Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wszystkie pojazdy - Wentylator chłodnicy - tryb pracy

gilus1 16 Lut 2013 21:52 2655 3
  • #1 16 Lut 2013 21:52
    gilus1
    Poziom 28  

Witam.

Mam możliwość otrzymania za darmo kilku wentylatorów chłodnic z różnych pojazdów ze stacji demontażu pojazdów. Z własnych "wykopalisk" znalazłem 2 transformatory 13V. Na lato potrzebuję kilku wentylatorów, gdyż w pomieszczeniu gospodarskim jest mały przepływ powietrza i zwierzętom jest duszno. Planuję niemalże darmowym sposobem wykonanie wymuszonego obiegu powietrza. I teraz mam pytanie: czy wentylatory samochodowe mogą pracować w trybie pracy ciągłej (jakieś 14 godzina na dobę z 1 przerwą)? Wentylator nie byłby obciążony tak mocno jak w samochodzie, gdyż nie miałby w pobliżu jakichkolwiek przedmiotów stawiający powietrzu opór. Wentylatory pewnie byłyby z samochodów osobowych, które najczęściej są demontowane czyli polonez, golf, astra, itp.

0 3
  • Pomocny post
    #2 16 Lut 2013 22:02
    robokop
    Moderator Samochody

Nie. Są to silniki komutatorowe, łożyskowane ślizgowo - nie przewidziane do pracy ciągłej.

0
  • Pomocny post
    #3 16 Lut 2013 22:08
    HSWG
    Poziom 21  

To czy może pracować w trybie ciągłym zależy pewnie od wentylatora, w wielu samochodach pracują one cały czas po włączeniu klimatyzacji.
    Rozważ jakiś regulator, np. PWM na NE555, bo te wentylatory mają naprawdę dużą moc. Znajomy ma takie wiatraki w warsztacie samochodowym - jeden przy piecu do dmuchania gorącym powietrzem po warsztacie, drugi do wentylacji - wyciąganie spalin itp. Ten od pieca miał taką moc, że co lżejsze rzeczy typu puste pudełka itp. latały po pomieszczeniu. Zrobiłem mu wspomniany regulatorek i jest OK, wcześniej dawał w szereg żarówkę H7.

Dodano po 4 [minuty]:

robokop napisał:
    Nie. Są to silniki komutatorowe, łożyskowane ślizgowo - nie przewidziane do pracy ciągłej.
    Kolega mnie ubiegł, Czyli jednak nie będzie to trwałe rozwiązanie. U kumpla w warsztacie działa od 2 lat. Ten od wyciągania smrodów jest włączany okazjonalnie, ten od pieca chodzi w zimne dni ok. 7 godzin, ale na mniejszych obrotach. Nie wiem czy cały czas ten sam, czy wymieniał już na inny.

0
  • #4 18 Lut 2013 15:07
    gilus1
    Poziom 28  

Rozumiem. Dziękuję za informacje.

0