Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega16 - Zasilanie silnika

azeros 15 Lut 2013 17:46 930 3
  • #1 15 Lut 2013 17:46
    azeros
    Poziom 11  

Witam, mam jakiś mały silnik wyjęty z zdalnie sterowanego samochodu, i chciałbym nim sterować przez moją ATmegę16. Wiem, że trzeba to zrobić przez mostek L293D, i wiem, że powinno być do tego oddzielne zasilanie. Chciałbym do tego wykorzystać zasilacz 6V 650mA, z tym że nie wiem gdzie podłączyć jego przewód. Plus podłączam do Vcc2 na mostku, a minus gdzie? Do masy na płytce stykowej? Mikrokontroler zasilam z programatora USB. Prawdopodobnie pytanie banalne, ale jako początkujący wolę spytać, niż coś zepsuć...

0 3
  • #3 15 Lut 2013 18:44
    azeros
    Poziom 11  

Dzięki, mógłbyś jeszcze sprawdzić ten schemat? https://obrazki.elektroda.pl/3546517400_1360950148.png

Ponadto, nóżka RESET z procka podłączona rezystorem do Vcc, no i oczywiście programator podpięty do procka. Co zrobić z nieużywanymi pinami L293D (korzystam z jednego silnika)? Do masy, czy zostawić w spokoju?

0
  • Pomocny post
    #4 15 Lut 2013 20:19
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

1. Przy projektach z silnikami szczególnie istotne by prawidłowo podłączać mikrokontroler, a w szczególności filtrować zasilanie tuż przy nóżkach mikrokontrolera. Tutaj warto byś zaglądnął do działu Zasilanie i zakłócenia.

2. Powyższa uwaga dotyczy także L293D. Oprócz kondensatorów 100nF, dodaj przy nim kondensator elektrolityczny np. 220uF-470uF na pinie Vs.

3. Niewykorzystane piny sterujące drugim mostkiem L293D powinieneś spolaryzować tak, by go wyłączyć. Zobacz w datasheet tabelkę pokazującą sposób sterowania mostkiem.

0