Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termowizja - jak wykonać?

volli 16 Lut 2013 21:25 1239 6
  • #1 16 Lut 2013 21:25
    volli
    Poziom 14  

Panowie,
    Potrzebuję wykonać urządzenie do wykrywania człowieka w lesie itp. Wykrywanie ma odbywać się na podstawie kontroli temperatury.
    Służyć ma mi to do gier terenowych PaintBall. Chce aby urządzenie wykrywało mi obecność ukrytego człowieka.
    Czy jest to wykonalne w dość niskich pieniądzach?

Marcin

0 6
  • #2 16 Lut 2013 22:00
    Kuniarz
    Poziom 36  

Nie. ;-)

Rozwijając - kamera termowizyjna nie jest tania, a konstrukcje amatorskie skanujące obraz są wolne. Do zabawy w painball może jakieś noktowizory ?

0
  • #4 16 Lut 2013 22:07
    volli
    Poziom 14  

W sumie to nie potrzebuję obrazu. Zależy mi tylko na sygnalizacji że za krzakami jest schowany człowiek.
    Odczyt może być na podstawie temperatury a sygnalizacja osoby za pomocą dzwięku (coś jak wykrywacz metali).

0
  • #5 17 Lut 2013 07:56
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Kamery termowizyjnej nie zrobisz, ale coś w rodzaju termometru na podczerwień było by możliwe do wykonania - przynajmniej elektronika, trochę gorzej z optyką , a pewnie chciał byś mieć spory zasięg.

Można nawet kupić tani pirometr... i nadal jest kłopot z optyką.

0
  • #6 17 Lut 2013 10:45
    volli
    Poziom 14  

jarek_lnx - a czy jest możliwość taki termometr przerobić aby sygnalizował mi dźwiękiem że jest różnica temp?

0
  • #7 17 Lut 2013 11:35
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Trzeba by go wyposażyć przetwornik napięcia na częstotliwość, tak jak jest w wykrywaczach metali (np. w PI) i nie wyobrażaj sobie że ten układ da ci jednoznaczną odpowiedź i w krótkim czasie, musiał byś obracać detektor i nasłuchiwać czy jest jakaś zmiana kiedy "skanujesz" podejrzane krzaki, jeśli krzaki są wystarczająco geste będą zasłaniały "obiekt" tak w świetle widzialnym jak i w podczerwieni.

Tak jak na filmach się nie da, że termowizją zobaczysz coś ścianę, w podczerwieni to nawet przez szybę nic nie zobaczysz.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo