Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch HEV2452EU/02 - Nie działają grzałki, oświetlenie itd, działa wentylator

kamilzierke 16 Lut 2013 17:02 4260 0
  • #1 16 Lut 2013 17:02
    kamilzierke
    Poziom 9  

Witam wszystkich serdecznie,
    Ostatnio dotknął mnie drobny problem - zabudowany piekarnik Bosch HEV2452EU/02 (typ EH22333, numer FD 8304) działający w tandemie z płytą Bosch NPE615AEU w jednej chwili piekący super zapiekankę przestał działać, aczkolwiek nie do końca.

Sytuacja: piekarnik włączony (dopiero się rozgrzewał) na termoobieg, 200stopni, działał może ze 2 minuty, do tego aktywne 2 pola grzewcze w płycie (coś tam się gotowało). Efekty: wyrzuciło wyłącznik nadprądowy (AEG ELFA E83 B16, wybaczcie jeśli użyłem złego określenia).

Po ustawieniu pokręteł na "wyłączone" przywróciłem zasilanie. Zegar piekarnika się ślicznie zaświecił, po użyciu pokręteł płyta również ruszyła bez oporów (wszystkie pola sprawdzone), niestety przy włączeniu piekarnika (niezależnie od programu) włącza się jedynie wentylator wymuszający obieg powietrza wokół piekarnika. Lampka wskazująca nagrzewanie, oświetlenie wewnątrz, grzałki, wentylator termoobiegu nie działają. Piekarnik na tym etapie nie powoduje włączenia się zabezpieczeń.

Co prawda o elektryce pojęcia żadnego nie mam, jednak nie mogąc sobie pozwolić na wydatek rzędu 170zł/h za fachowca z centrum serwisowego Bosch piekarnik wyjąłem z zabudowy, odłączyłem płytę i zacząłem grzebać w bebechach szukając oznak zwarcia, osmaleń itp.

Nie znalazłem żadnego z powyższych. Pomyślałem, że skoro nie jest to problem jednej części przyczyny należy szukać w "programatorze" czy bezpieczniku. Sam programator wyjęty (wybitnie proste urządzenie, walec z wypustkami dociskający poszczególne blaszki w różnej kombinacji w zależności od zasilanej części), wydaje się być sprawny - sprawdzałem ciągłość połączeń przy wybranym każdym programie multimetrem - każda blaszka wydaje się stykać i przewodzić poprawnie.

Bezpiecznik termiczny udało mi się odnaleźć z tyłu piekarnika (oznaczenia na nim 16A 250V I-03 t300) - przy sprawdzeniu multimetrem był sygnał - ciągłość obwodu. Taki sam efekt przy oprawie+żarówka, taki sam efekt przy silniku wentylatora termoobiegu. Starałem się również wyśledzić, czy nie ma przerw w przewodach i żadnej nie odnalazłem.

Czy macie może jakieś rady praktyczne dla mnie, lub możecie polecić osobę z Gdyni, która zawodowo zajmuje się naprawą piekarników, jednocześnie nie licząc 170zł zł za godzinę pracy?

Poniżej link do kilku moich zdjęć podzespołów piekarnika:
    Bosch HEV2452EU/02

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

EDIT:
    Przed chwilą złożyłem wszystko do kupy - chciałem móc korzystać choćby z płyty. Po złożeniu oczywiście piekarnik nie działał, płyta działała. Zirytował mnie migający wyświetlacz - nastawiłem na nim godzinę. Piekarnik zadziałał, w tym momencie nastawiłem go na termoobieg i 180stopni - normalnie się nagrzewa, wentylatory chodzą, światło jest, lampka informująca o nagrzewaniu świeci.

Nie mam najmniejszego pojęcia, o co tu może chodzić. Czy piekarnik może mieć jakieś zabezpieczenie w zegarze uniemożliwiające jego włączenie bez uprzedniego nastawienia?!

2 0