Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[eagle] Prośba o sprawdzenie płytki - Przedwzmacniacz Janka

kokonas 15 Lut 2013 21:57 2307 7
  • #1 15 Lut 2013 21:57
    kokonas
    Poziom 9  

Witam,

Po 7 latach od premiery TEGO tematu postanowiłem dołączyć do grona osób, które wykonały przedwzmacniacz Janka. Jednak aby wytrawić płytkę metodą termotransferu (żelazkową) musiałem przerysować ją do eagle'a (obrazek1), i tu moja prośba - możecie sprawdzić czy zrobiłem to poprawnie? Proszę także o sprawdzenie schematu zasilania (18V) z obrazka 2. Trzeci obrazek to oryginalny schemat od Janka, według którego stworzyłem moją płytkę.
    Aby płytka sprostała moim wymaganiom musiałem poprzestawiać niektóre elementy, dlatego obawiam się błędu.
    Z góry dzięki za zainteresowanie problemem.
    P.S. jeżeli ktoś woli sprawdzaćw programie to mogę wrzucić na hosting plik z eagle'a, niestety nie mogę go dodać jako załącznik na elektrodzie (rozszerzenie .brd).

[eagle] Prośba o sprawdzenie płytki - Przedwzmacniacz Janka [eagle] Prośba o sprawdzenie płytki - Przedwzmacniacz Janka

0 7
  • Servizza
  • #2 15 Lut 2013 23:59
    marco47
    Poziom 41  

Aby dokładnie sprawdzić projekt, wklej do załącznika pliki z projektem, pakując je do zip'a.
    Wtedy bez problemu możesz taki załącznik poprzez elektrodę dodać.
    Zresztą wg. regulaminu zewnętrzne hostingi są niewskazane.

Co do projektu płytki.
    Płytkę projektuje się tak, jak będziesz na nią patrzył w trakcie użytkowania.
    Czyli potencjometry powinny znajdować się na dole obrazka, bo to jest przód płytki.

W zasilaczu zastosowałeś nieodpowiednie diody, powinny być typowe prostownicze np. 1N4007.
    Za diodami pracującymi jako mostek prostowniczy powinien znajdować się kondensator elektrolityczny o pojemności co najmniej 1000uF.
    I zamiast stabilizatora LM317 zastosuj stabilizator o stałym napięciu wyjściowym.

Zresztą po wstępnej analizie cały projekt jest do ponownego zaprojektowania, ale najpierw należy go porównać ze schematem który narysowałeś w Eagle.

0
  • #3 16 Lut 2013 10:54
    kokonas
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedź.
    Póki co nie posiadam schematu, ponieważ aby zaoszczędzić trochę czasu rysowałem elementy od razu na płytce. plik płytki załączam.
    Uwaga, płytka nie jest elektrycznie poprawna, jestem dość początkujący w eagle, toteż niektóre elementy połączyłem linią zamiast połączeniem elektrycznym. Mnie to nie przeszkadzało dlatego, że chciałem mieć tylko ścieżki do wytrawienia, ale jest weekend, więc mogę przerysować również schemat jeśli to istotne.
    Co do oryginalnego schematu to doczytałem się, że ściężki są widziane od strony lutów (od spodu), czyli drukować musiałbym odbicie lustrzane.

P.S A propos stabilizatora to lm317 mam w domu, a ciężko mi zdobyć teraz lm7818, z jakiego powodu powinienem zastosować 7818 ?

0
  • Servizza
  • #4 16 Lut 2013 18:13
    marco47
    Poziom 41  

kokonas napisał:
    mogę przerysować również schemat jeśli to istotne

To jest bardzo istotne, bo od narysowania schematu należy rozpocząć projektowanie płytki.
    Wtedy prościej i łatwiej taką płytkę zaprojektować, jeżeli program będzie pilnował czy nie popełniasz błędów w łączeniu ścieżek.
    kokonas napisał:
    z jakiego powodu powinienem zastosować 7818

Jeżeli posiadasz na stanie tylko LM317, to oczywiście taki zastosuj.
    kokonas napisał:
    Co do oryginalnego schematu to doczytałem się, że ściężki są widziane od strony lutów (od spodu), czyli drukować musiałbym odbicie lustrzane

Jeżeli ścieżki prowadziłeś na warstwie Bottom (niebieskie), czyli od spodu płytki, to nie stosujesz odbicia lustrzanego (mirror).

Płytkę tak się projektuje jak na nią patrzysz z góry, czyli od strony elementów przewlekanych, wtedy wszystkie ścieżki masz od spodu.

W czerwonej obwódce masz kondensator, który powinien być kondensatorem elektrolitycznym w obudowie EB20D - EB25D z biblioteki rcl, bo jego pojemność to 4700uF 25V

0
  • #5 16 Lut 2013 23:16
    Christophorus
    Poziom 41  

Także możliwe jest wyeliminowanie zworek na płytce. Sposób poprowadzenia ścieżek zaznaczyłem linią w kolorze różowym.

0
  • #6 17 Lut 2013 00:19
    kokonas
    Poziom 9  

Witam ponownie,

Zmieniłem kondensator i przerysowałem schemat, na podstawie którego stworzyłem nową płytkę. Tradycyjnie proszę o sprawdzenie płytki i schematu. Wiem, że mogło by być znacznie mniej przelotek, ale wciąż się uczę, i moim głównym celem jest poprawność elektryczna, dopiero potem optymalizacja. Byłbym wdzięczny gdyby na temat schematu wypowiedziała się osoba znająca temat wzmacniaczy, ponieważ nie jestem do końca pewien wartości niektórych elementów a podobno są one wyliczone. Załączam obraz schematu oraz cały projekt w Eagle.

0
  • #7 18 Lut 2013 23:25
    marco47
    Poziom 41  

Tak jak wcześniej pisałem, projektować płytkę powinieneś w takim widoku, jak będzie ona pracowała w urządzeniu, czyli tak jak będziesz ją obsługiwał.

Teraz jak już poprawnie połączyłeś wszystkie elementy, czas na optymalizację położenia wszystkich elementów. :D
    Na płytce umieść jeszcze otwory montażowe, co najmniej cztery w każdym z rogów.

0
  • #8 19 Lut 2013 14:13
    kokonas
    Poziom 9  

Tak wygląda płytka po gruntownej optymalizacji, i w tym stanie będę ją wytrawiał. jak widać dodałem wypełnienie masą, a brak przelotek osiągnąłem przez szersze rozmieszczenie nóżek kondensatorów.Mam nadzieję, że odpali za pierwszym razem, i jeszcze raz dzięki za pomoc. Dam znać jak wyszła.

[eagle] Prośba o sprawdzenie płytki - Przedwzmacniacz Janka [eagle] Prośba o sprawdzenie płytki - Przedwzmacniacz Janka

0