Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra - Przestrajanie z OIRT na CCIR a p.cz.

Radiomati 15 Lut 2013 17:13 2424 4
 • #1 15 Lut 2013 17:13
  Radiomati
  Poziom 10  

  Wytłumaczcie mi, dlaczego po przestrojeniu z "niskiego" pasma UKFu na pasmo obecne zawsze (podkreślam zawsze) muszę stroić na nowo filtry p.cz. w torze FM? Dotyczy to tylko odbiorników Unitry chociażby Lena - wszystkie egzemplarze jakie przestrajałem musiały mieć na nowo zestrojoną p.cz.. Tak samo Dana, Tola czy Zosia.
  Aneta już nie. Sprzęt Diory- np. Taraban czy Zodiak (tu już wyższa klasa) wogóle nie musiały mieć korygowanych filtrów w p.cz..
  Nie zestrojona p.cz. powoduje, że przy krańcach nowego zakresu (tak od 105 lub 106 MHz) odbiornik przestaje stroić prawidłowo stacje. Początkowo myślałem, że heterodyna zrywa oscylacje, jednak miernik freq pokazywał prawidłową częstotliwość. Regulacja filtrów p.cz. wyeliminowała tą niedogodność.
  Dlaczego tak się dzieje? Czyżby zbocza filtrów (ich stromość?) byłyby nieodpwiednie?

  0 4
 • #2 15 Lut 2013 19:29
  cichy50
  Poziom 19  

  Ja np. w tunerach od wieży się jeszcze z czymś takim nie spotkałem, ale bierz Kolego pod uwagę też to, że oni pakowali do sprzętów to co mieli, a to co mieli nie zawsze było takie jakie być powinno - tym bardziej jeżeli chodzi o radyjko klasy popularnej. Miałeś taki przypadek w jakimś urządzeniu z "jedynką w trójkącie" (znakiem pierwszej jakości) na obudowie?

  0
 • #3 15 Lut 2013 20:52
  Radiomati
  Poziom 10  

  No właśnie z "jedynką" jako pierwsza klasa miałem. Ostatnio wpadła mi w ręcę Lena TSUBA. Fajna wersja eksportowa ale.... a środku siedzi wszystko na OIRT. Fabryczna głowica, fabryczna plomba a skala od 88 do 108 MHz. Czyżby ówczesna władza propagande uszykowała? To właśnie z nią miałem największy problem. Tranzystory BF195 musiałem wymienić na nowe bo nie chciały poprawnie pracować na wyższech częstotliwościach i owe filtry p.cz. to syf i tandeta jakich mało. Od 106 MHz zupełny odjazd. Jak jeden skorygowany, to drugi filtr potrzebuje korekty a tu znowu odbiornich ciszej gra... Słowem masakra. Dawno tak topornego radia nie przestrajałem.


  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  (dj-MatyAS)

  0
 • #4 16 Lut 2013 11:54
  egon42
  Poziom 37  

  Radiomati napisał:
  Dlaczego tak się dzieje? Czyżby zbocza filtrów (ich stromość?) byłyby nieodpwiednie
  Może źle stoisz ten sprzęt przestroiłem w swojej historii chyba kilkanaście tysięcy głowic w i i w 2 stronę i nie zauważyłem takiej przypadłości.
  Radiomati napisał:
  Dotyczy to tylko odbiorników Unitry chociażby Lena - wszystkie egzemplarze jakie przestrajałem musiały mieć na nowo zestrojoną p.cz.. Tak samo Dana, Tola czy Zosia.
  Kolego Każde radio wyprodukowane w Polsce było Unitra bo Unitra to było zrzeszenie tylko była Unitra diora Unitra Eltra Unitra Kasprzak Unitra Fionika itd.

  0
 • #5 16 Lut 2013 14:44
  Radiomati
  Poziom 10  

  Opowiem o tej Lenie TSUBA. Stroję za pomocą generatora sygnałowego; ustawiam 10,7 MHz z modulacją 1 kHz sinusa. Wszystko ładnie i sii a po zestrojeniu i ustawianiu stacji np. 107,4 po chwili jest tylko brumm z głośnika. Gdy dotknę anteny stacja powraca ale na chwilę. Miernik częstotliwości pokazuje prawidłowo 118,1 MHz z małym haczykiem (czyli heterodyna pracuje prawidłowo).
  Obstawiam p.cz. bo głowica pracuje prawidłowo. Napięcia na T101 i T102 (wzm. w.cz. i heterodyna) są prawidłowe. Zakładałem też przesterowanie głowicy silnym sygnałem, jednak po podaniu z generatora np. 107,0 MHz z modulacją też 1 kHz sinusa zauważyłem taki sam objaw. Idąc za tym tropem zmniejszyłem czułość wzm. na wejściu. Słabe stacje wogóle zniknęły a rozstrojenie nadal powstawało.
  Do zestrojenia toru p.cz. posiłkowałem się serwisówką.
  ALE po zestroejniu "niefachowym" czyli na tzw. słuch radio działa jak należy. Odłożyłem generator na półkę, wzmacniacz wejściowy tak jak był po przestrojeniu głowicy, słabe stacje są słyszalne dość wyraźnie (słabe mam na myśli ok. 45 km od nadajnika o mocy 0,1 kW a także ok. 110 km od nadajnika 60 kW) dobre słuchgawki na uszy (ponoć słuch mam absolutny tak na marginesie- miałem badania audiometryczne i Pani Dr taką diagnozę mi postawiła) i jazda ze strojeniem. Po tym zabiegu radio Lena TSUBA odbiera jak należy. Cały zakres jest na właściwym miejscu tak jak powinien.

  0