Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór silnika krokowego do frezarki CNC

17 Feb 2013 16:07 11865 5
 • Level 20  
  Dzień dobry.
  Jakie zaproponowalibyście mi silniki krokowe do mojej frezarki CNC. Oś pozioma długość 100cm pręt gwintowany fi 10, oś pozioma y = 50cm pręt fi 8, oś pionowa =30cm pręt fi 8. Chodzi mi o podanie prądów napięć oraz momentów. Frezarka ma frezować aluminium. Poniżej zdjęcia frezarki. Może ma ktoś do sprzedania silniczki które będą pasowały do mojej frezarki?
  Dziękuję za pomoc
  Dobór silnika krokowego do frezarki CNC
  Dobór silnika krokowego do frezarki CNC
  Dobór silnika krokowego do frezarki CNC
 • Helpful post
  Level 39  
  Jeżeli masz w planach obróbkę aluminium to konstrukcja jest stanowczo za słaba , podstawa z kątowników o długości 100cm będzie bardzo wiotka chyba że będzie zamocowana do jakieś płyty stanowiącej wzmocnienie . Brama widzę że jest tylko przykręcona do kątowników , ponadto nie podałeś średnic wałków prowadnic ale z zdjęć wydają mi się za małe , kolejna sprawa to zbyt mała odległość dla montażu silnika dla osi Z . Dla osi X i Y silniki powinny być o momencie ok.0.7÷1Nm dla Z wystarczy 0,5Nm lub mniejszy tylko silniki dobiera się do posiadanego sterownika lub do zamontowanych silników buduje się / kupuje sterownik . Podstawowa sprawa to czy będą to silniki bipolarne czy unipolarne następnie max prąd silnika napięcie ma mniejsze znaczenie ponieważ i tak dla poprawienia dynamiki silnika krokowego zasila się go napięciem kilkakrotnie wyższym od znamionowego kontrolując prąd silnika . Na znanym portalu aukcyjnym jest cała masa silników krokowych wystarczy poszukać z odpowiednim momentem trzymania oraz zbliżonymi parametrami elektrycznymi oraz aby wszystkie były jednakowe unipolarne lub bipolarne .Ważna sprawa to dokładne sprawdzenie w sieci parametrów silnika bo opisy aukcji czasami dalekie są od rzeczywistości . Proponuje odwiedzić polskie forum CNC , zapoznać się z zasadami budowy maszyny , parametrami silników , sterowników i przy okazji zobaczyć galerię zbudowanych obrabiarek przez użytkowników form .
 • Level 20  
  Brama jest tylko chwilowo zamontowana na śrubach, aby ustawić odpowiedni kąt pomiędzy stołem którego jeszcze nie mam a bramą. Sterownik już zamówiłem i jest to "Sterownik silnika krokowego TB6560 4 osie CNC lpt" - gdy wpiszesz w znanym portalu aukcyjnym. Silniczki na krótsze osie "Silnik krokowy SM57HT56-2804A-1,26 Nm" - podopwiedz mi proszę jaki to jest silnik bipolarny czy unipolarny?Tak na przyszłość to znasz jakąś stronę gdzie to można sprawdzać? Docelowo pod kątownikiem będzie blacha 4mm która usztywni konstrukcję, do bramy będą wspawane dwa wsporniki z profila 40mm (cała brama to również 40mm). Wałki prowadzące to 10mm w osiach na górze(+łożyska liniowe), a dolne prowadnice to 16mm, czekam teraz na mosiężne ślizgi na tę prowadnice.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Ten kątownik na podstawie to tak naprawdę ceówka 100mm przecięta na pół więc nie jest to aż tak słaba konstrukcja.
 • Helpful post
  Level 39  
  Silniki krokowe dzielimy na dwa rodzaje :
  - bipolarne ( 4 końcówki )
  - unipolarne (5 lub 6 końcówek )
  do tego dochodzi silnik krokowy uniwersalny o 8 końcówkach który może być połączony w układ unipolarny lub bipolarny podobnie można zrobić z silnikiem unipolarnym 6 końcówkowym wykorzystując tylko dwa uzwojenia tworzymy układ bipolarny .
  Sterownik z układem TB6560 jest dla silnika bipolarnego , można wykorzystać inne silniki dokładnie tak jak pisałem wcześniej szczegółowo opisane masz w dokumentacji str 11÷13 . Silnik SM57HT56-2804A jest dobrym wyborem i jest silnikiem bipolarnym również prąd ma odpowiedni do sterownika . W załączniku dokumentacja sterownika oraz DTR-erka dla serii SM silników krokowych .
 • Level 20  
  Mam jeszcze kilka pytań odnośnie samego sterownika. Ja akurat posiadam sterownik z poniższej karty katalogowej. Jakim napięciem i o jakiej wydajności prądowej mam go zasilić. Jak dokładnie poustawiać przełączniki dip pod te konkretne silniki. Czy sterownik może pracować bez podłączonych dwóch silników (chwilowo mam zakupione tylko dwa silniki krokowe) ? Jak dokładnie działa MANUAL INTERFACE? Czy wystarczy zwierać sygnały z +Vcc do konkretnego rozkazu poprzez styk NO?
 • Level 39  
  Dokładne odpowiedzi uzyskasz na forum CNC odnośnie sterownik podobnie dokładne wyliczenia co do zasilacza , wpisz w wyszukiwarce dobór zasilacza do cnc oraz sterownik TB6560
  Co do manualnego sterowania to musisz korzystać z sygnałów dostępnych na złączu DB15 powinno to być 5V / Vdd chodź mam dylemat po co jest GND na tym złączu , bo sterowanie limitem osi jest przez GND .
  Ilość podłączonych silników nie ma znaczenia po prostu sterujesz tylko tymi które są podłączone .