Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Viessmann Vitopend 100 wh0A - nie włącza się

15 Lut 2013 19:05 10770 18
  • Poziom 8  
    Witam, mam w domu dwufunkcyyny piec gazowy firmy Viesmann Vitopend typ WH0A, pierwsze uruchomienie to styczeń 2007. Do tej pory nie miałam z nim problemów. Zaglądał do niego jedynie serwis w corocznych przeglądach. Kilka dni temu zapaliła się czerwona lampa i piec przestał działać. Po telefonicznym kontakcie z serwisantem ustaliłam, że kod błędu to 3 mignięcia, a reset pokrętłem od grzejników pomaga tylko na chwilę - tzn. piec uruchamia się raz, potem ze stanu uśpienia nie nasze i to max. 3 razy. Potem znów czerwona lampka itd. Sprawdzony został filt, komin też, pompa -to nie to. Serwisant po zapoznaniu się z problemem bez zaglądania do pieca zawyrokował, że problem stanowi płyta główna a jaj wymiana to koszt ok. 1500zł.
    Co do samego uruchamiania to piec szumi i zachowuje się tak jakby nie mógł wykonać ostatniej czynności przy uruchamianiu, w skutek czego gaz nie płynie i piec nie grzeje ani grzejników ani wody.
    Na tym portalu we wcześniejszych wpisach znalazłam notkę, że to może być wina przekaźnika na płycie, że wystarczy go wymienić (od razu kupić dwa bo ten od pompy też zwykle pada w tym samym czasie, podobno ustawione są na 50000 cykli). Moje pytania: Co robić?
    Autoryzowane serwisy mówią by wymienić płytę.
    Czy do tego typu pieca dobre będą przekaźniki Omron G6B-111 4P - US VDC ?

Jeśli chodzi o to czy mam piec z otwartą czy zamkniętą komorą spalania to wylot kominowy mam jeden ale z tego co wiem, wewnętrzną rurą odprowadzane są spaliny a zewnętrzną pobieranie powietrze z wentylacji budynku. Dodam jeszcze że mam 50m2 mieszkanie w segmencie, a sam piec jest zamontowany wyżej niż cała instalacja co w domu.

Z góry dziękuję za pomoc i rady.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Użytkownik usunął konto  
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 8  
    Wczoraj kominiarz polecony przez znajomego sprawdził komin bo to sugerował hydraulik. Kominiarz stwierdził kilka uchybień ale ogólnie komin jest ok.
    (Uchybienia: od czasu zamontowania pieca czyli 6 lat, kratka plastikowa stykająca komin pieca ze ścianą jest nie prawidłowo zamontowana tzn. nie jest ona doklejona do ściany np. pianką i nie jest przykręcona śrubkami - ma 4 otwory na śrubki). Kominiarz mówił, że może to powodować częściowe zasysanie powietrza do pieca z domu. Do tej pory ani serwisanci pieca ani również co roku pojawiający się kominie tego nie mówili, a przynajmniej tego sobie nie przypominam.
  • Poziom 27  
    Witam.
    Odradzam wymianę w sterowniku pieca CO gazowego "jakiegoś" przekaźnika na podstawie postu na Elektrodzie.Każdy przekaźnik płyty sterującej można pomierzyć , sprawdzić działanie , radzę znaleźć elektronika , który jest w stanie zdiagnozować na podstawie pomiarów - uszkodzenie konkretnego elementu. Wymiana płyty sterującej na pewno droga , ale bezpieczeństwo w przypadku urządzeń instalacji gazowych jest bezcenne.
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Też o tym myślałam. To kolejna z rzeczy jakie chcę sprawdzić. Oczywiście nie sama. Ale już się rozglądałam za osobą, która pomoże mi sprawdzić płytę miernikiem. Wiem to trochę desperackie, ale skoro coś w niej źle działa, to jeśli ją uszkodzę podczas demontażu, niewiele stracę. W perspektywie mam przymusowy zakup nowej płyty lub wymianę pieca na nowy.
  • Poziom 27  
    Agata. Ja nie jestem z Warszawy ale myślę , że wśród forumowiczów Elektrody znajdzie się ktoś ze stolicy i z odpowiednią wiedzą w zakresie instalacji gazowych pomoże rozwikłać ten problem.
  • Poziom 8  
    Dzięki :)

To dlatego postanowiłam napisać. Mam nadzieje, że ktoś tak jak ja miał podobny problem z piecem i udało mu się uniknąć wymiany płyty.

Może ktoś zna dobrego fachowca w zakresie elektroniki piecy gazowych z Warszawy lub Piaseczna i będzie tak miły, że mi pomoże.
  • Poziom 27  
    Oj Zarazowy sadząc po Twoich postach na Elektroda.pl jesteś " wiecznym pesymistą " , a z elektroniką masz niewiele do czynienia. Radzę kolego więcej wiary w ludzi i ich umiejętności potwierdzone odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem - to na prawdę pomaga bo po jest to forum , aby sobie nawzajem pomagać .
    Nie mów ,że np. w płycie głównej swojego komputera nie wymieniałeś baterii podtrzymującej pamięć a jest to ingerencja w elektronikę płyty głównej komputera , mam nadzieję ,że wiesz co znaczy słowo hipokryzja?
    Temat do zamknięcia .
    Pozdrawiam
  • Specjalista - systemy grzewcze
    To jest forum serwisowe i żaden szanujący się serwisant nie podejmie tematu napraw płyty głównej w kotle gazowym, a jeśli to zrobi to tak na prawdę mało się zna na swojej pracy i czym to może grozić.

Kocioł gazowy i jego elektronika to nie to samo co elektronika komputera - zejdźmy na ziemie bo niedługo zaczniemy porównywać płyte kotła gazowego do liczydła :P
  • Poziom 8  
    Dziękuje wszystkim za rady. Pewnie skorzystam z rady jaką przeczytałam w znalezionych na tym portalu postach "Kupiłem nową płytę - było za zimno" lub wymienię cały piec na nowy, a do płyty głównej się nie dotknę. Czekam jeszcze tylko na umówionego raz jeszcze hydraulika.
    Od jednego z serwisantów do którego dzwoniłam dowidziałam się, że Junkers ma obecnie w swojej ofercie piece gazowe z 5 letnią gwarancją. Tą firmę mi polecano. Inny zaś twierdził, że viessmann ma lepszy serwis i zawsze można zadzwonić i pomogą.

Mam w takim razie kolejne pytanie jakiej firmy piec wybrać? Jaki polecacie?
    Już wcześniej pisałam, ale powtórzę, chodzi o dwufunkcyjny piec gazowy do ogrzania wody i mieszkania 50m2.

• Moderator na urlopie...
    aagatagg napisał:
    Inny zaś twierdził, że viessmann ma lepszy serwis i zawsze można zadzwonić i pomogą.

Junkers ma równie dobry, jak nie lepszy, ale na pewno duuużo tańszy.
  • Poziom 2  
    tez slyszalem pozytywy o serwisie Viessmanna, poza tym akredytuja oni inne firmy zajmujace sie instalacja i serwisem, u mnie najblizsza to R&K (Lodz), podobno to wazne w jakiej odleglosci jest serwisant
  • Poziom 1  
    Panie grzesiek234 jak to czytam o szanujących się serwisantach to aż mnie telepie.
    Tak się składa że też jestem z Tarnowa i mam ów piec. Pojawił się u mnie ten sam problem. Po przyjeździe autoryzowanego serwisu Pan stwierdził uszkodzenie płyty i wycenił naprawę na ok.1500zł. Nogi mi się ugięły i oblał mnie zimny pot gdyż mam 900zł renty i syna chorego wymagającego stałej opieki. Po rozmowie z Panem z serwisu zaproponował że spróbuje przyjrzeć się płycie bliżej i zobaczy co da się zrobić. Wrócił jeszcze tego samego dnia z naprawionym regulatorem a piec działa do dzisiaj bez problemów(2 lata). Gdyby ktoś miał podobny problem w okolicy to szczerze polecam Pana Grzegorza Tel.: 607216386
    http://www.viessmann-serwis.pl/serwisonline/wyszukiwanieinstalatorow
  • Poziom 1  
    aagatagg miałem ten sam problem. Dobrze wyczytałaś że to wina styczników.Kupiłem nowe zaniosłem do fachowca który mi je prze lutował i od dwóch lat mam spokój.To nie są układy sterujące tylko styczniki które po pewnym czasie eksploatacji psują się. kosztowało mnie to 50 zł a nie 1500 zł. Kupując nową płytę masz taką samą gwarancję około 5000 włączeń, a potem znowu wymiana na nową. tak to jest zrobione wiessman musi na czymś zarabiać.
  • Poziom 10  
    Na piecu są dwie lampki sygnalizujące usterkę.1-to usterka palnika 2-lampka usterek.Która lampka Ci miga? Sprawdz również ciśnienie na kotle.

Dodano po 11 [minuty]:

Jeżeli po restarcie czyli odblokowaniu palnika,a ciśnienie w instalacji jest nie mniejsze niż 1 bar usterka się powtarza to przyczyną w 90procentach jest usterka regulatora dopływu gazu do palnika.