Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP dv6 dv7 itp - instalacja systemów GNU/Linux na komputerach z Windows 7

BANANvanDYK 16 Feb 2013 16:54 15846 0
 • Witam.
  Ten temat to nie szukanie pomocy lecz rozwiązanie problemu.

  Tematem jest instalacja systemów operacyjnych typu GNU/Linux na fabrycznych dyskach twardych na których fabrycznie instalowano Windows 7 - oczywiście bez ruszania partycji RECOVERY.

  Fabrycznie dysk jest podzielony na 4 partycje podstawowe:
  sda1 - ok. 200 MB [SYSTEM] - partycja rozruchowa dla Windows 7.
  sda2 - zależnie od dysku - partycja z systemem Windows 7.
  sda3 - ok. 15 GB [RECOVERY] - partycja odzyskiwana systemu.
  sda4 - 100 MB - 2 GB zależnie od komputera [HP_TOOLS] - partycja diagnostyczna na której znajduje się m.in. system diagnostyczny UEFI, zapasowy BIOS do odzysku (raczej biznesowe HP i Compaq) oraz własne loga startowe (wybrane modele z systemem EFI)

  Ponieważ są już 4 partycje podstawowe, nie ma możliwości zmniejszenia rozmiarów istniejących partycji i dodania kolejnej partycji podstawowej. Jedynym z możliwości jest wyrzucenie partycji RECOVERY lub HP_TOOLS, ale później będą problemy i płacz że nie straciliśmy oryginalny system operacyjny...

  Jedyna możliwość to zmiana obecnej partycji podstawowej na rozszerzoną i dodanie kilku partycji logicznych. W tym przypadku konieczne jest usunięcie partycji z Windows 7. To jest dla każdego działanie ryzykowne, ponieważ równa się to sformatowaniem systemu i wszystkich swoich danych.

  Przed przystąpieniem trzeba dokonać kopii zapasowej wszystkich swoich danych na dysku twardym!!! Należy także wykonać kopię zapasową MBRu:
  Code:
  sudo dd if=/dev/sda bs=512 count=1 of=MBR-fabryczny.dd


  Za pomocą narzędzia gparted uruchomionego z systemu Live usuwamy partycję /dev/sda2, następnie tworzymy partycję rozszerzoną (extended) o maksymalnym dostępnym rozmiarze. W tej partycji tworzymy partycję dla Windows 7 o wybranym dla siebie rozmiarze w systemie plików NTFS. Można teraz utworzyć partycję dla systemu GNU/Linux, tutaj już wszystko według własnego uznania. Od siebie radzę tworzyć partycję /boot ok. 512 MiB (kernele od wersji 3.0 zajmują dużo miejsca), partycję swap o rozmiarze mniej więcej równą ilości RAM (np. "tak zwane" 4 GB RAMu = 4096 MiB partycja).

  Ostatecznie układ partycji dysku wygląda następująco:
  HP dv6 dv7 itp - instalacja systemów GNU/Linux na komputerach z Windows 7

  Kolejną czynnością jest wykonanie "Odzyskiwania systemu". W ekranie BIOS naciskać F11 aby uruchomił się Recovery Manager, w przeciwnym wypadku uruchomi się zupełnie inny system do odzyskiwania który nie będzie mieć żadnej funkcjonalności.
  W moim HP były dwie opcje:
  - Odzyskiwanie systemu - przywraca cały system w "full wersji", zalecane.
  - Odzyskiwanie systemu z obrazu minimalnego - przywraca cały system wraz ze sterownikami i tylko podstawowym oprogramowaniem dodatkowym od HP (Support Assistant, Mediasmart), bez żadnych Nortonów, Demo-office itp. Instalacja trwa chyba dłużej, ale nie wykonywałem stosownych pomiarów.
  Po wybraniu pełnego odzyskiwania systemu mamy czystego Windowsa:
  HP dv6 dv7 itp - instalacja systemów GNU/Linux na komputerach z Windows 7

  Po zainstalowaniu systemu należy upewnić się czy układ partycji nie zmienił się, ponieważ Recovery może ruszać układ partycji. Z całą pewnością partycja rozruchowa i partycja z Windows jest formatowana. Następnie należy zainstalować wszystkie aktualizacje, łącznie z ServicePack SP1 który później nie zainstaluje się ze względu na obecność chainloadera (GRUB2).

  Po uruchomieniu systemu LiveCD należy ponownie wykonać kopię MBRu. Dlaczego? Otóż program w nim zawarty umożliwia uruchomienie RECOVERY klawiszem F11, co może się przydać jeśli zajdzie potrzeba usunięcia systemu GNU/Linux i przywrócenia stanu dysku twardego do oryginalnego stanu.
  Code:
  sudo dd if=/dev/sda bs=512 count=1 of=MBR-Windows.dd
  Podczas instalowania systemu GNU/Linux należy ręcznie ustalić partycje dla Linuksa nadpisując istniejące partycje lub utworzyć od nowa według własnych potrzeb (oczywiście w zakresie wolnego miejsca na partycji rozszerzonej sda5).
  HP dv6 dv7 itp - instalacja systemów GNU/Linux na komputerach z Windows 7

  Po zainstalowaniu Linuksa i uruchomieniu go z dysku twardego warto ponownie wykonać kopię MBRu, jeśli z jakiegoś powodu Windows nadpisze swój program ładujący.
  Code:
  sudo dd if=/dev/sda bs=512 count=1 of=MBR-GRUB.dd

  Jeśli komuś przeszkadza ciągłe wybieranie systemu Linux, należy zedytować plik /etc/default/grub (z uprawnieniami roota)
  Code:
  GRUB_DEFAULT=saved
  
  GRUB_SAVEDEFAULT=true

  i aktualizacja:
  Code:
  sudo update-grub

  Po tej czynności w menu startowym będzie wybierany ostatnio używany system operacyjny.
  HP dv6 dv7 itp - instalacja systemów GNU/Linux na komputerach z Windows 7

  Usuwanie Linuksa.
  Uruchom system Live oraz narzędzie gparted. Usuń partycje Linuksa począwszy do sda6. Partycję z Windows 7 można rozszerzyć do maksymalnej wielkości partycji rozszerzonej sda2. Przywróć MBR od Windowsa:
  Code:
  sudo dd if=MBR-Windows.dd bs=512 count=1 of=/dev/sda

  Po tej czynności Windows powinien działać dalej bez naruszenia plików znajdujących się na nim.
  Przywrócenie partycji sda2 do stanu fabrycznego (partycja rozrzerzona -> partycja logiczna, flaga 0x07) oznacza skasowanie wszystkich danych na partycji sda5 i konieczność ponownego skorzystania z Odzyskiwania systemu.

  Uwagi.
  Wymienione wyżej polecenia dd zapisują pliki do katalogu w którym aktualnie się znajdujemy, więc standardowo do katalogu domowego w pamięci RAM. Zamontuj inny nośnik i przejdź do jego katalogu, lub w parametrze of wybierz właściwą ścieżkę. Jako miejsce dla kopii MBR można użyć partycji HP_TOOLS.

  Przywracanie MBR powoduje także przywracanie tablicy partycji podstawowych, jeśli ma być przywrócony wyłącznie kod rozruchowy należy użyć parametru bs=466

  Jeśli jest taka możliwość, wykonaj kopię zapasową partycji RECOVERY:
  Code:
  sudo dd if=/dev/sda3 bs=1M of=Partycja-RECOVERY.dd


  Płyty DVD odzyskiwania systemu można nagrać tylko raz, więc przed ich wykonaniem zrób kopię zapasową partycji RECOVERY (patrz punkt wyżej). Po przywróceniu kopii zapasowej jest możliwość ponownego nagrania płyt. Nigdy nie wiadomo czy płyty DVD nie ulegną uszkodzeniu, a fabryczne płyty kosztują ponad 100 zł...

  Jeśli nie czujesz się na siłach, nie masz wiedzy nt. Linuksa, przekaż sprawę komuś bardziej doświadczonemu.

  Najbezpieczniejszą metodą jest użycie drugiego takiego samego dysku twardego, wykonanie kopii posektorowej i dopiero na drugim dysku sprawdzić czy metoda tutaj opisana odniesie skutek. Gdyby partycja RECOVERY umieszczona na dysku i płyty DVD były uszkodzone, wówczas nie będzie możliwości odzyskania systemu Windows 7.

  Partycję RECOVERY oraz HP_TOOLS w Windows 7 można ukryć przed niechcianymi działaniami nieuprawnionych osób wchodząc w zarządzanie dyskami i usunięcie liter ich dysków.
  HP dv6 dv7 itp - instalacja systemów GNU/Linux na komputerach z Windows 7

  Metodę testowałem na drugim dysku twardym, system Windows 7 Home Premium HP, komputer HP Pavilion seria dv7-3100 (AMD), platforma 363A.

  Nie odpowiadam za uszkodzenia oraz utraty danych wynikłe z nieostrożnego obsługiwania się oprogramowaniem.
  About Author
  BANANvanDYK
  Level 41  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika motocyklowa
  BANANvanDYK wrote 5206 posts with rating 1415, helped 784 times. Live in city Chełmno. Been with us since 2006 year.