Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

32LG2100 - Sterowanie pod¶wietleniem matrycy i zakłócenia obrazu

Lukasr29 17 Feb 2013 10:10 5463 8
 • #1
  Lukasr29
  Level 20  
  Dokładny model TV: 32LG21000-ZA.BEUMLJP
  Płyta główna: LD91A / G(PIP) EAX60686902(0)

  Jestem na etapie zamiany matryc w tym telewizorze.
  Oryginalnie była Sharp LK315T3LA57 (stłuczona) - teraz wstawiam QD32HL01.
  Niestety matryce nie s± ze sob± zamienne bez przeróbek.
  Poradziłem już sobie z kablem LVDS i zmian± zasilania na 5V, obraz jest prawidłowy.
  Pozostał problem ze sterowaniem jasno¶ci± pod¶wietlenia.

  Wg specyfikacji inwerter matrycy QD32HL01 (scalak OZ9925GN) może być sterowany jedynie przez "analog" PWM 0-3.3V a niestety oryginalny sposób sterowania to "pulse" PWM.
  Jest może jaki¶ sposób na przestawienie tego telewizora na sterowanie "analog" PWM, może w service menu jest taka opcja?
  Jeżeli nie to chyba zostaje mi podać 3.3V i niech chodzi na 100%. Ewentualnie próba przełożenia szkła do oryginalnej matrycy jednak tego wolałbym unikn±ć.
 • Helpful post
  #2
  nanoTECHNO
  Level 14  
  Spróbuj zastosować układ inercyjny pierwszego rzędu.
  32LG2100 - Sterowanie pod¶wietleniem matrycy i zakłócenia obrazu
 • #4
  Lukasr29
  Level 20  
  Poczytam co¶ o tym, czy w praktyce ma szansę zadziałać.

  Inwerter jednak odłożę na drugi plan gdyż zauważyłem problem z obrazem na matrycy. Nie wiem czemu wcze¶niej tego nie zauważyłem, chyba było póĽno;)

  Problemem s± lekko widoczne pionowe i poziome paski, jakby siateczka, niezbyt niewidoczne na czarnym i białym tle.
  Wspomniałem że przerabiałem kabel lvds. Zrobiłem to poprzez poł±czenie ta¶my 30 pin (z matrycy sharp) z drugim kablem lvds (z matrycy QD), 5x sprawdzony, musi być ok. Zasilanie t-con na razie idzie oddzielnym kablem.
  Czy te zakłócenia będ± spowodowane zakłóceniami ł±czonych kabli lvds czy raczej wskazuje na jak±¶ wadę matrycy lub t-cona?
  Może da się j± uruchomić w trybie testowym, bez sygnałów lvds? Próbowałem podaj±c samo zasilanie na t-con ale nie działa.

  Dodaję kilka zdjęć
  32LG2100 - Sterowanie pod¶wietleniem matrycy i zakłócenia obrazu 32LG2100 - Sterowanie pod¶wietleniem matrycy i zakłócenia obrazu 32LG2100 - Sterowanie pod¶wietleniem matrycy i zakłócenia obrazu 32LG2100 - Sterowanie pod¶wietleniem matrycy i zakłócenia obrazu 32LG2100 - Sterowanie pod¶wietleniem matrycy i zakłócenia obrazu
 • Helpful post
  #5
  satgal
  Level 40  
  Przerabiaj±c kabel LVDS składaj±cy się osobnych przewodów, należy każd± parę sygnałow± skręcić z sob±, tu w tym wypadku jest 5 par. Inwerter pod¶wietlenia ma na wtyku zasilaj±cym go oprócz 24V i masy pin 12 na który podawane jest stałe nap około 3,3V wł±czaj±ce go, s± też nie zawsze podł±czone reg WN czyli jasno¶ci pin 11 0-5V 0V max. Czyli inwerter powinien działać podł±czaj±c do pinów 1-4 24V masa 6-10 oraz pin 12 nap zał±czj±ce go.
 • Helpful post
  #6
  zbyszekskibinski
  Level 33  
  Lukasr29 wrote:

  Może da się j± uruchomić w trybie testowym, bez sygnałów lvds? Próbowałem podaj±c samo zasilanie na t-con ale nie działa.  W tej matrycy Quanta, pin 20 ozn. jako 'reserved' może być przeznaczony do trybu testowego matrycy AGM, zobacz czy jest podł±czony u ciebie.
 • #7
  Lukasr29
  Level 20  
  Inwerter jest podł±czony w taki wła¶nie sposób i działa, tyle że bez sygnału "brightness control" chodzi wg specyfikacji na 20%, je¶li podaję na ten pin napięcie 3.3V wtedy jest 100%. Problem w tym że płyta nie ma możliwo¶ci sterowania napięciowego inwerterem (0-3.3V), a nie da się go przestawić w inny tryb.

  Co do zakłóceń na ekranie już wiem co jest nie tak i niestety jest to wada matrycy.
  Chodzi o słabe przej¶cie między punktami VGL i VGH na listwie bocznej z tymi na listwie górnej (VGL ok 25R i VGH 45R). Poł±czyłem te punkty ze sob± kabelkami i obraz jest już czysty.
  Nie wiem, czy tak na wszelki wypadek nie poł±czyć też CS i VCOM. Mierz±c rezystancję między boczn± listw± i górn± wychodzi CS=34R, VCOM=24R. Po wł±czeniu matrycy pojawiaj± się na nich prawidłowe napięcia 6.5V, jednak podobnie było w przypadku VGH i VGL (31.5V i 6.2V).
  S± tam jeszcze punkty GDE, GCK i GSP - wszystkie maj± po 280R względem listwy górnej.
 • Helpful post
  #8
  lisek
  Service technician RTV
  Np. taki ciekawy scalak w inverterach OZ9938 może realizować re. jasno¶ci swiecenia CCFL 3-ma sposobami, opisano w datasheet
  *zaleznie od przyłozonego nap. na pin.11 LCT
  1.analogowy
  Quote:
  Analog control is activated when the entrance LCT (pin.11) applied a high signal (over 3V). In this case, the analog signal DC value of 0.5V to 1.25V, attached to the door of DIM (pin.4) controls the amount of current through the CCFL-lamp


  2. wewnetrzny PWM
  Quote:
  The internal low-frequency PWM control is used when connected to an input LCT external resistor and an external capacitor. As a result, contact LCT begins to generate a low-frequency sawtooth voltage amplitude of about 1.5 V, the frequency of which is determined
  32LG2100 - Sterowanie pod¶wietleniem matrycy i zakłócenia obrazu
  The resulting ramp voltage is compared internal PWM comparator, analog voltage contact DIM. As a result, within OZ9938 generates a positive pulse with a variable duty cycle. Duty cycle (duty cycle) is about 100%, if the input voltage above 1.5V DIM, and this corresponds to the maximum brightness of the lamp. If the input value DIM less 0.1V, the duty cycle is equal to almost 0%, which corresponds to a black screen LCD-panel


  3. zewnętrzny PWM
  Quote:
  External PWM brightness control is used when the contact is established LCT postoyannot voltage of 0.5V to 1.0V from. Such a shift is created from VDDA voltage using an external resistor divider. In the case of external control brightness, PWM pulses are generated by the main microprocessor monitors are applied directly to the input of DIM (pin..4).


  32LG2100 - Sterowanie pod¶wietleniem matrycy i zakłócenia obrazu

  Jak ma Twój inverter na ukł. OZ realizowane , trzeba sprawdzić w datasheet.
 • #9
  Lukasr29
  Level 20  
  Jednak okazało się że moja rado¶ć była przedwczesna, matryca ma jednak wadę, poł±czenie punktów z listwy bocznej i górnej trochę polepszyło sytuację jednak te zakłócenia nie ust±piły całkowicie. Najbardziej widoczne s± gdy matryca jest zimna, po 0.5-1h kiedy szkło się rozgrzeje trochę zanika. Podejrzewam że to już wymęczone szkło, być może przechowywane w wilgotnym pomieszczeniu.

  Przy inwerterze już nie kombinowałem, poszedłem na łatwiznę podaj±c stałe 3V na pin brightness, powinno być ok 80-90% jasno¶ci. Nóżna 11 scalaka OZ idzie przez rezystor i kondensator do masy oraz podł±czona jest do małego potencjometru. Napięcie na niej wynosi 2.6V. Kręcenie potencjometrem nic nie daje, w żadnym położeniu nie zadziałała regulacja jasno¶ci przez PWM. Nie mam oscyloskopu więc nie mogę sprawdzić co dokładnie tam się dzieje. Być może trzeba byłoby dobrać i zmienić R i C na tej nóżce żeby to zadziałało.

  Jest jeszcze jeden problem z t± matryc±, a dokładniej z modułem T-CON. Przerobiłem płytę główn± tak, aby zamiast 12V podawała 5V na zasilanie matrycy. Napięcie zał±czane jest przez tranzystor klucz. Telewizor w momencie wył±czenia przyciskiem na pilocie najpierw wył±cza pod¶wietlenie, potem znikaj± sygnały LVDS i dopiero na końcu wył±cza zasilanie T-CON. Natomiast (nie wiem czemu), w momencie zaniku sygnałów LVDS, T-CON zaczyna pobierać dużo większy pr±d (słychać ¶wierszczenie cewek), to powoduje zanik napięcia 5V i restart telewizora zamiast jego wył±czenia.

  Ręce opadaj± i chyba nie ma już sensu nad tym siedzieć.  Witam po przerwie.
  Wszystkiemu winna była wadliwa matryca,
  zdobyłem w końcu sprawn± LG Philips i wszystko działa jak należy.
  Dzięki za pomoc, temat zamykam.