Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Twerd MFC 311 - Falownik. Awaria IPM

15 Lut 2013 20:06 1863 5
 • Poziom 2  
  Witam drogich forumowiczów. Właśnie wyskoczył mi problem z falownikiem Twerd MFC 311. Sprawa wygląda następująco: według instrukcji awaria oznacza uszkodzenie modułu mocy lub zwarcie na przewodzie zasilającym silnik lub samym silniku. Po odłączeniu silnika falownik pracuje prawidłowo. Silnik podłączony tzw. na krótko pracuje prawidłowo. Pomiary silnika wykazały jednakowe wartości rezystancji i poboru prądu przez silnik zarówno w stanie jałowym jak i pod obciążeniem. Pomiar induktorem nie wykazał przebić uzwojeń do korpusu silnika ani pomiędzy zwojami. Parametry w falowniku są prawidłowe ponieważ w firmie są cztery identyczne maszyny z których owe parametry zostały przepisane. Jakieś pomysły ?? Z góry dziękuje
 • Poziom 2  
  Bardzo dziękuję za odpowiedz. Instrukcja podaje że jeżeli po odłączeniu silnika falownik pracuje to jest uszkodzony silnik. Po podłączeniu innego silnika o tej samej mocy (sprawnego) problem występuje nadal.
 • Poziom 18  
  "Instrukcja podaje że jeżeli po odłączeniu silnika falownik pracuje to jest uszkodzony silnik."

  Bzdura. Jeżeli falownik ma uszkodzony układ pomiaru prądu to może pracować
  bez silnika, a z silnikiem już nie bo będzie np mierzył niewłaściwie prąd (za duży) i przez to się wyłączy.

  Również zmiana mocy falownika na mniejszą będzie powodować wyłączenie. Zmiana mocy występuje w przypadku błędu w EEprom.

  Ja bym zaczął od sprawdzenia co falownik sygnalizuje na wyświetlaczu. Jeżeli wyłącza się bez powodu to powinien zasygnalizować jakiś błąd
 • Poziom 2  
  Witam !
  Falownik sygnalizuje AWARIA IPM [1].
  Posiadamy cztery identyczne falowniki.Trzy są po przeglądzie u producenta, czwarty nowiusieńki z półki. Podłączenie każdego pod interesujący mnie silnik powoduje wyświetlenie w/w awarii. Ciekawostką jest to że jedna z maszyn chodziła bez zarzutu. Został z niej wyciągnięty falownik i po powtórnym zamontowaniu tego samego falownika maszyna przestała pracować i wyświetla awarię IPM. Parametry są wpisane prawidłowo.
 • Poziom 18  
  Awaria IPM oznaczałaby uszkodzenie modułu IGBT - można to sprawdzić multimetrem
  porównując oporności z wyjść do szyny DC+ i DC-.
  Jeżeli okazałoby się że we wszystkich jest prawidłowo, to należałoby sprawdzić
  czy dobrze mierzy prąd wyjściowy.