Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Normy elektroakustyczne...

bezpiecznik 16 Lut 2005 10:59 3096 7
  • #1 16 Lut 2005 10:59
    bezpiecznik
    Poziom 20  

Witam wszystkich serdecznie!
    Zapewne niektórych z was
    (tyczy sie to głównie młodszej częsci użytkowników elektrody,posiadaczy polskiego sprzetu audio-bo starzy wyjadacze znaja to z autopsji)
    nurtowały pytania jakie normy wyznaczały koncepcje konstrukcyjne polskich wzmacniaczy.
    Ciekawscy doszukiwali się pewnie także norm pomiarów jakimi posługiwali sie "ojcowie" polskiej akustyki.
    W poniższym załączniku znajduje się PN-74/T-06251/07.
    Jest to norma opisująca parametry wzmacniaczy mocy.
    Wzorowana Ona była na normie niemieckiej DIN 45500 ,która stanowiła wielki krok na przód w dziedzinie normalizacji parametrów.
    Znajdują się w nim także metody pomiaru danych parametrów wzmacniacza wyznaczanych przez PN.
    Miłej lektury!!!(jest tego kilka stron).
    Warto poszerzać swe horyzonty nawet o rzeczy które stanowią historię ,
    powiedziałbym nawet podwaliny polskiej "unormalizowanej" akustyki.

Pozdrawiam!
    Michał

Ps.w najbliższym czasie zamieszczę PN-y odnośnie Odtwarzaczy Kasetowych i Szpulowych,Tunerów Radiowych,Gramofonów,Korektorów,Zestawów głośnikowych.

Jeżeli posiadacie informacje o metodach pomiaru parametrów dotyczących urządzeń akustycznych i sposobie ich przeprowadzania ,które można by umieścić w tym poście proszę wrzucajcie.Jest to mile widziane , nawet porządane gdyż jest to celem tego tematu.

......!nie moge prowizji na zero nastawić tzn.nie przyjmuje mi takiej,za duży plik??a taką przewidywałem.prosze mod-a w miare możliwości o zmiane tej prowizji na zero ,bo pomimo prób ja nie mogę i mam nadzieie że to nie nie sprawia kłopotów.
    z góry thanks!!

Ciekawe czy brak informacji dodanych przez kogokolwiek wiąże się z totalna ignorancja czy poprostu brakiem takich materiałów/....

1 7
  • #2 22 Lut 2005 22:16
    hebata
    Poziom 12  

Bezpiecznik napisałeś:
    "Ciekawe czy brak informacji dodanych przez kogokolwiek wiąże się z totalną ignorancją czy po prostu brakiem takich materiałów...."

Nie dziw się tak!
    1. Zamieściłeś tytuł nieaktualnej normy z 1974! Poniżej podaję jaką normą została zastąpiona Twoja propozycja.
    2. Po niej wydane zostały trzy kolejne normy na ten temat!
    Pierwsza to:
    PN-91/T-04499/03. Urządzenia systemów elektroakustycznych. Wzmacniacze. Ta norma:
    1) jest tłumaczeniem normy IEC 268-3 (pierwsze wydanie 1988 r.) wraz z uzupełnieniem z 01.09.1990 r. W tej Polskiej Normie zachowano układ, numerację i zasady redakcyjne tekstu z ww. normy.
    2) zawiera 3 rozdziały. W normie zapisano, że jest ona stosowana dla wzmacniaczy, które wchodzą w skład systemów elektronicznych profesjonalnych i powszechnego użytku. Określono wymagania ogolne, między innymi normalne i znamionowe warunki odniesienia przy pomiarach oraz klasy wzmacniaczy. Określono niezbędne i podstawowe parametry oraz warunki, a także metody pomiarowe stosowane podczas pomiarów wzmacniaczy
    Druga to:
    PN-93/T-06256/06. Urządzenia i systemy elektroakustyczne wysokiej wierności odtwarzania. Minimalne wymagania techniczne. Wzmacniacze.
    Ta norma:
    1) jest tłumaczeniem normy IEC 581-6 (pierwsze wydanie 1979 r.)
    2) zastępuje normę, z którą Ty proponujesz ludziom zapoznać się!
    Trzecia to:
    PN-EN 61305-3 z marca 2001 r. o tytule: Urządzenia i systemy elektroakustyczne powszechnego użytku o wysokiej wierności odtwarzania. Specyfikacja parametrów i metody ich pomiarów. Wzmacniacze. Norma ta:
    1) jest polską wersją normy europejskiej EN 61305-3:1995, która została zatwierdzona przez europejską organizację CENELEC.
    2) porządkuje warunki pomiarów i metody pomiarowe dla wzmacniaczy powszechnego użytku o wysokiej wierności odtwarzania.
    3) w zapisach dotyczących metod pomiarowych odwołuje się do normy IEC 268-3 (PN-91/T-04499/03).

0
  • #3 23 Lut 2005 08:34
    bezpiecznik
    Poziom 20  

cho(o)lera jasna!!!
    sorki ale może gdybyś przeczytał posta w całośći!!!! to nie skomentowałbyś go w taki idiotyczny sposób.
    Z tymi normami przytoczonymi przez Ciebie-
    jakbym nie wiedział o ich istnieniu ???!!!! przecież mam je w domu!!! ,ale dawniej kilka razy pytano mnie o właśnie PN z 74 roku!!!!!jest to pionierska norma w tej dziedzienie dla naszego przemysłu.
    więc dlatego zamieściłem.Twoje dewagacje na temat potrzebności umieszczania tego posta nie mają sensu.
    A w tym poście miały się pojawiać inne metody pomiaru w oparciu o dzisiejsze normy!!!!np.szumem różowym itp.
    Ale widzę że nic z tego...
    W końcu forum służy do wzajemnej wymiany wiedzy i materiałów niej dotyczącej i niejest jego celem bym ja we własnej osobie wrzucił w ten temat "wszystko" .Zostanie On więc z pewnością niedopełniony...

0
  • #4 23 Lut 2005 20:56
    hebata
    Poziom 12  

Jeszcze jeden dowód na to jak trudno zachować klasę będąc anonimowym.
    Czy nie można było mojego postu potraktować jako merytoryczny głos w dyskusji?
    A co na to moderatorzy?

0
  • #5 24 Lut 2005 16:57
    herold
    Poziom 13  

Zaciekawił mnie ten temat. Akurat szukałem czegoś na temat pomiarów mocy i co to jest RMS. Wysłałem nawet maile do kilku uczelni w Europie i USA. Tylko Niemcy przytoczyli własne normy dot. profesjonalnych wzmacniaczy. Metody drakońskie!! Zdążyłem usmażyć Technicsa i Sony.
    Wyszło na to że producenci sprzętu piszą same bzdury lub najwyżej półprawdy podając parametry swoich wyrobów.

0
  • #6 22 Maj 2009 18:26
    kazioo
    Poziom 9  

hebata napisał:

Pierwsza to:
    PN-91/T-04499/03. Urządzenia systemów elektroakustycznych. Wzmacniacze. Ta norma:
    1) jest tłumaczeniem normy IEC 268-3 (pierwsze wydanie 1988 r.) wraz z uzupełnieniem z 01.09.1990 r. W tej Polskiej Normie zachowano układ, numerację i zasady redakcyjne tekstu z ww. normy.
    2) zawiera 3 rozdziały. W normie zapisano, że jest ona stosowana dla wzmacniaczy, które wchodzą w skład systemów elektronicznych profesjonalnych i powszechnego użytku. Określono wymagania ogolne, między innymi normalne i znamionowe warunki odniesienia przy pomiarach oraz klasy wzmacniaczy. Określono niezbędne i podstawowe parametry oraz warunki, a także metody pomiarowe stosowane podczas pomiarów wzmacniaczy

A da się skądś sciągnąć te normy za free...? Ma ktoś aktualne normy dotyczące pomiarów wzmacniaczy mocy?

Pozdrawiam

0
  • #7 19 Sie 2014 18:09
    Piotrek608
    Poziom 12  

Najświeższa norma dotycząca wzmacniaczy nosi nazwę:
    PN-EN 60268-3: 2014-01

0
  • #8 05 Cze 2017 13:22
    murza68
    Poziom 11  

Główna informacja, to nie jest to żadna norma, tylko wyciąg z normy zamieszczony w książce p.Feszczuka "Wzmacniacze elektroakustyczne"!

bezpiecznik napisał:
    Witam wszystkich serdecznie!
    Zapewne niektórych z was
    (tyczy sie to głównie młodszej częsci użytkowników elektrody,posiadaczy polskiego sprzetu audio-bo starzy wyjadacze znaja to z autopsji)
    nurtowały pytania jakie normy wyznaczały koncepcje konstrukcyjne polskich wzmacniaczy.
    Ciekawscy doszukiwali się pewnie także norm pomiarów jakimi posługiwali sie "ojcowie" polskiej akustyki.
    W poniższym załączniku znajduje się PN-74/T-06251/07.
    Jest to norma opisująca parametry wzmacniaczy mocy.
    Wzorowana Ona była na normie niemieckiej DIN 45500 ,która stanowiła wielki krok na przód w dziedzinie normalizacji parametrów.
    Znajdują się w nim także metody pomiaru danych parametrów wzmacniacza wyznaczanych przez PN.
    Miłej lektury!!!(jest tego kilka stron).
    Warto poszerzać swe horyzonty nawet o rzeczy które stanowią historię ,
    powiedziałbym nawet podwaliny polskiej "unormalizowanej" akustyki.

Pozdrawiam!
    Michał

Ps.w najbliższym czasie zamieszczę PN-y odnośnie Odtwarzaczy Kasetowych i Szpulowych,Tunerów Radiowych,Gramofonów,Korektorów,Zestawów głośnikowych.

Jeżeli posiadacie informacje o metodach pomiaru parametrów dotyczących urządzeń akustycznych i sposobie ich przeprowadzania ,które można by umieścić w tym poście proszę wrzucajcie.Jest to mile widziane , nawet porządane gdyż jest to celem tego tematu.

......!nie moge prowizji na zero nastawić tzn.nie przyjmuje mi takiej,za duży plik??a taką przewidywałem.prosze mod-a w miare możliwości o zmiane tej prowizji na zero ,bo pomimo prób ja nie mogę i mam nadzieie że to nie nie sprawia kłopotów.
    z góry thanks!!

Ciekawe czy brak informacji dodanych przez kogokolwiek wiąże się z totalna ignorancja czy poprostu brakiem takich materiałów/....

0