Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Przedłużacz" domofonu

siwy2411 15 Feb 2013 18:46 6732 24
    siwy2411
    Level 11  
    Witam.

Ze względu na to, że mieszkam w dość dużym mieszkaniu i że salon znajduje się w pewnej odległości od korytarza chciałbym "przedłużyć" sygnał domofonu - myślałem o rozwiązaniu wykorzystującym jakiś tani dzwonek bezprzewodowy (żeby nie trzeba było ciągnąć dodatkowych kabli) - gong byłby w pomieszczeniu, w którym ma być lepiej słychać domofon, a sygnał na przycisk byłby wyprowadzony z domofonu. I tutaj pojawia się problem - do domofonu wchodzą dwa przewody, na których w stanie "jałowym" występuje napięcie 0.3V, a w momencie jakiejś "akcji" z domofonem (ktoś dzwoni, albo ktoś otwiera drzwi kodem) na 1-2 sekundy pojawia się napięcie 8V. Tym, co może trochę komplikować sprawę jest fakt, że oprócz dźwięku domofonu chciałbym również przedłużyć sygnał dzwonka (choć lekkim ułatwieniem może być fakt, że gong dzwonka do drzwi również operuje na 8V). Miałem parę pomysłów, ale żaden nie wydaje mi się dobry, dlatego proszę o naprowadzenie mnie na jakieś sensowne (i możliwie tanie) rozwiązanie.
    janszy3643
    Level 29  
    Najpierw podaj symbol domofonu
    And!
    Admin of Design group
    Dzwonek
    Dzwonek -> Przekaźnik -> Styki nadajnika dzwonka bezprzewodowego.
    lub
    Dzwonek -> Dopasowanie napięcia -> wejście sygnału z przycisku dzwonka bezprzewodowego.

Domofon:
    Buzer domofonu -> wzmacniacz/filtr -> Przekaźnik -> Styki nadajnika dzwonka bezprzewodowego.
    lub
    Buzer domofonu -> wzmacniacz/filtr -> Dopasowanie napięcia -> wejście sygnału z przycisku dzwonka bezprzewodowego.
    siwy2411
    Level 11  
    Urmet "Giugiaro Design" - po krótkim poszukiwaniu w internecie wydaje mi się, że dokładny model to 1131, ale głowy za to nie dam bo jedynymi informacjami na domofonie jest właśnie "Urmet Giugiaro Design". Ale w miarę możliwości nie chciałbym rozkręcać domofonu, tylko skorzystać z tych dwóch przewodów wchodzących do niego.
    siwy2411
    Level 11  
    And! wrote:
    Dzwonek
    Dzwonek -> Przekaźnik -> Styki nadajnika dzwonka bezprzewodowego.
    lub
    Dzwonek -> Dopasowanie napięcia -> wejście sygnału z przycisku dzwonka bezprzewodowego.

Domofon:
    Buzer domofonu -> wzmacniacz/filtr -> Przekaźnik -> Styki nadajnika dzwonka bezprzewodowego.
    lub
    Buzer domofonu -> wzmacniacz/filtr -> Dopasowanie napięcia -> wejście sygnału z przycisku dzwonka bezprzewodowego.

w takim układzie w przypadku zastosowania przekaźników rozumiem, że te dwa przekaźniki musiałbym dać równolegle na styki nadajnika dzwonka?
    dlaczego w przypadku domofonu należy użyć wzmacniacza/filtru?

na Allegro widzę tylko przekaźniki albo na 10V albo na 6V. podejrzewam, że lepiej chyba wziąć ten na 10V, ale wolę się upewnić u Was...

EDIT:
    Sorry za posta pod postem.
    And!
    Admin of Design group
    Co do styków przekaźników, można je połączyć równolegle do sterowania nadajnikiem dzwonka, można użyć dwóch nadajników jeżeli to uprości montaż.

W przypadku sterowania przekaźnika sygnałem z buzera domofonu,
    wzmacniacz pozwoli wysterować przekaźnik większym prądem,
    natomiast filtr wygładzi ew. impulsy które pojawią się na wejściu.

Co do napięcia cewki przekaźnika, zależy od napięcia zasilania układu który będzie nim sterował.

W przypadku instalacji dzwonkowej, 12V powinno być odpowiednie,
    w przypadku domofonu zależy jaki zastosujesz zasilacz.

Prostszy będzie układ bez przekaźników, jednak trzeba dokładnie wiedzieć co się robi aby nie wywołać uszkodzeń.
    siwy2411
    Level 11  
    Dlaczego proponujesz użycie styków buzzera domofonu? chciałbym jednak w miarę możliwości wykorzystać dwa przewody dochodzące do domofonu, na których (jak zmierzyłem) pojawia się 8V w momentach które mnie interesują wobec ~0,3V w momencie "ciszy" - czy przekaźnik na 8V wpięty po prostu na te dwa przewody równolegle do całego domofonu (i z drugiej strony podpięty do nadajnika dzwonka bezprzewodowego, oczywiście) nie spełniłby swojej funkcji?
    nie chciałbym czegoś sknocić, bo wprowadzając się do tego mieszkania jak przewieszałem domofon to pomyliłem kable i pozbawiłem wszystkich mieszkańców budynku domofonu na parę dni ;p

EDIT:
    czy takie rozwiązanie jak zaproponowałem nie zaczęłoby "wariować" w momencie rozmawiania z kimś przez ten domofon?
    And!
    Admin of Design group
    siwy2411 wrote:
    Dlaczego proponujesz użycie styków buzzera domofonu?

m.in dlatego:
    siwy2411 wrote:
    nie chciałbym czegoś sknocić, bo wprowadzając się do tego mieszkania jak przewieszałem domofon to pomyliłem kable i pozbawiłem wszystkich mieszkańców budynku domofonu na parę dni ;p

Oraz z powodu większej niezależności od rodzaju zainstalowanego domofonu.
    siwy2411
    Level 11  
    czyli po prostu wpięcie się na styki buzzera jest bezpieczniejsze? Czy mógłbyś zaproponować jakiś wzmacniacz/filtr, który byłby odpowiedni do takiego zastosowania?
    And!
    Admin of Design group
    Zakładając że buzer zasilany jest "od plusa" napięciem 5-12V,
    na początek rezystor 47kΩ połączony do plusa buzera a z drugiej strony do bazy tranzystora NPN.
    Na bazie tranzystora kondensator 1uF połączony do masy.
    Emiter na masę.
    W kolektorze przekaźnik zasilany z zewnętrznego zasilacza.
    Przekaźnik "zablokowany" diodą aby ograniczyć przepięcia.
    Masa zasilacza połączona z emiterem.
    siwy2411
    Level 11  
    żeby się upewnić czy dobrze zrozumiałem narysowałem układ - chodzi o coś takiego?
    "Przedłużacz" domofonu
    czy taki układ może być zasilany z baterii? o ile dobrze rozumiem jego budowę, bateria będzie obciążona tylko w momencie załączenia się buzzera w domofonie, więc powinna chyba wytrzymać dość długo. Czy biorąc pod uwagę rozładowywanie się baterii powinienem kupić przekaźnik na trochę mniejsze napięcie niż napięcie nominalne baterii?

EDIT:
    And! wrote:
    Przekaźnik "zablokowany" diodą aby ograniczyć przepięcia.

tego nie doczytałem i nie do końca to rozumiem - chodzi o to, żeby między baterią a przekaźnikiem dać diodę (oczywiście odpowiednio spolaryzowaną)?
  • Helpful post
    And!
    Admin of Design group
    Schemat jest zbliżony do tego pomysłu:
    "Przedłużacz" domofonu

Trzeba zachować ostrożność podczas prób aby nie wywołać uszkodzeń,
    warto też ustalić czy buzzer nie jest sterowany "od strony" masy gdyż to zmienia założenia.
    Kondensator może mieć mniejszą pojemność w zalezności od szybkości zmian napięcia na buzerze.

Najlepiej byłoby sprawdzić jak wygląda schemat nadajnika,
    gdyż przy zachowaniu ostrożności można pozbyć się całkowicie przekaźnika.
    siwy2411
    Level 11  
    Jeżeli przekaźnik zwiększa szansę na nieuszkodzenie domofonu to może być, nie stanowi on większego problemu.
    Chyba wiem, ale dla pewności - jak sprawdzić, czy buzzer jest sterowany do plusa czy do masy?
    EDIT:
    I co z możliwością użycia tutaj baterii? I (np. dla baterii 9V) na jakie napięcie kupić przekaźnik?
    EDIT2:
    W tym schemacie nie rozumiem czym jest ta strzałka w lewym dolnym rogu (ta podpięta do GND)?
  • Helpful post
    And!
    Admin of Design group
    Przekaźnik najlepiej na 12V taki który pewnie łapie przy 8-9V,
    bateria wytrzyma jeżeli w stanie spoczynku baza tranzystora będzie utrzymana na poziomie 0V.

Jeżeli jest sterowany od plusa to masa buzera jest zapewne połączona na stałe z masą układu.
    siwy2411
    Level 11  
    przy wolnej chwili posprawdzałem co i jak - masa buzera jest podpięta na stałe do masy układu, ale co ciekawe na zacisku "+" buzzera w momencie wydawania przez niego jakiegoś dźwięku pojawia się napięcie -2V (w stosunku do masy całego układu) - czy układ zaproponowany przez And! (który zdążyłem już w międzyczasie złożyć) da się w takim wypadku wykorzystać?

EDIT:
    dodam tylko że tamten układ jak najbardziej działa, po podpięciu rezystora będącego na bazie tranzystora np. pod dodatni zacisk baterii 9V dzwonek się załącza.
    And!
    Admin of Design group
    Podejrzewam że wynik pomiaru jest spowodowany jakimś błędem.
    Skoro masa buzera jest połączona z masą układu,
    natomiast druga końcówka to + buzera to -2V jest tam podejrzane.

Warto się przyjrzeć czy nie występuje coś co zaburza pomiar.
    siwy2411
    Level 11  
    niestety do dyspozycji mam jedynie prosty multimetr, a buzzer domofonu za każdym razem załącza się na jakąś niecałą sekundę to dość ciężko uzyskać dokładny pomiar... jakieś sugestie?
    And!
    Admin of Design group
    Jest to prawdopodobnie błąd pomiaru,
    aby wyeliminować wątpliwości można np. połączyć dwie diody LED,
    równolegle przeciwstawnie i szeregowo z rezystorem 1-10K.

W zależności od polaryzacji zaświeci się jedna z diod.
    siwy2411
    Level 11  
    wydaje mi się, że coś jest nie tak z samym układem - przekaźnik załącza się, jeżeli bazę tranzystora podłączę pod "+" baterii 9V podłączonej do układu, ale jeżeli podepnę ją np. pod inną baterię albo pod 5V z USB to nic się nie dzieje. czy tak powinno być, czy coś jest nie tak?
    siwy2411
    Level 11  
    kwestia czułości raczej nie, bo napięcie jest takie samo na baterii podłączonej do układu i na tej luźnej, więc to raczej nie o to chodzi.
    wszytko polutowane tak jak na schemacie, sam już nie wiem co może być nie tak. wstawiam zdjęcie układu, może Tobie uda się coś wypatrzyć - na zdjęciu nie widać kondensatora, "schował" się za tranzystorem, a jest przylutowany do dwóch dolnych (patrząc na tym obrazku) nóżek tranzystora.
    "Przedłużacz" domofonu
    And!
    Admin of Design group
    Być może kondensator niekorzystnie wpływa na układ, powinien to być kondensator stały.
    Można wylutować kondensator i sprawdzić czy układ zadziała przy 5V.

Można też zastosować BC547C aby zwiększyć czułość.
    siwy2411
    Level 11  
    wylutowanie kondensatora nic nie dało, a nie wydaje mi się żeby była to kwestia czułości, ponieważ podpięcie do + baterii 9V podpiętej do układu powoduje jego załączenie, a podpięcie do + zasilacza sieciowego 12V nie daje żadnego efektu. Jeszcze jakieś pomysły, czy mimo to spróbować zmiany tranzystora?
    siwy2411
    Level 11  
    Dobra - wszystko działa :) Nie dojrzałem, że masy obu układów mają być połączone (to raz), a dwa - napięcie na głośniczku było zbyt małe aby załączyć tranzystor, także ostatecznie wpiąłem się na instalację dzwonka. Dzięki wielkie za pomoc.