Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Normy elektroakustyczne...

bezpiecznik 16 Feb 2005 10:59 3459 7
Tespol
    bezpiecznik
    Level 20  
    Witam wszystkich serdecznie!
    Zapewne niektórych z was
    (tyczy sie to głównie młodszej częsci użytkowników elektrody,posiadaczy polskiego sprzetu audio-bo starzy wyjadacze znaja to z autopsji)
    nurtowały pytania jakie normy wyznaczały koncepcje konstrukcyjne polskich wzmacniaczy.
    Ciekawscy doszukiwali się pewnie także norm pomiarów jakimi posługiwali sie "ojcowie" polskiej akustyki.
    W poniższym załączniku znajduje się PN-74/T-06251/07.
    Jest to norma opisująca parametry wzmacniaczy mocy.
    Wzorowana Ona była na normie niemieckiej DIN 45500 ,która stanowiła wielki krok na przód w dziedzinie normalizacji parametrów.
    Znajdują się w nim także metody pomiaru danych parametrów wzmacniacza wyznaczanych przez PN.
    Miłej lektury!!!(jest tego kilka stron).
    Warto poszerzać swe horyzonty nawet o rzeczy które stanowią historię ,
    powiedziałbym nawet podwaliny polskiej "unormalizowanej" akustyki.

Pozdrawiam!
    Michał

Ps.w najbliższym czasie zamieszczę PN-y odnośnie Odtwarzaczy Kasetowych i Szpulowych,Tunerów Radiowych,Gramofonów,Korektorów,Zestawów głośnikowych.

Jeżeli posiadacie informacje o metodach pomiaru parametrów dotyczących urządzeń akustycznych i sposobie ich przeprowadzania ,które można by umieścić w tym poście proszę wrzucajcie.Jest to mile widziane , nawet porządane gdyż jest to celem tego tematu.

......!nie moge prowizji na zero nastawić tzn.nie przyjmuje mi takiej,za duży plik??a taką przewidywałem.prosze mod-a w miare możliwości o zmiane tej prowizji na zero ,bo pomimo prób ja nie mogę i mam nadzieie że to nie nie sprawia kłopotów.
    z góry thanks!!

Ciekawe czy brak informacji dodanych przez kogokolwiek wiąże się z totalna ignorancja czy poprostu brakiem takich materiałów/....
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Tespol
    hebata
    Level 13  
    Bezpiecznik napisałeś:
    "Ciekawe czy brak informacji dodanych przez kogokolwiek wiąże się z totalną ignorancją czy po prostu brakiem takich materiałów...."

Nie dziw się tak!
    1. Zamieściłeś tytuł nieaktualnej normy z 1974! Poniżej podaję jaką normą została zastąpiona Twoja propozycja.
    2. Po niej wydane zostały trzy kolejne normy na ten temat!
    Pierwsza to:
    PN-91/T-04499/03. Urządzenia systemów elektroakustycznych. Wzmacniacze. Ta norma:
    1) jest tłumaczeniem normy IEC 268-3 (pierwsze wydanie 1988 r.) wraz z uzupełnieniem z 01.09.1990 r. W tej Polskiej Normie zachowano układ, numerację i zasady redakcyjne tekstu z ww. normy.
    2) zawiera 3 rozdziały. W normie zapisano, że jest ona stosowana dla wzmacniaczy, które wchodzą w skład systemów elektronicznych profesjonalnych i powszechnego użytku. Określono wymagania ogolne, między innymi normalne i znamionowe warunki odniesienia przy pomiarach oraz klasy wzmacniaczy. Określono niezbędne i podstawowe parametry oraz warunki, a także metody pomiarowe stosowane podczas pomiarów wzmacniaczy
    Druga to:
    PN-93/T-06256/06. Urządzenia i systemy elektroakustyczne wysokiej wierności odtwarzania. Minimalne wymagania techniczne. Wzmacniacze.
    Ta norma:
    1) jest tłumaczeniem normy IEC 581-6 (pierwsze wydanie 1979 r.)
    2) zastępuje normę, z którą Ty proponujesz ludziom zapoznać się!
    Trzecia to:
    PN-EN 61305-3 z marca 2001 r. o tytule: Urządzenia i systemy elektroakustyczne powszechnego użytku o wysokiej wierności odtwarzania. Specyfikacja parametrów i metody ich pomiarów. Wzmacniacze. Norma ta:
    1) jest polską wersją normy europejskiej EN 61305-3:1995, która została zatwierdzona przez europejską organizację CENELEC.
    2) porządkuje warunki pomiarów i metody pomiarowe dla wzmacniaczy powszechnego użytku o wysokiej wierności odtwarzania.
    3) w zapisach dotyczących metod pomiarowych odwołuje się do normy IEC 268-3 (PN-91/T-04499/03).
  • Tespol
    bezpiecznik
    Level 20  
    cho(o)lera jasna!!!
    sorki ale może gdybyś przeczytał posta w całośći!!!! to nie skomentowałbyś go w taki idiotyczny sposób.
    Z tymi normami przytoczonymi przez Ciebie-
    jakbym nie wiedział o ich istnieniu ???!!!! przecież mam je w domu!!! ,ale dawniej kilka razy pytano mnie o właśnie PN z 74 roku!!!!!jest to pionierska norma w tej dziedzienie dla naszego przemysłu.
    więc dlatego zamieściłem.Twoje dewagacje na temat potrzebności umieszczania tego posta nie mają sensu.
    A w tym poście miały się pojawiać inne metody pomiaru w oparciu o dzisiejsze normy!!!!np.szumem różowym itp.
    Ale widzę że nic z tego...
    W końcu forum służy do wzajemnej wymiany wiedzy i materiałów niej dotyczącej i niejest jego celem bym ja we własnej osobie wrzucił w ten temat "wszystko" .Zostanie On więc z pewnością niedopełniony...
    hebata
    Level 13  
    Jeszcze jeden dowód na to jak trudno zachować klasę będąc anonimowym.
    Czy nie można było mojego postu potraktować jako merytoryczny głos w dyskusji?
    A co na to moderatorzy?
    herold
    Level 14  
    Zaciekawił mnie ten temat. Akurat szukałem czegoś na temat pomiarów mocy i co to jest RMS. Wysłałem nawet maile do kilku uczelni w Europie i USA. Tylko Niemcy przytoczyli własne normy dot. profesjonalnych wzmacniaczy. Metody drakońskie!! Zdążyłem usmażyć Technicsa i Sony.
    Wyszło na to że producenci sprzętu piszą same bzdury lub najwyżej półprawdy podając parametry swoich wyrobów.
    kazioo
    Level 10  
    hebata wrote:

Pierwsza to:
    PN-91/T-04499/03. Urządzenia systemów elektroakustycznych. Wzmacniacze. Ta norma:
    1) jest tłumaczeniem normy IEC 268-3 (pierwsze wydanie 1988 r.) wraz z uzupełnieniem z 01.09.1990 r. W tej Polskiej Normie zachowano układ, numerację i zasady redakcyjne tekstu z ww. normy.
    2) zawiera 3 rozdziały. W normie zapisano, że jest ona stosowana dla wzmacniaczy, które wchodzą w skład systemów elektronicznych profesjonalnych i powszechnego użytku. Określono wymagania ogolne, między innymi normalne i znamionowe warunki odniesienia przy pomiarach oraz klasy wzmacniaczy. Określono niezbędne i podstawowe parametry oraz warunki, a także metody pomiarowe stosowane podczas pomiarów wzmacniaczy

A da się skądś sciągnąć te normy za free...? Ma ktoś aktualne normy dotyczące pomiarów wzmacniaczy mocy?

Pozdrawiam
    murza68
    Level 12  
    Główna informacja, to nie jest to żadna norma, tylko wyciąg z normy zamieszczony w książce p.Feszczuka "Wzmacniacze elektroakustyczne"!

bezpiecznik wrote:
    Witam wszystkich serdecznie!
    Zapewne niektórych z was
    (tyczy sie to głównie młodszej częsci użytkowników elektrody,posiadaczy polskiego sprzetu audio-bo starzy wyjadacze znaja to z autopsji)
    nurtowały pytania jakie normy wyznaczały koncepcje konstrukcyjne polskich wzmacniaczy.
    Ciekawscy doszukiwali się pewnie także norm pomiarów jakimi posługiwali sie "ojcowie" polskiej akustyki.
    W poniższym załączniku znajduje się PN-74/T-06251/07.
    Jest to norma opisująca parametry wzmacniaczy mocy.
    Wzorowana Ona była na normie niemieckiej DIN 45500 ,która stanowiła wielki krok na przód w dziedzinie normalizacji parametrów.
    Znajdują się w nim także metody pomiaru danych parametrów wzmacniacza wyznaczanych przez PN.
    Miłej lektury!!!(jest tego kilka stron).
    Warto poszerzać swe horyzonty nawet o rzeczy które stanowią historię ,
    powiedziałbym nawet podwaliny polskiej "unormalizowanej" akustyki.

Pozdrawiam!
    Michał

Ps.w najbliższym czasie zamieszczę PN-y odnośnie Odtwarzaczy Kasetowych i Szpulowych,Tunerów Radiowych,Gramofonów,Korektorów,Zestawów głośnikowych.

Jeżeli posiadacie informacje o metodach pomiaru parametrów dotyczących urządzeń akustycznych i sposobie ich przeprowadzania ,które można by umieścić w tym poście proszę wrzucajcie.Jest to mile widziane , nawet porządane gdyż jest to celem tego tematu.

......!nie moge prowizji na zero nastawić tzn.nie przyjmuje mi takiej,za duży plik??a taką przewidywałem.prosze mod-a w miare możliwości o zmiane tej prowizji na zero ,bo pomimo prób ja nie mogę i mam nadzieie że to nie nie sprawia kłopotów.
    z góry thanks!!

Ciekawe czy brak informacji dodanych przez kogokolwiek wiąże się z totalna ignorancja czy poprostu brakiem takich materiałów/....