Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

32LG2100 - Sterowanie podświetleniem matrycy i zakłócenia obrazu

Lukasr29 17 Lut 2013 10:10 4362 8
  • #1 17 Lut 2013 10:10
    Lukasr29
    Poziom 20  

Dokładny model TV: 32LG21000-ZA.BEUMLJP
    Płyta główna: LD91A / G(PIP) EAX60686902(0)

Jestem na etapie zamiany matryc w tym telewizorze.
    Oryginalnie była Sharp LK315T3LA57 (stłuczona) - teraz wstawiam QD32HL01.
    Niestety matryce nie są ze sobą zamienne bez przeróbek.
    Poradziłem już sobie z kablem LVDS i zmianą zasilania na 5V, obraz jest prawidłowy.
    Pozostał problem ze sterowaniem jasnością podświetlenia.

Wg specyfikacji inwerter matrycy QD32HL01 (scalak OZ9925GN) może być sterowany jedynie przez "analog" PWM 0-3.3V a niestety oryginalny sposób sterowania to "pulse" PWM.
    Jest może jakiś sposób na przestawienie tego telewizora na sterowanie "analog" PWM, może w service menu jest taka opcja?
    Jeżeli nie to chyba zostaje mi podać 3.3V i niech chodzi na 100%. Ewentualnie próba przełożenia szkła do oryginalnej matrycy jednak tego wolałbym uniknąć.

0 8
  • Pomocny post
    #2 17 Lut 2013 12:38
    nanoTECHNO
    Poziom 14  

Spróbuj zastosować układ inercyjny pierwszego rzędu.

0
  • Pomocny post
    #3 17 Lut 2013 14:31
    mirex
    Poziom 43  

Popatrz sobie jak z "pulse" w sterowaniu z układów PCA84C64x robi się precyzyjny "analog" do regulacji dalszych obwodów.

0
  • #4 17 Lut 2013 14:40
    Lukasr29
    Poziom 20  

Poczytam coś o tym, czy w praktyce ma szansę zadziałać.

Inwerter jednak odłożę na drugi plan gdyż zauważyłem problem z obrazem na matrycy. Nie wiem czemu wcześniej tego nie zauważyłem, chyba było późno;)

Problemem są lekko widoczne pionowe i poziome paski, jakby siateczka, niezbyt niewidoczne na czarnym i białym tle.
    Wspomniałem że przerabiałem kabel lvds. Zrobiłem to poprzez połączenie taśmy 30 pin (z matrycy sharp) z drugim kablem lvds (z matrycy QD), 5x sprawdzony, musi być ok. Zasilanie t-con na razie idzie oddzielnym kablem.
    Czy te zakłócenia będą spowodowane zakłóceniami łączonych kabli lvds czy raczej wskazuje na jakąś wadę matrycy lub t-cona?
    Może da się ją uruchomić w trybie testowym, bez sygnałów lvds? Próbowałem podając samo zasilanie na t-con ale nie działa.

Dodaję kilka zdjęć
    32LG2100 - Sterowanie podświetleniem matrycy i zakłócenia obrazu 32LG2100 - Sterowanie podświetleniem matrycy i zakłócenia obrazu 32LG2100 - Sterowanie podświetleniem matrycy i zakłócenia obrazu 32LG2100 - Sterowanie podświetleniem matrycy i zakłócenia obrazu 32LG2100 - Sterowanie podświetleniem matrycy i zakłócenia obrazu

0
  • Pomocny post
    #5 18 Lut 2013 01:18
    satgal
    Poziom 40  

Przerabiając kabel LVDS składający się osobnych przewodów, należy każdą parę sygnałową skręcić z sobą, tu w tym wypadku jest 5 par. Inwerter podświetlenia ma na wtyku zasilającym go oprócz 24V i masy pin 12 na który podawane jest stałe nap około 3,3V włączające go, są też nie zawsze podłączone reg WN czyli jasności pin 11 0-5V 0V max. Czyli inwerter powinien działać podłączając do pinów 1-4 24V masa 6-10 oraz pin 12 nap załączjące go.

0
  • Pomocny post
    #6 18 Lut 2013 02:23
    zbyszekskibinski
    Poziom 32  

Lukasr29 napisał:

Może da się ją uruchomić w trybie testowym, bez sygnałów lvds? Próbowałem podając samo zasilanie na t-con ale nie działa.

W tej matrycy Quanta, pin 20 ozn. jako 'reserved' może być przeznaczony do trybu testowego matrycy AGM, zobacz czy jest podłączony u ciebie.

0
  • #7 18 Lut 2013 08:10
    Lukasr29
    Poziom 20  

Inwerter jest podłączony w taki właśnie sposób i działa, tyle że bez sygnału "brightness control" chodzi wg specyfikacji na 20%, jeśli podaję na ten pin napięcie 3.3V wtedy jest 100%. Problem w tym że płyta nie ma możliwości sterowania napięciowego inwerterem (0-3.3V), a nie da się go przestawić w inny tryb.

Co do zakłóceń na ekranie już wiem co jest nie tak i niestety jest to wada matrycy.
    Chodzi o słabe przejście między punktami VGL i VGH na listwie bocznej z tymi na listwie górnej (VGL ok 25R i VGH 45R). Połączyłem te punkty ze sobą kabelkami i obraz jest już czysty.
    Nie wiem, czy tak na wszelki wypadek nie połączyć też CS i VCOM. Mierząc rezystancję między boczną listwą i górną wychodzi CS=34R, VCOM=24R. Po włączeniu matrycy pojawiają się na nich prawidłowe napięcia 6.5V, jednak podobnie było w przypadku VGH i VGL (31.5V i 6.2V).
    Są tam jeszcze punkty GDE, GCK i GSP - wszystkie mają po 280R względem listwy górnej.

0
  • Pomocny post
    #8 18 Lut 2013 10:30
    lisek
    Spec od monitorów

Np. taki ciekawy scalak w inverterach OZ9938 może realizować re. jasności swiecenia CCFL 3-ma sposobami, opisano w datasheet
    *zaleznie od przyłozonego nap. na pin.11 LCT
    1.analogowy

Cytat:
    Analog control is activated when the entrance LCT (pin.11) applied a high signal (over 3V). In this case, the analog signal DC value of 0.5V to 1.25V, attached to the door of DIM (pin.4) controls the amount of current through the CCFL-lamp

2. wewnetrzny PWM
    Cytat:
    The internal low-frequency PWM control is used when connected to an input LCT external resistor and an external capacitor. As a result, contact LCT begins to generate a low-frequency sawtooth voltage amplitude of about 1.5 V, the frequency of which is determined
    The resulting ramp voltage is compared internal PWM comparator, analog voltage contact DIM. As a result, within OZ9938 generates a positive pulse with a variable duty cycle. Duty cycle (duty cycle) is about 100%, if the input voltage above 1.5V DIM, and this corresponds to the maximum brightness of the lamp. If the input value DIM less 0.1V, the duty cycle is equal to almost 0%, which corresponds to a black screen LCD-panel

3. zewnętrzny PWM
    Cytat:
    External PWM brightness control is used when the contact is established LCT postoyannot voltage of 0.5V to 1.0V from. Such a shift is created from VDDA voltage using an external resistor divider. In the case of external control brightness, PWM pulses are generated by the main microprocessor monitors are applied directly to the input of DIM (pin..4).

Jak ma Twój inverter na ukł. OZ realizowane , trzeba sprawdzić w datasheet.

0
  • #9 19 Lut 2013 21:08
    Lukasr29
    Poziom 20  

Jednak okazało się że moja radość była przedwczesna, matryca ma jednak wadę, połączenie punktów z listwy bocznej i górnej trochę polepszyło sytuację jednak te zakłócenia nie ustąpiły całkowicie. Najbardziej widoczne są gdy matryca jest zimna, po 0.5-1h kiedy szkło się rozgrzeje trochę zanika. Podejrzewam że to już wymęczone szkło, być może przechowywane w wilgotnym pomieszczeniu.

Przy inwerterze już nie kombinowałem, poszedłem na łatwiznę podając stałe 3V na pin brightness, powinno być ok 80-90% jasności. Nóżna 11 scalaka OZ idzie przez rezystor i kondensator do masy oraz podłączona jest do małego potencjometru. Napięcie na niej wynosi 2.6V. Kręcenie potencjometrem nic nie daje, w żadnym położeniu nie zadziałała regulacja jasności przez PWM. Nie mam oscyloskopu więc nie mogę sprawdzić co dokładnie tam się dzieje. Być może trzeba byłoby dobrać i zmienić R i C na tej nóżce żeby to zadziałało.

Jest jeszcze jeden problem z tą matrycą, a dokładniej z modułem T-CON. Przerobiłem płytę główną tak, aby zamiast 12V podawała 5V na zasilanie matrycy. Napięcie załączane jest przez tranzystor klucz. Telewizor w momencie wyłączenia przyciskiem na pilocie najpierw wyłącza podświetlenie, potem znikają sygnały LVDS i dopiero na końcu wyłącza zasilanie T-CON. Natomiast (nie wiem czemu), w momencie zaniku sygnałów LVDS, T-CON zaczyna pobierać dużo większy prąd (słychać świerszczenie cewek), to powoduje zanik napięcia 5V i restart telewizora zamiast jego wyłączenia.

Ręce opadają i chyba nie ma już sensu nad tym siedzieć.

Witam po przerwie.
    Wszystkiemu winna była wadliwa matryca,
    zdobyłem w końcu sprawną LG Philips i wszystko działa jak należy.
    Dzięki za pomoc, temat zamykam.

0