Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik schodów oparty o ATMEGA328

16 Lut 2013 19:51 2670 5
 • Poziom 9  
  Witam serdecznie.

  Planuję w nowo budowanym domu jednorodzinnym zrobić oświetlenie schodów za pomocą taśm LED. Planuję pod każdym stopniem umieścić około metra taśmy.
  Chciałbym aby oświetlenie zapalało się płynnie (PWM) od dołu do góry (w przypadku wciśnięcia przycisku na dole), od góry do dołu (w przypadku wciśnięcia przycisku na górze) i w dwie strony od środka (przycisk na półpiętrze). Zrobiłem działający prototyp na Arduino (na pojedynczych LED'ach), zrobiłem też działający prototyp przy wykorzystaniu tranzystorów mosfet (ale również na diodach ).
  Prototyp zasilałem z napięcia 5v.
  Prototyp zrobiłem na 10 LED'ach.

  Planuję aby całość (zarówno układ jak i taśmy) zasilana była z jednego zasilacza 12V.
  Przygotowałem schemat całego układu i chciałbym poradzić się Was czy taka konfiguracja ma prawo zadziałać zanim kupię taśmy LED które do najtańszych nie należą.

  Największe wątpliwości mam co do włączników zwiernych które zaprojektowałem tak jakby to były zwykłe microswitch'e (tak jak zrobiłem w prototypie). Nie wiem czy jeśli zasilę je w ten sposób jak na schemacie, a przełączniki ścienne będą podłączone do układu kilkoma metrami przewodu, to taki przełącznik zadziała poprawnie?

  Całość oparłem o układ Atmega328P-PU, który już udało mi się zaprogramować (pierwszy prototyp robiłem na arduino), wykorzystałem dwa sterowniki PWM TLC5940 połączone ze sobą (jest 18 schodów + dodatkowo być może wykorzystam jakoś dodatkowe wyjścia - dlatego w projekcie wykorzystałem 24 wyjścia). Obecnie jestem na etapie projektowania płytki - stąd moje pytanie do Was o ewentualną weryfikację - być może popełniłem jakiś kardynalny błąd o którego istnieniu nie mam pojęcia - chciałbym zaoszczędzić sobie kilkukrotnego trawienia płytki :). Uprzedzając pytania - jedno wyjście w pierwszym układzie TLC pozostawiłem wolne ze względu na wygodę przy projektowaniu płytki :)

  z góry dziękuję za wszelkie uwagi i komentarze.

  Sterownik schodów oparty o ATMEGA328
 • IGE-XAO
 • Poziom 39  
  Nie napisałeś jakich wyłączników ściennych chcesz użyć - mono czy bistabilnych. Jeśli monostabilnych (jak dzwonkowych) nie powinno być problemu.

  Włączniki zabezpieczyłbym jeszcze równolegle do masy wpiętym kondensatorem 100nF i równolegle wpiętą diodą transil na 6V. Pozwoli to wyeliminować troche zakłóceń. Najlepiej byłoby użyć transoptorów i odseparować galwanicznie wyłączniki od reszty układu, ale może w tym przypadku jest to przerost formy nad treścią.

  Jaki prąd będzie pobierał cały układ przy pełnym wysterowaniu wszystkich kanałów?


  moim zdaniem kondensatory przy stabilizatorze powinny być dużo większe. Małe pokusiłbym się zmienić na 100nF, duże na 1000-2000uF na wejściu i wyjściu. Dodatkowo bilsko zasilań wszystkich układów (uP i sterowniki PWM) dałbym po 100nF równolegle z zasilaniem.
 • IGE-XAO
 • Poziom 19  
  Kolego ją widzę więcej błędów. Jak kolega wyżej wspomniał to sprawa kondensatorów. Między Vcc a Gnd wszystkich układów kondensatory 100nF.
  Dodatkowo pin AVcc musi być podłączony do zasilania Vcc (jeśli nie korzystasz z przetworników ADC to połącz bezpośrednio a jeśli korzystasz lub będziesz korzystał to poprzez dławik 10mH).
  Pin Aref powinien być połączony poprzez kondensator 100nF do Gnd.
  Kolejna rzecz to podłączenie przełączników. Powinny one zwierac do masy (Gnd) a nie zasilania (Vcc). Od pinów przełączników powinny być podłączone rezystory pull-up do zasilania. Mimo, iż są wewnętrznie włączone w mikrokontrolerze to z racji odległości kilku metrów powinny być zastosowane zewnętrzne.
  Natomiast reset powinien być podłączony do Vcc poprzez rezystor o wartości z zakresu 4K7-20K Ohm. 3K2 może być za mały.

  Pozdrawiam :)
 • Poziom 26  
  Witam
  Jak z innej beczki, jeśli dobrze zinterpretowałem note to OUT jest OC
  Sterownik schodów oparty o ATMEGA328
  Jeśli to prawda, to rezystory dałbym do +12V. MOSFET przy napięciu bramki >5V wchodzą w głębsze przewodzenie. Dla IRF512, 0,8Ω producent deklaruje przy 10V.
  Swoją drogą, dałbym popularne BUZ11 40mΩ
  Nie miałem styczności z TLC5940, jeśli któryś z kolegów miał niech zweryfikuje.
 • Poziom 9  
  Panowie, serdecznie dziękuję za konstruktywne uwagi.

  Jeśli chodzi o przełączniki - planuję monostabilne - dzwonkowe.
  Jeśli chodzi o pobór prądu - szczerze mówiąc jeszcze nie wiem, przeglądałem dostępne taśmy LED - są różne, z różnym poborem. nie wiem jeszcze na jakie się zdecyduję. Pobór mocy kształtuje się w przedziale od 12 - 36 W na 5m. zakładając że będzie około 20m (pewnie trochę mniej) taśmy i pobór mocy 24W/5M daje nam to około 100W, więc jeśli dobrze liczę będzie to ponad 8A.

  Naniosłem sugerowane przez Was poprawki na schemat, chociaż z tymi przełącznikami miałem problem. Diody transil na etapie mojej wiedzy to czarna magia. Muszę się dokształcić w tym temacie - nie wiem czy zrobiłem to poprawnie - uprzejma prośba o weryfikację.

  co do kondensatorów na stabilizatorze czytałem gdzieś żeby nie dawać za dużo gdyż wtedy jest problem np z resetem urządzenia, stąd na wejściu dałem 220uF. Dodatkowo podpiąłem jeszcze AGND do GND (chyba też powinno być podpięte?)

  w jaki sposób powinienem dobrać wartości rezystorów pull up do przełączników?

  załączam zaktualizowany schemat.

  z góry dziękuję za uwagi Sterownik schodów oparty o ATMEGA328
 • Poziom 9  
  netotron napisał:
  Witam
  Jak z innej beczki, jeśli dobrze zinterpretowałem note to OUT jest OC
  Sterownik schodów oparty o ATMEGA328
  Jeśli to prawda, to rezystory dałbym do +12V. MOSFET przy napięciu bramki >5V wchodzą w głębsze przewodzenie. Dla IRF512, 0,8Ω producent deklaruje przy 10V.
  Swoją drogą, dałbym popularne BUZ11 40mΩ
  Nie miałem styczności z TLC5940, jeśli któryś z kolegów miał niech zweryfikuje.


  witam,

  faktycznie wyjścia TLc5940 są typu OC. Jeśli chodzi o tranzystory to użyję prawdopodobnie IRFZ44N. Dla nich z tego co widzę też lepsze będzie zasilanie 12V, więc chyba tak zrobię