Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik różnicowo-prądowy - jaki wybrać?

djr2 16 Lut 2013 12:12 2733 4
  • #1 16 Lut 2013 12:12
    djr2
    Poziom 11  

Witam,
    z racji poprzedniego tematu który wylądował w koszu
    Link
    sprawa wygląda tak, przyjechał elektryk i opisze co zrobił, oraz co kazał dokupić,
    przepiął 2 przewody z szyny N na PE(moje pytanie kontrolne co Pan robi?, odp. zeruje i uziemiam(cholera wie co miał na myśli), czyli wywiercił dziurę przez ścianę do kuchni gdzie są rury i podłączył się taką zakręcaną jakby klemą i tam podłączył uziemienie). Następnie S-ki od łazienki i kuchni przepiął na dolną listwę, robiąc miejsce dla różnicówki (miał ze sobą B25 0,03A, przynajmniej tak jest napisane na obudowie). Teraz to wygląda tak, S-ka C25A jest pierwsza, różnicówka na całe mieszkanie, S-ki do gniazdek. W drugiej linii oświetlenie oraz s-ka kuchnia i łazienka. Podpiął miernik w skrzynce oraz w gniazdkach w mieszkaniu i orzekł jest dobrze. Teraz pytanie do was, kazał mi kupić RCD 1 szt. taką jak zamontował na mieszkanie oraz 1szt. 40A mówiąc że je podmieni i łazienka i kuchnia będą na oddzielnych a ta 40 pójdzie na całe mieszkanie. Po prostu za 1 razem nie miał na tyle i mam problem bo w sklepie elektrycznym mają tylko te 25A. Czy mogę to kupić czy szukać dalej, w środę ma gościu wrócić i je domontować. Koleją rzeczą jest to że kazał dokupić 1 rozłącznik bo stwierdził że dobrze, że pierwszy jest jest bezpiecznik zgodny z tym co jest na klatce ale nie powinien on służyć jak wyłącznik główny bo jak się będzie nim pstrykać to go zaraz trafi, czy muszę też to kupować ponieważ prądu się nie dotykam to nie będę mieszkania codziennie odcinał. Ostania rzecz koszty, zapłaciłem 180 zł plus cena różnicówki oraz montaż i pomiary(chyba dobra cena bo przygotowałem się na ok 300zł za robociznę)

0 4
  • Katalog Megger
  • #2 16 Lut 2013 12:19
    Elmont
    Poziom 23  

No no skoro Ci tą fuszerkę zrobił "podpinając" się do rury z "uziemieniem" jak to
    stwierdził ,to ja zmienił bym tego fachurę na innego .Jeżeli nawet pomiary zrobił
    to dobrze by było wkleić tutaj to "arcydzieło" ,zobaczymy poczytamy..

0
  • Katalog Megger
  • #3 16 Lut 2013 12:25
    djr2
    Poziom 11  

właśnie się tego obawiałem, wcześniej mnie zlano i żadnych odpowiedzi nie uzyskałem z tym, że ponoć nie ma innego sposobu uziemienia w bloku z płyty,i pozostaje czekać aż administracja przerobi piony

0
  • #4 16 Lut 2013 13:16
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Kolego autorze, zapytaj elektryka i administratora budynku, jak się zapatrują na PN-HD 60354-5-54 ?
    Bo w PN-IEC 60364-5-54 (Sklep PKN) w p. 542.2.5 były wyraźne zalecenia o wykorzystywaniu metalowych rur wodociągowych.
    Ten punkt zniknął, tak więc zapytaj elektryka, dlaczego zrobił tak a nie inaczej.
    Zapytaj również, jaka rezystancja uziemienia mu wyszła z pomiarów, oraz z jakiego materiału jest przyłącze wodne do budynku.

Na dzień dzisiejszy to mamy PN-HD 60364-5-54:2011 (w oryginale) Aktualna PN

0
  • #5 16 Lut 2013 16:26
    djr2
    Poziom 11  

ok, wypytam, co i jak w środę

0