Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Excel - Przeliczanie czasów (data, godzina)

olk 17 Feb 2013 00:39 4536 10
    olk
    Level 10  
    Próbuję stworzyć kalkulator z funkcją obliczania daty dojścia na podstawie czasu przejścia i daty wyjścia podanych w formacie ogólnym ("śro,13.02.13 21:44:58").

Edit:
    Jestem na etapie dodawania godziny dojścia z czasem przejścia, który często wynosi więcej niż 24h, a wtedy formuła =CZAS(gg;mm;ss) z formatowaniem komórki [gg]:mm:ss przetwarza wartość modulo 24 i zamiast np. 29h, dostaję 5h.

Czy ktoś ma pomysł, jak to naprawić?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    adamas_nt
    Moderator of Programming
    Najprościej, to czas zamienić na fragment doby, która w Excelu ma wartość 1. Następnie dla komórki wynikowej zastosować odpowiednie formatowanie.
    W przykładzie przerobiłem tylko istniejące formuły.
    olk
    Level 10  
    Wielkie dzięki.

Mam jeszcze szybkie pytanie: jaki zapis arkusz-komórka przyjąć, by po po skopiowaniu formuły, te wartości były zmienne dla każdego wiersza? Lub inaczej, czym różni się zapis arkusz!$A$1 od arkusz!$A1/arkusz!A1? Nie wiem, czy są jeszcze inne możliwości.
    adamas_nt
    Moderator of Programming
    Typ adresowania (względny, bezwzględny, mieszany) stosuje się w przypadku, gdy formuła jest kopiowana w pionie lub poziomie, a dane dla jej argumentów mają być pobierane w jakiś określony sposób. Zapytaj znanego wszystkim wujka o "Excel typy adresowania".
    Trochę inaczej ma się to przy regułach formatowania warunkowego. Cóż, najlepiej wszystko wypróbować w arkuszu "doświadczalnym". Usłyszysz-zapomnisz, zobaczysz-zapamiętasz, zrobisz-zrozumiesz ;)
    olk
    Level 10  
    Mam nadzieję, że to już ostatnie rozterki.

1. Jak zmienić domyślne formatowanie godziny z [19]13 na [20]13? Przy wyświetlaniu rr różnicy mi to za wielkiej nie robi, ale gorzej z formatowaniem rrrr lub dodawaniem dnia tygodnia ddd.

2. Warunkowy kolor czcionki + sposób formatowania: chciałabym dostać zieloną czcionkę lub tło komórki, jeśli czas do zaplanowanego zadania jest krótszy niż x min i dłuższy niż ymin; czerwoną dla kolejnego zakresu, etc.
    Próbowałam czegoś takiego:
    [ZIELONY][(B21-TERAZ()<="07:00:00") && (B21-TERAZ()<"00:20:00")];[ŻÓŁTY][(B21-TERAZ()<="00:20:00") && (B21-TERAZ()<"00:10:00")];[CZERWONY][(B21-TERAZ()<="00:05:00") && (B21-TERAZ()<"00:00:20")]
    ale bez poprawnego sformatowania komórki nie wiem nawet, czy to jest poprawne.

3. Czy można dodawać w Excelu etykiety do komórki?
    Chodzi mniej więcej o to, by domyślna (niewidoczna) wartość komórki wynosiła np. "0", natomiast widoczny tekst [zmień] sygnalizował możliwość zmiany tej wartości.

W moim przykładzie używam kontroli poprawności danych wybieranych z listy {1,2,3}. Cała kolumna będzie pobierać tę wartość.

A1 = [wybierz] <-- lista do sprawdzania poprawności
    A2 = $A$1
    A3 = $A$1
    ...
    Chciałabym teraz albo dodać taką etykietę, albo stworzyć warunek dla komórki An (A2... AN) na wartość A1 (jeśli A1="[zmień]", An=default).
    Można takie coś zmajstrować?
    adamas_nt
    Moderator of Programming
    Ad.1 Przy tym zapisie nie pozostaje Ci nic innego niż dodanie brakujących 100 lat.
    Np w A15 =DATA(FRAGMENT.TEKSTU(A3;SZUKAJ.TEKST(".*.";A3)+4;2)+100...

Ad.2 Zastosuj formatowanie warunkowe. Minuta w Excelu to 1/24/60. Wpisz w komórkę Np =TERAZ()-10/60/24 i sprawdź, czy jest wcześniej o 10min.

Ad.3 Zdaje się, że tak. Opis jednak nie jest precyzyjny, albo ja czegoś nie "kumam" ;)
    olk
    Level 10  
    Ad.2. Znalazłam prosty sposób formatowania warunkowego dla komórek (Narzędzia główne -> Formatowanie warunkowe -> Reguły wyróżniania komórek -> Więcej), ale potrzebowałabym jeszcze formuły na te zakresy czasowe (większe od i mniejsze od)...

Ad.3. Spreparowałam dodatkowy materiał w arkuszu. Jeśli miałbyś chwilę, możesz tam zerknąć.
    Pokrótce chciałabym, żeby komórka G2 wyglądała tak jak teraz, ale zawierała liczbową wartość domyślną (prędkość = 1), bo miałaby być używana do dzielenia w E18 "dojście za" zamiast G3, ale wtedy się wykrzacza wynik- dzielenie przez tekst.
    Hmm... rzeczywiście brzmi to skomplikowanie. ;)
  • Helpful post
    adamas_nt
    Moderator of Programming
    Quote:
    Hmm... rzeczywiście brzmi to skomplikowanie
    Dla Ciebie pewnie nie, ale ja dalej nie jestem pewien...

Na razie dwa formatowania warunkowe z minutami w kolumnie I. Aktualną godzinę wstawia się przez Ctrl+Shift+:
    Przeanalizuj, dostosuj do własnych potrzeb.

Edit: Sorry, zapomniałem o załączniku :)
    anneczka_2007
    Level 2  
    mam prośbę potrzebuję prostą formułę do obliczenia czasu wyjścia z punktu A.
    Wiem ile będę szła i wiem na którą mam dojść.
    Dla Was to pewnie proste a mi wychodzą jakieś dziwne rzeczy
    adamas_nt
    Moderator of Programming
    Aneczko, jeśli wszystko jest w formacie czasowym i nie masz zamiaru iść dłużej niż dobę, to wystarczy zwykłe odejmowanie.

Excel - Przeliczanie czasów (data, godzina)