Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieszczelna instalacja gazu ziemnego przy gazomierzu

drekelektr 15 Lut 2013 19:18 11652 13
  • #1 15 Lut 2013 19:18
    drekelektr
    Poziom 9  

Witam
    Mam mam następujący problem z instalacją gazową.
    Kilka miesięcy temu kupiłem mieszkanie w w bloku, w mieszkaniu tym wymieniono 6 lat temu wszystkie instalacje gazową też i wszystko było z nią ok do czasu kiedy w tym roku przyszedł Pan ze spółdzielni sprawdzać szczelność instalacji gazowej. Wykrył nieszczelność przy gazomierzu na klatce schodowej w mieszkaniu we wszystkich punktach nic nie wykrył. Pan od pomiarów umówił się na naprawę tej awarii. Mówił coś o tym że bezie przeprowadzana próba szczelności instalacji gazowej (mają pompować powietrze do instalacji i jakim czułym manometrem sprawdzać czy nie ma spadku ciśnienia). Dzisiaj gdy panowie przyszli naprawiać tą awarię nie mieli ze sobą żadnego manometru tylko rury i stwierdzili że trzeb wymienić całą instalację w mieszkaniu. Nie pozwoliłem na to gdyż wiąże się to ze sporymi zniszczeniami. Nie wiem z jakich przyczyn i na jakiej podstawie (bez przeprowadzenia tej próby o której była mowa)chcą wymieniać całą instalację w mieszkaniu, gdy ponowny pomiar wykrywaczem gazu w mieszkaniu nic nie wskazał. Czy może mi ktoś wyjaśnić na czym polega ta próba z pompowaniem powietrza do instalacji? Mam też pytanie jakie są procedury naprawy w przypadku wykrycia nieszczelności przy gazomierzu? Czy panowie mają racje chcąc wymieniać całą instalację gazową w mieszkaniu czy tylko naciągają spółdzielnie na większą naprawę?

0 13
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 15 Lut 2013 19:40
    ZBIGNIEW GOGULSKI
    Poziom 21  

Sprawdzanie szczelności metodą nabicia ciśnienia i podpięcia manometru jest stosowana. Po nabiciu ciśnienia sprawdza się czy po czasie ciśnienie nie spada. Większe ciśnienie aniżeli nominalne gazu wykaże wszelkie nieszczelności. Najprostszym sposobem i najbardziej dokładnym jest sprawdzenie wszystkich złącz i podejrzanych miejsc przy pomocy zwykłej piany. Możesz sam to sprawdzić tylko trzeba rozrobić troszkę piany np. z płynu do mycia naczyń i pędzelkiem smarować wszelkie złączki. Jeżeli ucieka gaz to robią się bańki. Taką metodę do dzisiaj stosuje się do sprawdzania nieszczelności wodorowych w instalacji chłodzenia generatora w elektrowni. Jest bardzo precyzyjna. Eksplozymetrami sprawdza się tylko z grubsza. Takie sprawdzenie jak zrobisz w mieszkaniu to od razu będziesz wiedział czy chcą was naciągnąć na niepotrzebną robotę.

0
  • #3 15 Lut 2013 19:53
    2134776
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 15 Lut 2013 23:30
    Piotr77777
    Specjalista - systemy grzewcze

Nieszczelności na gazomierzu powinni usunac pracownicy gazowni i to nieodpłatnie bo to ich urządzenie pomiarowe.
    Z ta wymianą instalacji to jawni naciągacze.

0
  • #5 15 Lut 2013 23:42
    2134776
    Użytkownik usunął konto  
  • Deimic One - Szkolenia
  • #6 16 Lut 2013 10:02
    drekelektr
    Poziom 9  

Dziękuje za odpowiedzi
    Z tym protokołem z pomiarów to jest taka sprawa ze mam kopię ale po wczorajszej wizycie panów od naprawy widzę ze jest on ewidentnie źle wypełniony. Pan od pomiarów to ten sam co przyszedł usuwać usterkę mam wrażenie ze ewidentnie próbuje naciągnąć spółdzielnie na większą robotę. na protokole zaznaczył:
    1. Kuchenka gazowa -szczelna
    2. Piecyk gazowy szczelny
    3. Gazomierz -szczelny !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    4. Instalacja gazowa w mieszkaniu - nieszczelna
    i w uwagach wpisał
    Ulot przy gazomierzu lewa strona
    To zostało wpisane w protokół, natomiast wczoraj zauważyłem kiedy wykonywali jeszcze raz pomiary ze przy gazomierzu występuje ulot z jednej i z drugiej strony (na wejściu i na wyjściu) natomiast dalsza cześć instalacji nie wykazała nieszczelności (wszystkie kolanka redukcje zawory u mnie w mieszkaniu nic nie wykazały, gazomierz znajduje się na klatce schodowej). Panowie natomiast wpadli do mieszkania z rurami i chcieli wypruwać całą instalację, czy nie powinni przypadkiem zacząć od doszczelnienia tych miejsc przy gazomierzu z jednej i z drugiej strony? I czy po takim doszczelnieniu konieczna będzie wymiana instalacji w mieszkaniu, bo tak twierdzi pan z ekipy naprawiającej? Czy nie powinni najpierw przeprowadzić tej próby szczelności instalacji w mieszkaniu skoro miernik nic nie wykazuje bo na jakiej podstawie oni twierdzą ze trzeba ja wymienić? Dodam jeszcze ze ten detektor gazu wskazuje większą nieszczelność po stronie wejścia gazomierza niż na wyjściu do mieszkania. Nie znam się na tym ale na tej skali na wejściu gazomierza zapalały się 2 diody a na wyjściu tylko 1.

0
  • #7 16 Lut 2013 18:05
    Piotr77777
    Specjalista - systemy grzewcze

jeśli nie wiesz o co chodzi to chodzi o pieniądze. Za uszczelnienie dwóch połączeń dostaną mniejsze pieniądze niz za wymianę całej instalacji... kazdy kombinuje jak może...

0
  • #8 16 Lut 2013 21:27
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Pogoń ich z domu. Niech doszczelnią gazomierz i tyle. Jeżeli instalacja jest szczelna, to po co ją wymieniać ? Normalna kontrola szczelności polega na "obwąchaniu" instalacji detektorem. Wymiana na nową tylko w razie dużej ilości przecieków. Właściwie, to doszczelnienie. Skoro masz protokół, że jest szczelna, to powiedz panom: żegnam.

0
  • #9 17 Lut 2013 09:27
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Nawet, gdy instalacja jest nieszczelna, to ten fakt nie musi oznaczać wymiany rur. Są firmy, które doszczelniają instalacje gazowe metodą natryskiwania polimerów do wewnątrz rury.

0
  • #10 17 Lut 2013 12:17
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Tu chyba wystarczy ręka i klucz do rur. Polimery, to nie w tych miejscach się stosuje.

0
  • #11 16 Mar 2014 16:06
    androlek
    Poziom 10  

nieraz łatwiej i szybciej wymienić całą instalację - jak bawić się w doszczelnianie, jeśli nieszczelność w pobliżu końca lub początku instalacji to można doszczelniać ,jeśli okaże się że w połowie instalacji to masakra ,kiedyś miałem taką sytuację : po skręceniu ujawniał się przeciek o jedną złączkę dalej i rozkręcanie od nowa .Również zaproponował bym wymianę instalacji ,lub nie podjął bym się uszczelniania.

0
  • #12 16 Mar 2014 21:25
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Jeśli nieszczelność jest przy gazomierzu, to powinien to naprawić Zakład Gazowniczy, gdyż tylko oni mogą odkręcać półśrubunki przy gazomierzu (są zaplombowane). Być może któryś z półśrubunków jest wadliwy (np. obity czymś twardym i uszkodzony) i wtedy trzeba go wymienić.

0
  • #13 17 Mar 2014 11:59
    saskia
    Poziom 38  

androlek napisał:
    nieraz łatwiej i szybciej wymienić całą instalację - jak bawić się w doszczelnianie, jeśli nieszczelność w pobliżu końca lub początku instalacji to można doszczelniać ,jeśli okaże się że w połowie instalacji to masakra ,kiedyś miałem taką sytuację : po skręceniu ujawniał się przeciek o jedną złączkę dalej i rozkręcanie od nowa .Również zaproponował bym wymianę instalacji ,lub nie podjął bym się uszczelniania.

Czy bierzesz pod uwage koszty ktore ponosi lokator?
    Jesli pozostawisz mieszkanie dokladnie w takim stanie jakie zastales przed wymiana instalacji to nie mial bym nic przeciwko wymianie, ale z drugiej strony, to czy masz 100% pewnosci ze te nowe rury i ksztaltki ktore zainstalujesz nie beda mialy wad, ktore moga spowodowac kolejny wyciek gazu?
    Co wtedy zrobisz? Nastepna wymiane rur? A lokator, pewnie bedzie w tym czasie mieszkal w hotelu. :-)

drekelektr, moim zdaniem ci fachowcy to najzwyklejsi naciagacze i jak koledzy pisali nalezy ich pogonic i zglosic sprawe do spoldzielni.

-2
  • #14 27 Mar 2014 09:48
    androlek
    Poziom 10  

raczej nie jesteś zorientowany w temacie , więc nie pisz bzdur .Jeśli instalator podejmuje się wymiany instalacji wykonuje z materiału atestowanego ,poświadcza to protokołem z próby szczelności , ksero uprawnień, ksero certyfikatu manometra , jeśli zdarzy się jakiś przeciek w czasie próby to i tak usuwa ponieważ próba musi być pozytywna. W czasie wymiany instalacji , nie ma potrzeby mieszkać w hotelu ponieważ to jest przeważnie jednodniowa usługa.
    Zgadzam się ,że z opisu sytuacji wynika że to naciągacze .

0