Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

De Dietrich MCR/II 24/28 MI - z odpowietrznika skraplacza spalin pluje sadzą roz

tymion 17 Lut 2013 15:14 6996 13
  • #1 17 Lut 2013 15:14
    tymion
    Poziom 2  

jak w temacie - piec od 2 dni świerszczył w miejscu odpowietrznika górnego (tzn. umiejscowionego koło rury spalinowej na górnym wieku pieca) potem zaczął "pluć" sadzą rozpuszczoną w wodzie (skropliny?). Nie dzieje się z piecem nic innego, tzn nie wyświetla błędów serwisowych, ani też nie zmieniła się praca pieca. Skropliny schodzą regularnie rurką przez syfon. Woda w syfonie skroplin jest czysta, jedynie trochę (niewiele) sadzy było w syfonie.
    Co z tym fantem robić? opluta sadzą jest cała ściana za piecem i podczas puszczania ciepłej wody powstają bańki czarnej wody na górnym odpowietrzniku, które pękają i rozbryzgują sadzę.
    proszę o szybką poradę, czy może to być zapchanie osadnika za wymiennikiem, jeśli tak to jak go wyczyścić, ewentualnie co innego?
    Jakieś sugestie?

0 13
  • #2 17 Lut 2013 16:03
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Uszkodzony odpowietrznik. Czarna woda jest nie od sadzy bo takowej w kotle gazowym nie powinno być, a od zanieczyszczeń z instalacji, grzejników itp.
    Należy wymienić odpowietrznik lub zregenerować ten.

0
  • #3 18 Lut 2013 00:10
    tymion
    Poziom 2  

Jest to całkiem możliwe - przed otrzymaniem Twojego postu odkręciłem odpowietrznik, przeczyściłem go płucząc intensywnie i wyrzucając z niego paprochy. Efekt jest taki, że faktycznie zmniejszyło się to zjawisko. Mam jednak wątpliwości - czy jest to tylko odpowietrznik, czy też może więcej - może membrana w zbiorniku wyrównawczym?

0
  • Pomocny post
    #4 18 Lut 2013 00:46
    piracik

Spróbuj dobrze odpowietrzyć instalację.
    Oryginalny odpowietrznik kosztuje katalogowo 111,90zł
    Tutaj możesz sobie zobaczyć.
    Link

0
  • #5 17 Paź 2013 21:08
    tpieczka
    Poziom 10  

Witam

Podłączyłem do MCR II zbiornik do CWU i zalałem piec i wężownicę zbiornika wodą ale nijak nie chce się to wszystko odpowietrzyć. W trakcie napełniania odpowietrznik na piecu syczał mocno jednak po kolejnych uruchomieniach pieca przewalają się jakieś gigantyczne bąble powietrza i tak już drugi dzień. Myślałem że w końcu to wyjdzie odpowietrznikiem górnym ale za długo to trwa. Najgorzej jest jak piec przełącza sie na obieg grzania CWU - wtedy "bulgot" jest b. mocny.
    Nie mam już pomysłu jak go odpowietrzyć jeszcze. Kapturek na pompie jest odkręcony na górze pieca również.
    Wężownice zalewałem pod ciśnieniem z sieci - poprostu ją przelałem.
    Poradzicie cos ???
    Pozdr
    Tomek

0
  • #6 31 Paź 2013 09:59
    tpieczka
    Poziom 10  

tpieczka napisał:
    Witam

Podłączyłem do MCR II zbiornik do CWU i zalałem piec i wężownicę zbiornika wodą ale........

Proszę o pomoc w odpowietrzeniu zestawu kocioł + zbiornik na wodę wg. zdjęcia z załącznika
    1. Zalałem wężownicę zbiornika - przelałem ją pod ciśnieniem
    Zmontowałem przyłącza, podokręcałem itd.
    2. Zalałem piec do 1,5 bar

Problem w tym, że za każdym razem po włączeniu pieca jeśli zawór jest przełączony na grzanie zbiornika (żółta linia) to wy.stępują straszne "bulgoty" i nie wiem jak dopełnić to wodą.
    Myslałem, że ciśnienia i ilość wody wyrównają się w momencie przełączania zaworu z cwu->co ale tak się nie dzieje (zawór przełącza się jakieś 2-3 s).
    Jeśli piec pracuje na ogrzewaniu CO to jest ok nic nie "bulczy". Natomiast przełączenie na obieg cwu powoduje straszny bulgot, przelewającą się wode itp.
    Czy montaż dodatkowego zaworka dopełniającego za zaworem na obiegu cwu coś by pomogło ? Zrobie to sam bo i to robiłem sam ale nie chce ciąć znowu i kombinować na darmo.
    Aha, ten obieg cwu baaaardzo wolno się jednak odpowietrza do obiegu CO ponieważ z odpowietrznika na górze pieca okresowo słyszę syk powietrza i spada ciśnienie na piecu.
    Jeszcze jedno, piec (De Dietrich MCR II) ma funkcje odpowietrzania po włączeniu zasilania - robiłem jak mi radzono tj. odkręciłem wszystkie odbiory i włączałem piec aby się odpowietrzył ale odpowietrzył sie tylko obieg CO

Proszę o pomoc
    Tomek

De Dietrich MCR/II 24/28 MI - z odpowietrznika skraplacza spalin pluje sadzą roz

0
  • #7 31 Paź 2013 15:20
    piracik

Popraw załącznik.

OK. znalazłem to foto na innym forum ;D ale tutaj popraw.

Coś przekombinowałeś z tym kotłem.

Z tego co pamiętam on ma w sobie zawór 3D, a może Ty masz kocioł dwu funkcyjny przerobiony pod zasobnik?

Zdejm siłownik zaworu 3D
    Wałcz kocioł żeby grzał CO.
    Wciskaj i puszczaj trzpień zaworu. (weź sobie coś metalowego do tego)
    Wciśnij na około 2s i puść na 4s i tak w koło, aż uzyskasz zadowalający Cie efekt.
    Powinno być OK. Nie zmienia to jednak faktu, że niepokojąco wygląda to rozwiązanie.

1
  • #8 31 Paź 2013 15:31
    tpieczka
    Poziom 10  

Witam.

To kocioł jednofunkcyjny który "w sobie" nie ma zaworu przełączającego dlatego taka dołożona "pucha" pod kotłem. Taka odmiana MCR-a dwufunkcyjnego.
    Zasobnik podpiąłem w późniejszym okresie jak rzeczywistość zweryfikowała moje potrzeby, wraz z zaworem przełączającym na zewnątrz.

Dzięki. Będe próbował

Tomek

0
  • #9 23 Lis 2013 10:20
    tpieczka
    Poziom 10  

Odpowietrzyłem tą pętlę cwu, teraz jednak mam spadki ciśnienia na piecu nawet do 0,2bara i manometr dziwnie drży w czasie pracy kotła. Wydaje mi się, że kiedyś pokazywał stabilnie ciśnieni.

0
  • #10 23 Lis 2013 21:18
    mauri_b
    Specjalista - systemy grzewcze

Może na tym zaworze zwrotnym na powrocie z zasobnika coś się osadziło, albo wręcz się zablokował. Kocioł normalnie grzeje c.w.u. ?

0
  • #11 23 Lis 2013 22:51
    saskia
    Poziom 38  

tymion napisał:
    jak w temacie - piec od 2 dni świerszczył w miejscu odpowietrznika górnego (tzn. umiejscowionego koło rury spalinowej na górnym wieku pieca) potem zaczął "pluć" sadzą rozpuszczoną w wodzie (skropliny?). Nie dzieje się z piecem nic innego, tzn nie wyświetla błędów serwisowych, ani też nie zmieniła się praca pieca. Skropliny schodzą regularnie rurką przez syfon. Woda w syfonie skroplin jest czysta, jedynie trochę (niewiele) sadzy było w syfonie.
    Co z tym fantem robić? opluta sadzą jest cała ściana za piecem i podczas puszczania ciepłej wody powstają bańki czarnej wody na górnym odpowietrzniku, które pękają i rozbryzgują sadzę.
    proszę o szybką poradę, czy może to być zapchanie osadnika za wymiennikiem, jeśli tak to jak go wyczyścić, ewentualnie co innego?
    Jakieś sugestie?

Czy " osadnika za wymiennikiem" masz na mysli filtr zanieczyszczen, ostatnimi czasy montowany pod kociolkiem. Ten ze szklana-przezroczysta obudowa ?

0
  • #12 24 Lis 2013 07:49
    tpieczka
    Poziom 10  

mauri_b napisał:
    Może na tym zaworze zwrotnym na powrocie z zasobnika coś się osadziło, albo wręcz się zablokował. Kocioł normalnie grzeje c.w.u. ?

Kocioł normalnie grzeje bardzo szybko cwu. Ale ta pętla ponownie jest strasznie zapowietrzona, znowu przewalają się tam jakieś bąble, wszystko bulgocze. W czasie cyklu odpowietrzania kotła odpowietrznik na jego górze wyrzuca co chwilę powietrze, jednak ciągle ta pętla nie jest prawidłowo do końca zalana.
    Tych cykli odpowietrzania zrobiłem już pewnie kilkadziesiąt(!) i ciągle jest powietrze w obiegu.
    Przed montażem zbiornika dokładnie przelałem pod ciśnieniem tą wężownicę, jednak wydaje mi się, że nawet jak nie była dokładnie zalana to powinna się uzupełnić wodą z obiegu CO w czasie jak przełącza się zawór (trwa to jakieś 2-3s).

Pozdr
    Tomek

0
  • #13 24 Lis 2013 10:12
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Brak filtra po stronie zasobnika. Myślę, że wszystkie brudy z instalacji poszły właśnie do wężownicy. Wymontuj zasobnik i wypłucz wężownicę. Wyczyść również filtr po stronie CO.

0
  • #14 24 Lis 2013 13:07
    tpieczka
    Poziom 10  

mirrzo napisał:
    Brak filtra po stronie zasobnika. Myślę, że wszystkie brudy z instalacji poszły właśnie do wężownicy. Wymontuj zasobnik i wypłucz wężownicę. Wyczyść również filtr po stronie CO.

OK.
    Będe to chciał przerobić wszystko. Czy po stronie obiegu cwu nie dołożyć odpowietrznika automatycznego ?
    Zawór przełączający ustawię w pozycji pośredniej tak żeby napełniając instalację zalać powoli oba obiegi.

0
  Szukaj w 5mln produktów