Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zablokowanie aplikacji przed jej skopiowaniem

Przemo_2014 17 Lut 2013 15:25 957 3
  • #1 17 Lut 2013 15:25
    Przemo_2014
    Poziom 19  

Witam,

Chciałbym udostępnić aplikacje na jednym z komputerów w celu jej zademonstrowania przez pewien czas. Dodatkowo chciałbym ją zabezpieczyć przed jej skopiowaniem. I czy istnieje jakaś możliwość aby pliki aplikacji umieścić w folderze wyciągnąć z niego skrót do aplikacji a folder w którym się znajduje zabezpieczyć przed skopiowaniem ?

Pozdrawiam

0 3
  • Pomocny post
    #2 17 Lut 2013 16:30
    Defice
    Poziom 25  

Pewnie da się to zrobić, ja natomiast wpadłem na inny pomysł. A może zrobisz "specjalną" wersję aplikacji, coś w deseń wersji demo z ilością uruchomień bądź czasową ważnością programu? Wystarczy prosty warunek w Form1, sprawdzający choćby datę.

Mam nadzieję, że coś pomogłem :)

0
  • Pomocny post
    #3 17 Lut 2013 16:34
    Dżyszla
    Poziom 42  

1. aby pliki aplikacji umieścić w folderze
    Tak. Możesz np. nagrać aplikacje na pendrive i i skopiować ja w miejsce docelowe.

2. wyciągnąć z niego skrót do aplikacji
    Tak. Wystarczy kliknąć prawym klawiszem, wybrać polecenie "kopiuj" a następnie w miejscu docelowym klikając prawym klawiszem wybrać "wklej skrót" (lub podobnie, w zależności od systemu)

3. folder w którym się znajduje zabezpieczyć przed skopiowaniem
    Nie, folderu przed skopiowaniem nie zabezpieczysz, jeśli chcesz jednocześnie dać możliwość uruchamiania (a przynajmniej nie w Windows).

Ale możesz zabezpieczyć przed uruchomieniem aplikacji na innym komputerze / w innej lokalizacji.

1. Jeśli znasz komputer, to wcześniej pobierz jakąś cechę identyfikującą go (np. numer seryjny dysku twardego, adres MAC karty sieciowej). Następnie ten numer możesz zaszyć we własnej aplikacji tak, aby nie wykonywała swoich czynności, jeśli dane się nie zgadzają.

2. Dość podobnie do metody 1 możesz sprawić, aby podczas instalacji na hasło, aplikacja sama pobrała i zapamiętała dane (w postaci zaszyfrowanej) w jakimś pliku. Skopiowanie go skończy się tym, że dane będą niepoprawne, a jego brak - że aplikacja nie została poprawnie zainstalowana.

3. Jeśli powyższa metoda wydaje się być zbyt słaba, to najlepiej jest, kiedy aplikacja podczas instalacji/pierwszego uruchomienia utworzy unikalny klucz, a następnie prześle ją do Twojego serwera WWW lub innego serwera sieciowego. Serwer powinien sprawdzić, czy jest to jedyny wpis i dać odpowiedź, że aplikacja może się uruchomić, albo nie. Taka informacja powinna zostać zapisana na komputerze, wzbogacając ten zapis o jedną z pierwszych metod. Dodatkowo możesz na serwerze podczas rejestracji zapisać adres IP, z którego jest dokonywana, i nie dopuszczać już innych (o ile adres u odbiorcy jest stały).

Teraz kwestia daty:
    Taka datę, podczas instalacji możesz także zapisać w postaci zaszyfrowanej (metody 1 i 2), co więcej - możesz zapisywać każdą nowszą, aby cofnięcie zegara nie było skuteczne.

Jeśli wybierzesz metodę 3, to wystarczy, że serwer bedzie kontrolował, ile czasu minęło od rejestracji - tego już się oszukać nie da.

0