Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WS-442 => blok prądowy wzmacniacza => kilka pytań

Blondasek4 16 Lut 2005 11:19 4489 5
  • #1 16 Lut 2005 11:19
    Blondasek4
    Poziom 10  

Hej:)
    Przedstawiłem poniżej blok prawego kanału wzmacniacza prądowego DIORA WS - 442. Chciałbym się dowiedzieć:
    - do czego służy zaznaczony układ Bootstrap (statyczne źródło prądowe);
    - do czego dynamiczne źródło prądowe (T506);
    - za co odpowiedzialny jest wzmacniacz różnicowy i co on właściwie robi;
    - jaką funkcję pełni tranzystor T508 (wiem, że termiczną, ale chciałbym dokładniej wiedzieć o co chodzi).
    Mam jeszcze jedno pytanie: otóż oddzielna płytka, na której znajdują się tranzystory T901 i T902, ma za zadanie wyciąć wierzchołki wysokich częstotliwości (podobną rzecz robi przester gitarowy). Powiedziano mi, że te płytki śmiało można usunąć (bo oczywiście na drugim kanale jest taka sama). W jakim więc celu Diora zamieściła te płytki? Mam ten wzmacniacz w domu i chcę m.in. pozbyć się tych płytek. Ale najpierw muszę przede wszystkim wymienić końcówki i sprawdzić co jest przyczyną ich spalenia. Dlatego chciałbym dobrze wiedzieć co robią powyższe układy/elementy. Ogólnie wiem jak rozchodzi się sygnał i jak działa ten blok wzmacniacza. Ale zawsze dobrze przeczytać coś nowego od bardziej doświadczonych:)
    A tak na zakończenie, w Diorze jest bardzo wiele miejsc na elementy, których po prostu nie ma:/ Są podpisane otwory, ale nie ma w nich elementów. Właściciel wzmacniacza powiedział, że od początku tych elementów nie było, a wzmacniacz oczywiście działał (do czasu spalenia końcówek). Trochę tego nie rozumiem... Z góry bardzo dziękuję za pomoc:)
    [/b]

0 5
  • #2 16 Lut 2005 12:08
    adammc

Poziom 26  

-boot strap --- zastosowanie tego sprzezenia pojemnosciowego wyeliminowuje koniecznosc stosowanoa dodatkowego zrodla pradowego polaryzujacego .
    -zastosowanie lustra pradowego na kolektorach tranzystorow(w tym ukladzie tego nie ma):; jak wiadomo sygnalem wyjsciowym z wzm roznicowego jest napiecie roznicowe pomiedzy kolektorami trznzystorow wzmacniacza roznicowego jest prawie bezuzyteczne do pozniejszego wykorzystania dopiero zastosowanie lustra pradowego pozwala zamienic sygnal roznicowy na sygnal zmienny wzgledem masy ukladu zawierajacy wplywy obu napiec na kolektorach umozliwiajac jego pozniejsze wykorzystanie tzn im wiekrza roznica tym wiekrze napiecie wyjsciowe z tego ukladu...
    -co on robi juz opisane a ma on za zadanie porownac napiecie wejsciowe starujace z napieciem pochodzacym z sprzezenia zwrotnego sluzy on do ustalenia poczatkowych warunkow pracy tzn zerowego napiecia na wyjsciu
    -t508 sluzy do stabilizacji termicznej pradu spoczynkowego wzmacniacza
    aaaaaaa co do tych plytek mylisz sie sluza one do realizacji zabezpieczenia wzmacniacza przed przeciazeniem spojz zbyt wielki kolektora 2n prad wskutek zwarcia czy tez malej impedancji powoduje wzrost napiecia nar540lub 542 i polaryzacje tranzystora 901 lub902 spadek potencjalu jego kolektora i zmniejszenie wysterowania510 lub 512 ((lub oznacza przyporzadkowanie elementu do odpowiedniej polowki sinusa)wiec ta plytka jest dosc potrzebna ale bez niej badzie dzialal wzmacniacz ale niezabezpieczony jedna na kanal ma byc

a puste miejsca sa nie wypelnoone przez producenta nie bede ci tlumaczyl dlaczego ale wiesz kupujesz auto nie zawsze ma 2 litry i alufelgi inna wersja na tej samej skorupie a u nas płytce

0
  • #3 16 Lut 2005 21:01
    irek2
    Poziom 40  

Ja tylko dodam ze ten bootstrap to zwie sie wlasnie dynamicznym zrodlem pradowym a nie jak napisales statycznym.
    A tranzystor T506 to nie dynamiczne zrodlo pradowe tylko wzmacniacz napieciowy.
    T508 to stabilizacja termiczna pradu spoczynkowego, dziala to tak ze podczas rozgrzewania napiecie zlacz BE tranzystorow mocy zmniejsza sie co powoduje wzrost pradu spoczynkowego. Jednak tranzystor T508 reaguje tak samo na zmiany temperatury zmniejszajac napiecie polaryzacji tranzystorow koncowych aby prad spoczynkowy nadmiernie nie wzrastal.

0
  • #4 17 Lut 2005 18:30
    osnapus
    Poziom 18  

Ja od siebie dodam, że ten bootstrap ma jeszcze inne działanie. Przy ujemnej półfali napięcia wyjściowego kondensator ten ładuje się do wartości napięcia zasilania, a gdy przyjdzie półfala dodatnia to napięcie tego kondensatora dodaje sie do napięcia sterującego tranzystory w półfali dodatniej. Tranzystory te są bardziej wysterowywane - oznacza to że końcówka ta ma większego "kopa" - i to naprawde jest słyszalne - porównaj sobie słuchając końcówkę bez bootstrapu i z bootstrapem. Ta różnica jest naprawde wyczuwalna - końcówka z bootstrapem brzmi dynamiczniej

0
  • #5 17 Lut 2005 20:18
    irek2
    Poziom 40  

osnapus i tak i nie. To prawda ze bootstrap podbija napiecie sterujace powyzej napiecia zasilania dzieki czemu tranzystor "gorny" jest w pelni wysterowany. Ale dolny nadal nie jest wiec on jest ogranicznikiem maksymalnej amplitudy ktora oczywiscie powina byc symetryczna. Wzmaki LDM maja bootstrap na gornej jak i na dolnej galezi zasilania dzieki temu maja niskie napiecia nasycenia.

0
  • #6 17 Lut 2005 20:21
    osnapus
    Poziom 18  

irek2 - oczywiście zgadzam się z tobą - chodziło mi o te "inne" konstrukcje, a przede wszystkim o ten "wykop" jaki mają końcówki z bootstrapem - to przecież naprawde jest słyszalne

0
  Szukaj w 5mln produktów