Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podstawa pod system mikroprocesorowy AVR zasilany napięciem +5V

AdamZad 16 Lut 2013 13:44 3279 5
  • Płyta przyłączeniowa i jej możliwości :
    1. Możliwość współpracy z dowolnym systemem mikroprocesorowym zasilanym napięciem stabilizowanym +5V.
    2. Cztery potencjometry ogólnego zastosowania w tym jeden suwakowy.
    3. Osiem mikroprzełączników w sprzętowych podukładach eliminujących drgania styków.
    4. Dodatkowe dwa wolne podukłady do wykorzystania również z eliminacją drgań.
    5. Impulstor stykowy o rozdzielczości 24 impulsów przesuniętych w fazie względem siebie na każde 360 stopni (pełny obrót).
    6. Osiem przekaźników ogólnego zastosowania ze stykami normalnie zwartymi i normalnie rozwartymi.
    7. Pięć tranzystorów npn ogólnego zastosowania w tym dwa ze wspólnym emiterem w układzie UL1111.
    8. Dwa transoptory do zastosowania jako separacja galwaniczna obwodów.
    9. Driver ULN2803 do sterowania przekaźnikami.
    10.Dwanaście złączy +5V i dwanaście złączy GND na standardowych goldpinach.
    11.Wszystkie interesujące sygnały wejściowe i wyjściowe wchodzące w skład powyżej opisanych podukładów zostały wyprowadzone na standardowych goldpinach ułatwiających proces łączenia i testowania prototypowych aplikacji.

Za jakiś czas ukaże się jeszcze jedna płyta, tym razem w jej skład wejdą:
    1. Mikrokontrolery AVR (ATmega16, ATtiny25, ATtiny45) z wyprowadzonymi 10-pinowymi złączami programującymi ISP
    2. Dekodery i wyświetlacze (4x20 znakowy LCD, 4 pozycyjny 7-mio segmentowy oraz 3 pozycyjny 7-mio segmentowy)
    3. Rejestry przesuwające
    4. Diody LED sygnalizujące stan linii portów mikrokontrolerów
    5. Piszczek piezo z generatorem
    6. Matryca punktów lutowniczych do łatwego montażu różnych elementów

System oparty o te dwie płyty , jak wiele innych tego typu do kupienia w sklepach, może być używany w celach edukacyjnych do nauki programowania mikrokontrolerów oraz do testowania poprawności działania nieskomplikowanych prototypów.
    Podstawa pod system mikroprocesorowy AVR zasilany napięciem +5V Podstawa pod system mikroprocesorowy AVR zasilany napięciem +5V

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    AdamZad
    Poziom 12  
    Specjalizuje się w: automatyka i robotyka, systemy pomiarowe
    AdamZad napisał 112 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Tarnowskie Gory. Jest z nami od 2009 roku.
  • Relpol przekaźniki
    AdamZad
    Poziom 12  
    Prezentuję kolejny podukład - i jego możliwości :

1. Dwa wyświetlacze 7 - segmentowe, w tym jeden multipleksowany
    2. Dekodery BCD / 7 segmentowe
    3. Dwa rejestry 8 bitowe z asynchronicznym szeregowym wpisywaniem danych
    4. Driver ULN2803 oraz 8 diód LED do sygnalizacji
    5. Piszczek piezoelektryczny z generatorem
    6. Sygnalizacja stanów pracy zielonymi diodami LED
    7. Aż 102 punkty lutownicze na wbudowanej matrycy w celu szybkiego testowania prototypowych aplikacji

Ostatnia płytka będzie zawierać serce układu czyli mikrokontroler AVR z przyciskiem reset i wyprowadzonym 10-pinowym złączem ISP do programowania.
    Będą również diody sygnalizujące stan linii portów i czterorzędowy wyświetlacz alfanumeryczny.

Podstawa pod system mikroprocesorowy AVR zasilany napięciem +5V Podstawa pod system mikroprocesorowy AVR zasilany napięciem +5V
  • Relpol przekaźniki
    AdamZad
    Poziom 12  
    Centralny układ sterujący i jego możliwości :
    1. Programowanie w systemie poprzez złącze ISP
    2. Osiem czerwonych diód LED sygnalizujących stan np.portów mikrokontrolera
    3. Podstawki na mikroprocesory ATmega16, ATtiny25 lub ATtiny45
    4. Ciekłokrystaliczny wyświetlacz alfanumeryczny 4x20 znaków
    5. Matryca punktów lutowniczych umożliwiająca łatwiejszy montaż różnych podzespołów
    6. Ośmiokanałowy przełącznik
    7. Przyciski Reset
    8. Dioda sygnalizująca stan pracy, driver ULN2803 oraz rejestr 8-bitowy do ogólnego zastosowania

Pozdrawiam.
    AdamZad
    Poziom 12  
    Szanowni koledzy,

Po zaprogramowaniu Atmegi udało się przetestować działanie pierwszego układu.
    A jest nim ... Zegar. :)

Program starałem się napisać optymalnie i działa optymalnie.
    Zmierzyłem niedokładność pomiaru czasu.

Na 15 min spóźnia się o niecałą 1 sekundę.
    Daje to nam dokładność równą około 0,11%.

Jestem przekonany że wynika ona z niedokładności oscylatora wewnętrznego RC który taktuje mój mikroklocek.
    Z poprzednich postów wyczytałem że max. niedokładność tego oscylatora to około 1.5%, czyli widać od razu że uzyskuję dużo lepszą niż deklarowana przez Atmela.

Wniosek : cenię Atmela. Za to iż podaje absolutne minimum.
    I do tych którzy piszą że za pomocą wewnętrznego nie da się precyzyjnie odmierzać czasu : po 1 . co to znaczy precyzyjnie ? po 2 . jak widać się da :)

Moim zdaniem sedno tkwi w programie i przerwaniach.

Zamieszczam mój kod źródłowy , może się komuś przydać ... :
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Na koniec dodam tylko iż programuję w Codevision oraz żeby chciałem prosić Szanownych Moderatorów Elektrody aby przerzucili mój temat do wykonanych konstrukcji, no chyba że uważają że "zwykły zegarek" to zbyt mało... ;) ?
    AdamZad
    Poziom 12  
    Dodałem obsługę wyświetlacza 4 pozycyjnego poprzez rejestry 4096 i dekodery 7447. Teraz oprócz sekund mamy minuty i godziny, czyli pełny wypas.
    Wstępnie ustawiłemn mój zegar, zostawiam na noc - zobaczymy jaka naprawdę będzie dokładność pomiaru czasu. :)

Poprawiony kod programu:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    AdamZad
    Poziom 12  
    Zmierzono :

Zegarek spóźnia się dokładnie o 45 sekund na okres 10 godzin i 40 min ut , co w przybliżeniu daje wartość relatywnego błędu 1,17 promila.

:)