Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG StudioWorks 77M - x-ray...

16 Lut 2005 12:32 903 8
  • Poziom 19  
    Mam problem polegający cgyba na tym że non stop włącza mi się x-ray protection...po wymianie trafa na nowe...Siedzi tu układ TDA4854...poziom napięcia na nóżce nr 2 udało mi się zmierzyć i w momencie zadziałania zabezpieczenia napięcie osiąga wartość 5,7V. Co może być nie tak i co by należało posprawdzać ? Elementy wyglądają mi na dobre w tej gałęzi...
  • Spec od monitorów
    A jakie wstawiłeś trafo? Oryginał czy chińszczyzna?
  • Poziom 34  
    Cześć.
    Pewnie chińszczyzna - nie było by problemu.
    Jak Masz potencjometr przy trafie do reg wysokiego to Zmień trochę wysokie. Jak nie Spróbuj zjechać do zera jaskrawością na trafie, włączyć monitor i powoli ją zwiększać - Zobaczysz wtedy czy to z zabezpieczenia.
    Jeśli tak - regulacja z menu serwisowego (w LG wydaje mi się że jest możliwość).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    trafo to chińczyk...niestety...a potencjometrami już próbowałem i zero efektu...widać że wysokie wstaje i za moment jest odcinane...a na kineskopie nawet na ułamek sekundy czasem widać rameczkę "no signal", która się pojawia...
  • Spec od monitorów
    Aby ominąć zabezpieczenie wystarczy odpiąć pin 2 TDA4854. Można tak zrobić tylko wtedy gdy problem leży po stronie zabezpieczenia a nie zbyt dużego WN.
    Gdybyś miał sondę WN można by było sprawdzić czy WN przekracza wartość 28kV. Jeśli przekracza to X-ray działa poprawnie i należy obniżyć WN. Myślę jednak że jest tak jak w większości żółtków - WN poniżej 25kV i złe napięcie X-ray.
    W tym drugim przypadku spróbuj obniżyć warość X-ray na 2 pinie TDA4854 dobierając eksperymentalnie rezystory na drodze z trafa do 2pin TDA.
  • Poziom 34  
    Cześć.
    Ja to widzę w ten sposób - dodam, że w IBM G74 obszedłem to właśnie rezystorami - Aby chińczyki nie padały jest wyższe napięcia wychodzące do zabezpieczenia (u mnie zabezpieczenie fabrycznie wyłączało sią przy 225V, natomiast trafopowielacz dawał przy ustawieniu prawidłowego wysokiego - 260V - czyli przy ustawieniach fabrycznych napięcie wysokie było za niskie, co z koleii dawało efekt, że obraz nie mieścił się na ekranie).
    radoslaw13 - nie radzę odpinać całkowicie zabezpieczenia - bo w wypadku uszkodzenia trafa poleci coś więcej - czyli zostaje menu lub rezystory.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    odczepiłem 2 pin tda4854 i monitor ruszył...teraz muszę pobawić się w dobranie wartości aby toto podłaczyć...rozumiem że monitor nie powinien chodzić z odpiętym x-rayem ?
  • Spec od monitorów
    Odpinałem wielokrotnie X-ray ale tylko po uprzednim sprawdzeniu wartości WN - monitor pracowł normalnie. Chociaż było i tak że się oszukałem i były straty - HOT, klucz B+ ....
  • Poziom 19  
    problem rozwiązany...zmniejszyłem wartość napięcia podawanego na pin2 i teraz już x-ray nie blokuje...monitorek sobie już działa...teraz jeszcze pozostało sprawdzenie go podczas pracy z windowsem...pod dosem działa wszystko ok., tryby graficzne również niby działają...trochę martwi mnie, że monitor ma zbyt małą regulację wielkości obrazu, tzn. obraz jest prawidłowych rozmiarów, ale regulacje w osd są ustawione przy wysokości na 100% a przy szerokości na 98%. Regulacja H/V oraz B+ na płycie monitora ustawiona na maksa...