Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uklad do przedwzmacniacz który ograniczy napiecie do 0,775mV

mario20044 15 Feb 2013 21:22 2070 24
    mario20044
    Level 11  
    Witam, szukam tego bezskutecznie caly dzien, mianowicie chodzi mi o uklad do przedwzmacniacz ktory ograniczy napiecie do 0,775mV , szukalem w google ale kompletnie nie wiem jak to nazwac i nie mam pkt zaczepienia :/ Prosze aby ktos mnie naprowadzil jak nazywa sie taki uklad
    netotron
    Level 26  
    Witam
    Chodzi o kompresor dynamiki, czy obcięcie napięcia do 0,775mV?
    User removed account
    Level 1  
    mario20044
    Level 11  
    Chodzi o obciecie napiecia w przedwzmacniaczu zeby wynosilo ono max 0,775mV.
    netotron
    Level 26  
    mario20044 wrote:
    Chodzi o obciecie napiecia w przedwzmacniaczu zeby wynosilo ono max 0,775mV.

Nie wiem czy dobrze się zrozumieliśmy, "odcięcie" zapewnią dwie diody krzemowe, po rezystorze połączone przeciwsobnie. Ale wprowadzą zniekształcenia, w postaci odciętych "wierzchołków" sygnału. Jeśli sygnał, ma nie być zniekształcony to kompresor dynamiki.
    czarutek
    Level 34  
    Tak bezkarnie, w celach tylko "firewall", to może po prostu rezystor i dwie LEDy?
    Proste rozwiązania są najlepsze.

Netotron, byłeś szybszy... :)
    Z tym, że zwykłe diody LINE nie przepusczą. Trzeba dobrać LEDy i działa miękko, słowem cacy.
    netotron
    Level 26  
    Nie mają przepuszczać, tylko ograniczać.
    Myślałem o czymś takim:
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    0,775mV
    to 1000 krotnie mniej niż można ograniczyć diodami.
    Koledzy powyżej przyjęli że to 0,775V, ale nikt nie zapytał czy na pewno, szczególnie że mowa o przedwzmacniaczu?

Jeśli to 0,775mV to sygnał można wzmocnić przed ograniczaniem, a potem osłabić, tylko że jest ryzyko pogorszenia stosunku S/N, inaczej można ograniczać na wyjściu, gdzie sygnał jest większy.

Na samych diodach nie zrobi się dokładnie 0,775V, tylko tyle, ile dadzą diody, zależnie od typu i prądu, ograniczenie będzie w zakresie 0,5-0,7V.

Nie zostało też powiedziane czy podane wartość to napięcie skuteczne czy szczytowe.

Takie ograniczenie nie ma "ostrej" charakterystyki, napięcia bliskie wartości maksymalnej, ale nieco niższe, też są ograniczane (zniekształcane).

Dużo dokładniejsze są układy aktywne i można ustawić dowolne napięcie ograniczenia.
    czarutek
    Level 34  
    Wielu rzeczy Autor posta nie powiedział, ale podał wartość domowej LINE (rozumiem, że 0.775V, a nie mV) i gdzie zamierza to wstawić.
    Stąd wynika mi tylko jedno - chce wstawić "firewall", żeby nie niszczyć niczego za tym. Bo na przykład eksperymentuje sobie jakieś układziki audio i wieży mu szkoda.
    Po co od razu takie działa wytaczać...

netotron wrote:
    Nie mają przepuszczać, tylko ograniczać.

Tak, ale wyżej. Przy 775mV, a nie przy 600mV jak Twoje diody...
    Czyli jednak nie przepuszcza 775mV, bo przy 600mV już ciacha.
    Natomiast odpowiednie LEDy, przy 775mV nie tkną jeszcze nic a nic, a przy 800mV zaczynają łagodnie 'zaginać', a przy 1V pięknie już świecą i tradycyjnym opampem nie przepchniemy już nic wyżej, nawet i bez rezystora. O ile można takie teraz kupić. Ja w każdym razie kilka takich mam, z bardzo starych zapasów.
    Trzeba brać pod uwagę jeszcze i to, że LINE jest płaska, a ucho nie. Więc zasadniczo sprzęty mają ten logarytm uwzględniony, każdy po swojemu. I może się okazać, że inaczej musimy ciachać np. 100Hz, inaczej np. 2kHz, a inaczej na przykład 10kHz. Tego ludziska pod uwagę nie biorą i często, pomimo takiego prostego "firewalla", sprzęt się i tak rozwala...
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Natomiast odpowiednie LEDy, przy 775mV nie tkną jeszcze nic a nic, a przy 800mV zaczynają łagodnie 'zaginać', a przy 1V pięknie już świecą i tradycyjnym opampem nie przepchniemy już nic wyżej, nawet i bez rezystora.
    O ile można takie teraz kupić. Ja w każdym razie kilka takich mam, z bardzo starych zapasów.

Stare czy nowe nie ma LED które świecą przy 1V, chyba że to 1Vrms, albo że światło jest w podczerwieni (LED'y IR mają najniższe napięcia przewodzenia, w następne w kolejności są czerwone).

Quote:
    I może się okazać, że inaczej musimy ciachać np. 100Hz, inaczej np. 2kHz, a inaczej na przykład 10kHz. Tego ludziska pod uwagę nie biorą i często, pomimo takiego prostego "firewalla", sprzęt się i tak rozwala...

Jedyny sprzęt który może ulec uszkodzeniu to głośniki, jeśli sygnał jest obcinany to może zabezpieczymy głośnik niskotonowy, ale poziom wysokich tonów rośnie, zwiększając obciążenie głośników wysokotonowych, nie nastąpi szybkie uszkodzenie, ale przy długotrwałej pracy w takich warunkach, efekt jest odwrotny do zamierzonego, ryzyko uszkodzenia rośnie.
    czarutek
    Level 34  
    jarek_lnx wrote:
    ... nie ma LED które świecą przy 1V ...

Ale ja nie włączam ich względem masy, jak tamte na schemacie wyżej. Pytek się odezwie, to się wyjaśni o co mu chodzi. Bo na razie to tylko niepotrzebnie bełkotamy, a jemu to jakby wisi... ;)

jarek_lnx wrote:
    ... Jedyny sprzęt który może ulec uszkodzeniu to głośniki, jeśli sygnał jest obcinany to może zabezpieczymy głośnik niskotonowy, ale poziom wysokich tonów rośnie, zwiększając obciążenie głośników wysokotonowych, nie nastąpi szybkie uszkodzenie, ale przy długotrwałej pracy w takich warunkach, efekt jest odwrotny do zamierzonego, ryzyko uszkodzenia rośnie.

Zwłaszcza ciachając tak ostro, jak proponowałeś...
    mario20044
    Level 11  
    przepraszam za pomylke oczywiscie chodzi o 0,775V, a wiec chodzi o to ze mam przedwzmacniacz mikrofonowy, wszystko dziala dobrze, ale gdy powiem cos z bliska albo krzykne to napiecie drastycznie rosnie, chcialbym tego uniknac i ograniczyc sygnal do np 0,775V co bedzie skutkowaly tym ze nawet pomimo krzyku czy mowienia z bliska nie bedzie takich mocnych skokow napiecia
    czarutek
    Level 34  
    Jeszcze powiedz, w jakim głównie celu. Dla zabezpieczenia sprzętu, czy tylko dla uniknięcia paskudnych przesterowań?
    Oraz, jakie na ucho ma przepuszczać pasmo, tylko takie telefoniczne/łoki-toki, czy pełne, z basami i sykaniami, jak na estradzie?
    mario20044
    Level 11  
    Oczywiscie w celu zabezpieczenia sprzetu, a co do pasma to preferuje cale
    czarutek
    Level 34  
    To schemat Netotrona w zupełności wystarczy, tylko zamiast zwykłych diod włóż LEDy. I przetestuj. Jeśli będzie dla Ciebie jednak za głośno, to da się łatwo przyciszyć, wtedy narysuję.
    Taka moja propozycja.
    mario20044
    Level 11  
    Dziekuje za odpowiedz, mam jeszcze pytanie, jakies wartosci mam dobrac rezystor R2?
    czarutek
    Level 34  
    mario20044 wrote:
    ... jakiej wartosci mam dobrac rezystor R2?

Jeśli wzmacniacz mikrofonowy ma na wyjściu jakiś rezystor, to nie wkładałbym R2 wcale (R2=0). A jeśli nie ma, to włożyłbym R2=1k.
    mario20044
    Level 11  
    ok tylko jednej rzeczy nie rozumiem w tym ukladznie, skoro sa tam tylko 2 diody to jak ustawic max napicie? W tym przypadku 0,775V
    czarutek
    Level 34  
    W tym układzie się nie ustawia. I nie będzie to na pewno 775mV, tylko około 600mV na diodach zwykłych albo około 1.5V na LEDach, Co wynika z ich właściwości.
    Dlaczego chcesz idealnie 775mV? I przy 3V wieży się jeszcze nic nie stanie, jeśli nie zostawisz jej tak na godzinę...
    mario20044
    Level 11  
    dobrze, dziekuje za rozjasnienie, ok 600mV rowniez moze byc, wieczorem zajme sie za wyprobowanie ukladu :)
    mario20044
    Level 11  
    Dziekuje za zainteresowanie, temat do zamkniecia, wszysto dziala :)
    czarutek
    Level 34  
    Zamykasz sam, jako autor posta, gdy już nie chcesz o tym gadać... :)
    Ja jeszcze tylko dodam, że jeśli znajdziesz czas i chęci, to poeksperymentuj z diodami LED. One mają to do siebie, że gdy zaczynają przewodzić/świecić, ograniczają przyrost napięcia znacznie łagodniej, nie ciachają tak ostro jak zwykłe. W efekcie, zniekształcenia są znacznie łagodniejsze, mniej dokuczliwe dla ucha i całość zaczyna już działać troszkę jak kompresor, a nie tylko limiter. Niestety, dopiero przy około 1.45V, co może być już tam dla Ciebie za głośno...
    Ale, to tylko pozornie. Można LEDy odnosić nie do masy, tylko do napięć oddalonych od niej np. o 0.675V, dwiema diodami zwykłymi i dwoma rezystorami. Wtedy mamy na oko 1.45V-0.675V=0.775V, a na dodatek jeszcze dużo łagodniej, jeszcze bardziej 'kompresorowo'. Dla mikrofonu działa to już naprawdę całkiem cacy...
    mario20044
    Level 11  
    O dzieki za odpowiedz :) oczywiscie poeksperymentuje, tylko mam pytanie co to sa te napiecia oddalone? no i czy moglbys mi to rozrysowac z tymi dioda led, zwyklymi i rezystorami bo teraz nie wiem jak to podlaczyc
    czarutek
    Level 34  
    Ojej, coś mi się uroiło i pokręciłem układy. Skreślam, bo to zupełnie bez sensu...
    Zostaw jak jest, ewentualnie potestuj z LEDami zamiast zwykłych. Możesz także włożyć szeregowo zwykła+Schottky albo Schottky+Schottky: