013 00:41
    gromanik
    Poziom 2  

Interesant napisał:
    ...
    Obawiam się, że z EDACSem.
    Minimum Radioshack

W opisach tańszych urządzeń bez EDACSa też sprzedający piszą, że da się za ich pomocą słuchać służb, w tym straży - więc kto ma rację?

Czy możliwość słuchania korespondencji prowadzonej w systemie EDACS opiera się na łamaniu zabezpieczeń chroniących przed nasłuchem, czy chodzi tylko o to, że sprzęt bez systemu EDACS jest niekompatybilny ze sprzętem używany przez straż?

Interesują mnie głównie poniższe częstotliwości:
    Legionowo 149,1875 B043
    Warszawa 148,9625 B025

Według informacji nad wykazem częstotliwości częstotliwości W-wy ani L-wa nie pokrywają się z częstotliwościami systemu EDACS:

VHF - Częstotliwości od 148,6625 MHz do 149,3375 MHz
    Częstotliwości od 164,525 MHz do 168,475 MHz

UHF - System trankingowy EDACS produkcji firmy "Ericsson" (użytkowany wspólnie z policją).
    Częstotliwości wyjściowe stacji bazowych od 460,000 MHz do 462,975 MHz,
    częstotliwości wejściowe - 450,000 - 452,975 MHz.
    Źródło: http://giller.pl/radioscanner/strony/sluzby/psp.html

0
  • #5 16 Lut 2013 07:20
    Interesant
    Poziom 31  

...

gromanik napisał:
    Interesant napisał:
    ...
    Obawiam się, że z EDACSem.
    Minimum Radioshack

W opisach tańszych urządzeń bez EDACSa też sprzedający piszą, że da się za ich pomocą słuchać służb, w tym straży - więc kto ma rację?

W Pcimiu dolnym może i wystarczy, ale na pewno nie w powiatach około warszawskich.
    Ps. Sprzedawcy, różne głupoty potrafią napisać, aby coś sprzedać.

gromanik napisał:

Czy możliwość słuchania korespondencji prowadzonej w systemie EDACS opiera się na łamaniu zabezpieczeń chroniących przed nasłuchem, czy chodzi tylko o to, że sprzęt bez systemu EDACS jest niekompatybilny ze sprzętem używany przez straż?

Nic mi nie wiadomo o jakimkolwiek łamaniu zabezpieczeń - Trunking ma za zadanie najefektywniej pomieścić jak największą ilość użytkowników przy potencjalnej najmniejszej ilości kanałów. Nasłuch EDACSa na sprzęcie bez EDACSa jest trochę upierdliwy.

gromanik napisał:

Interesują mnie głównie poniższe częstotliwości:
    Legionowo 149,1875 B043
    Warszawa 148,9625 B025

Oprócz czwartkowych testów łączności, więcej bym się po kanałach nie spodziewał.

gromanik napisał:

Według informacji nad wykazem częstotliwości częstotliwości W-wy ani L-wa nie pokrywają się z częstotliwościami systemu EDACS:

VHF - Częstotliwości od 148,6625 MHz do 149,3375 MHz
    Częstotliwości od 164,525 MHz do 168,475 MHz

UHF - System trankingowy EDACS produkcji firmy "Ericsson" (użytkowany wspólnie z policją).
    Częstotliwości wyjściowe stacji bazowych od 460,000 MHz do 462,975 MHz,
    częstotliwości wejściowe - 450,000 - 452,975 MHz.
    Źródło: http://giller.pl/radioscanner/strony/sluzby/psp.html

Ale jeżeli jesteś mądrzejszy, to baw się sam i tyłka nie zawracaj - miłej zabawy życzę.

0
  • #6 16 Lut 2013 09:58
    gromanik
    Poziom 2  

Nie twierdzę, że jestem mądrzejszy, dlatego właśnie pytam (jeśli czymś uraziłem, to przepraszam). Chodzi mi o nasłuch komunikacji pomiędzy PSK (Powiatowym Stanowiskiem Kierowania) a zastępami prowadzącymi działania ratowniczo-gaśnicze w okolicy.

Czy przy pomocy tego urządzenia będę słyszał w ogóle straż pożarną - przede wszystkim w Warszawie i Legionowie (nie oczekuję, że dobrze): http://allegro.pl/skaner-uniden-ubc-100xl-i3021918774.html ?

0
  • #7 16 Lut 2013 11:56
    Interesant
    Poziom 31  

...
    Ogólnie jako strzępy informacji, to tak. Komfortowy nasłuch nie.
    Dlaczego strzępy, zaznajom się z zasadą działania trunkingu EDACS.

0
  • #8 17 Lut 2013 21:36
    gajowy01
    Poziom 12  

Tuner DVB-T na RTL2832U.
    Zasięg zależy od anteny i zakłóceń i żaden super sprzęt nie zastapi dobrej anteny.

0
  • #9 18 Lut 2013 03:44
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Chyba nie pojmujesz zagadnienia (przedmówca). Skaner powinien mieć trunking - EDACS bo właśnie w nim jest prowadzone 95% korespondencji w warszawie i okolicach.
    Łączność konwencjonalna którą ogarnie np. ten tuner, to łączność na miejscu akcji, gdzie EDACS jest zbędny i jedyne radio trunkingowe ma dowódca "konsultujący" się przez nie z 998...

W tym systemie pracuje nawet OSP (!) Zielonka.

1