Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niewielka zabudowa, dobry głośnik do 150zł

uki-lynx 17 Lut 2013 11:05 2172 13
  • #1 17 Lut 2013 11:05
    uki-lynx
    Poziom 9  

Witam

Chcialbym zrobić małą zabudowę w bocznej ścianie bagażnika mojego golfa 3.
    Objętość ok 20L, więcej tam nie wyczaruje.
    Głośnik mniejszy niż 20cm, myslałem o jednym 16-18-to cm lub 2x13cm lub mniejsze.
    Ze względu na małą średnice głośników obudowa typu BR.

I teraz pytania:
    Czy jest to wykonalne? :)
    Jakiego głośnika mógłbym użyć? (myślalem o: STX GDN-18-140-AWX 4 lub 8ohm - producent zaleca dla niego 20l dla br, GDN 17-140- SCX, 4/8ohm, Monacor SPH-165)

Słucham głównie radia i elektronicznej muzyki, czasem HH.
    Chciałbym uzyskać w miarę dobry i niemęczący dźwięk, choć melomanem nie jestem..
    Cena głośnika do 150zł, mogą być używki.

Proszę o wskazówki :)

0 13
  • #2 17 Lut 2013 12:57
    powalla
    Moderator CarAudio

Wiesz taki subek to kicha (w tej klasie cenowej) i jak ma to być tylko dla szpanu , to OK zrób i ciesz oko ale jeśli to ma grać , to kasę zainwestuj w przód , bo pewnie dobrze zasilone R6a zrobi lepszą robotę niż jedna 16 w bagażniku i to nawet w BR .

0
  • #3 17 Lut 2013 15:16
    uki-lynx
    Poziom 9  

Nie chce robic rewolucji w aucie. Nie mam za bardzo miejsca zeby podłączyć wzmacniacz gdzieś z przodu, poza tym musiałbym zrobić jakieś komory w drzwiach bo z oryginalnych plastików powstałaby pierdziawka.

Wcześniej miałem sub tonsil subfire, z tym że wywalilem oryginalny wzmacniacz i zastąpiłem go zewnetrznym. Skrzynka ta grała zadziwiająco dobrze, porównywalnie z magnatem xpress 10 którego mam teraz w skrzyni zamkniętej, nawet z tonsila było trochę więcej "mięska". A sprzecik ten zaopatrzony był tylko w 2 głośniki gdn 13/50, czyii 2x 13cm! Nie jeden był zaskoczony :)

Tak, że wiem, że można uzyskać dobre uzupełnienie przodu bazując na małym głośniku z tyłu :)
    Dodam jeszcze, że nie chce mieć dyskoteki w aucie i na zewnątrz, chce podkreślić niskie tony, nie zabierając tym przestrzeni w kufrze. Nie chce też pierdziawki na pokaz..

Aha.. zasilane to będzie magnatem edition 22.

0
  • #4 18 Lut 2013 12:36
    uki-lynx
    Poziom 9  

Znalazłem jeszcze na allegro: carpower raptor 6, moze z tego by cos było?

0
  • #5 20 Lut 2013 19:39
    Gawior22
    Poziom 19  

We wnękę wsadzić możesz spokojnie 20cm
    Do 150zł kupisz STX 8" ( SW.STX.8.2.300 )

Mogły by być jeszcze 8" pd JL Audio i RE Audio, ale 150zł to na używkę by brakło.

Sam mam 2x STX 8" i jestem zadowolony. Jeden głośnik dostałem w rozliczeniu i grał najpierw jeden zasilany ~155-160W ( tyle że e w BR )
    Później dokupiłem drugi. Następnie dostały po 280W każdy i wtedy rozwinęły skrzydła.

Także przy tych 150W głośnik zagra całkiem OK
    Tyle, że w boczku nie zrobisz odpowiedniej obudowy BR
    Przy budzie 23L otwór BR powinien mieć bodajże fi 7 i 36cm długości ( 35Hz )
    Żeby uzyskać niższe zejście to 25L i dłuższy o 4 cm otwór BR powinien być.

Lepiej było by go ( tego STX 8" ) wsadzić w closed 15L bez kombinacji, ale wtedy tym bardziej więcej mocy by się przydało do jego zasilenia.

0
  • #6 21 Lut 2013 18:59
    uki-lynx
    Poziom 9  

Wolałbym jednak bude BR, ale przemyśle tego STX'a, 100zł to niezła cena za nowy głośnik, chociaż skutecznością nie powala.

A co z carpower raptor 6? może ma ktoś to cudo?
    Jest na allegro za dobrą cene.
    Sprzedający pisze, że obudowa do niego 17L dla BR, możliwe?

0
  • #7 21 Lut 2013 19:03
    bogus1984
    Poziom 26  

Re 8S4 ma 14 l 35 Hz (netto, czyli brutto ok. 21 pewnie) - super głośnik, w używce chodzą po tyle. Ew. 2 x HS 165 mają BR chyba z 7 l na łeb, strojenie nie pamiętam (40, 45 Hz ?). Wolał bym 8".

0
  • #8 21 Lut 2013 20:53
    Gawior22
    Poziom 19  

45Hz to już wysoko jak na coś, co ma robić za suba. Dobrze kopnie stopą perkusyjną, ale niższe zejście to już kiepsko.
    Osobiście odpuścił bym sobie te Hertz-e

STX 8" w budzie 23L @35Hz gra jak na 8" bardzo dobrze ( dobry kop ). Potrafi zawstydzić niejeden głośnik 25cm. Kwestia to dobre zasilenie, bo przy ~155W grał dobrze i zadowalająco, ale przy 280W dopiero rozwinął skrzydła.
    Przy ~155W przy większym basie można było usłyszeć uderzenia cewki o magnes ( czyli jakąś utratę kontroli ). Przy 280W wzmacniacz trzyma "za mordę" głośnik i już z takim "efektem" się nie spotkałem przy takim samym łupaniu i przy większym.

Jak miałem jedną sztukę, to nieraz mi się gęba uśmiechała jak to grało i jak pomyślałem, że to tylko 8" za 100zł ( pierwszą sztukę, nówkę wziąłem w rozliczenie za 50zł ). Znajomi mnie pytali co ja tam wożę w bagażniku i jak otwierałem klapę, to się śmiali i dziwili. Obecnie mam dwie sztuki i jak dla mnie jest to wystarczająco, a nawet nad to, bo dominuje nad resztą pasma ( ja wolę zrównoważone granie w całym paśmie, ale nie zawsze ma się to co się chce - zestaw na przodzie ).

Też jestem za Re 8" ( chociaż nie słyszałem tandemu, tylko jedną sztukę na raz ), ale używane nie tak często się pojawiają na rynku wtórnym.
    Także ja jestem całym sercem za STX-em, gdzie jest to jeden z bardziej udanych ich projektów. Poza tym w cenie do 100zł bez sprzecznie nie mają konkurencji.
    Osobiście zrezygnowałem z MDS08 na korzyść STX 8" i znam parę osób mających MDS08, którzy po posłuchaniu STX 8" zmienili suba na niego :)

Także ja też wolał bym "jakiś" 8"

0
  • #9 21 Lut 2013 21:03
    bogus1984
    Poziom 26  

Powiem Ci, że Hertz ES200 ma budę zalecaną zdaje się ze strojeniem 40 Hz i daje niemiłosiernie jak na 8" ;) Miałem 2 x RE8 i było konkretnie, dostawały z cyfrówki pow. 500 RMS w 2 Ohm, bardzo szybkie, kop super, zejście bardzo niskie jak na tekie mikrusy. Oczywiście czekać trzeba na wysyp używek z dopiskiem "kultowe, legendarne" ale to już będzie inna (zabawna dla mnie) historia. 1 sztuka w BR zrobi robotę na bank, ale używek nie widać. Widziałem używkę ES200 za dobry pieniądz - fajny subek, słuchaliśmy w sedanie mitsubishi galant i o ile w zamkniętej było słabo (sedan robi swoje), to po wrzuceniu w skrzynię po sztuce re, czyli trochę nie pod niego, było już dużo lepiej - już można było na plecach odczuć jego obecność ;) Nie zmienia to faktu, że za 100 PLN z nówek, STX jest wyborem bezkonkurencyjnym.

0
  • #10 23 Lut 2013 12:09
    uki-lynx
    Poziom 9  

Mam mieszane uczucia co do STX, ale widzę, że jak na razie jest tutaj na pierwszym miejscu :)
    Są na alledrogo i ES200 i MDS-8, STX też dostępny, jest też wspomniany przeze mnie Raptor 6. Re audio nie znalazłem nic w dobrej cenie.

Teraz pytanie:
    Który wybrać? :)
    Wszystkie wymagałyby aplikacji w skrzyni zamkniętej, z tego co wnioskuje.
    A zapytam jeszcze raz, może się ktoś trafi kto ma raptora 6". Jak on się sprawuje na tle w/w konkurencji?

0
  • #11 24 Lut 2013 15:43
    Gawior22
    Poziom 19  

Ja mając przed sobą MDS08 i STX 8" wybrałem STX 8"

0
  • #12 04 Mar 2013 12:57
    uki-lynx
    Poziom 9  

Może inaczej i bedzie to moje ostatnie pytanie bo robie zamieszanie za co przepraszam ;)

Mam magnata xpress 10 w skrzyni zamkniętej. Czy warto go zamieniać na STX 8" lub ES200? Czy może w ogóle lepiej odpuścić sobie zabudowe bocznej ścianki i wsadzić normalną skrzynke BR z np xpress 10 lub czymś innym?

0
  • #13 04 Mar 2013 17:15
    Gawior22
    Poziom 19  

Miałem porównanie z Xpress10 i STX 8" w BR grał lepiej.

0
  • #14 08 Mar 2013 02:02
    krocze
    Poziom 25  

Ja kupiłem sobie do autka pick-up nową tubę aktywną za fotel wrzucaną 17cm marki Lark FreeBass 7A w Real w przecenie jesiennej za 99pln i powiem, że głowy nie urywa, ale brzmienie w aucie od razu lepsze. Zależy od wymagań, ale mi wystarcza.

0