Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik selektywny jak sprawdzić?

gawlik.michal 17 Lut 2013 20:00 4704 13
  • #1 17 Lut 2013 20:00
    gawlik.michal
    Poziom 7  

Witam. Mam pewien problem mianowicie posiadam wyłącznik selektywny 63A char. E produkcji Hagera dokładnie taki: Link, lecz nie wiem czy jest on w 100% sprawny.
    Czy istnieje jakikolwiek "domowy" sposób sprawdzenia takiego wyłącznika?
    Pozdrawiam.

0 13
  • #2 17 Lut 2013 20:19
    bartekfigura
    Poziom 26  

A dlaczego podejrzewasz, że może być niesprawny? Obawiam się, że takiego wyłącznika nie sprawdzisz w prosty sposób jak np. RCD.

0
  • #3 17 Lut 2013 20:23
    kosmos99
    Poziom 34  

Przy takim prądzie to w warunkach domowych może być ciężko. Pewnie jakiś autotransformator by się przydał.

0
  • #4 17 Lut 2013 20:27
    TWK
    Specjalista elektryk

kosmos99 napisał:
    Przy takim prądzie to w warunkach domowych może być ciężko. Pewnie jakiś autotransformator by się przydał.
    A jak sprawdzilibyście 16 czy 25A? Albo ogólnie: jak sprawdzilibyście selektywność bez robienia zwarcia?

0
  • #5 17 Lut 2013 20:28
    gawlik.michal
    Poziom 7  

bartekfigura napisał:
    A dlaczego podejrzewasz, że może być niesprawny? Obawiam się, że takiego wyłącznika nie sprawdzisz w prosty sposób jak np. RCD.

dostałem go w "spadku" i nie wiem jaka jest jego historia. Wizualnie wygląda OK dzwigienki działają bez zarzutu, przejście jest ale nie wiem co tam w środku się kryje.

0
  • #6 17 Lut 2013 20:31
    kosmos99
    Poziom 34  

Autor pisze o wyłączniku selektywnym, a nie selektywności.
    Druga sprawa to ilu amperowe nieselektywne zabezpieczenie musi być przed nim.

0
  • #7 17 Lut 2013 20:37
    retrofood
    Moderator

TWK napisał:
    kosmos99 napisał:
    A jak sprawdzilibyście 16 czy 25A? Albo ogólnie: jak sprawdzilibyście selektywność bez robienia zwarcia?

Z akumulatorem.

0
  • #8 17 Lut 2013 21:18
    TWK
    Specjalista elektryk

retrofood napisał:
    Z akumulatorem.
    Wyłączniki stosowane w instalacjach są przystosowane do rozłączania prądu przemiennego. Przy prądzie stałym są zupełnie inne warunki gaszenia łuku. Zresztą producenci mają specjalne aparaty na prąd stały. Robił kolega kiedyś taką próbę?

0
  • #9 17 Lut 2013 22:03
    retrofood
    Moderator

TWK napisał:
    retrofood napisał:
    Z akumulatorem.
    Wyłączniki stosowane w instalacjach są przystosowane do rozłączania prądu przemiennego. Przy prądzie stałym są zupełnie inne warunki gaszenia łuku. Zresztą producenci mają specjalne aparaty na prąd stały. Robił kolega kiedyś taką próbę?

Nie, nie robiłem. Ale przy niskim napięciu warunki gaszenia łuku nie powinny stanowić problemu.
    Oczywiście, próba będzie mało profesjonalna, ale poglądowo powinno się coś niecoś wyjaśnić.

0
  • #10 18 Lut 2013 00:26
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Autotransformator, akumulator...
    Koledzy chyba nie znają tych aparatów. Do prawidłowego działania potrzebują napięcia fazowego, po to posiadają dodatkowe zaciski N.

Co do sprawdzenia, aparat jest tak zbudowany że jeśli da się załączyć (oczywiście prawidłowo podłączony) to znaczy że jest sprawny.

0
  • #11 18 Lut 2013 00:49
    retrofood
    Moderator

mar_cik napisał:
    Autotransformator, akumulator...
    Koledzy chyba nie znają tych aparatów. Do prawidłowego działania potrzebują napięcia fazowego, po to posiadają dodatkowe zaciski N.

Mój błąd. Tak się zasugerowałem koniecznością wyzwolenia tego nadprądowego 16 czy 25 A, że... ech, szkoda gadać.

0
  • #12 18 Lut 2013 01:02
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 18 Lut 2013 03:58
    mar_cik
    Specjalista elektryk

retrofood napisał:
    Mój błąd. Tak się zasugerowałem koniecznością wyzwolenia tego nadprądowego 16 czy 25 A, że... ech, szkoda gadać.

Każdy z nas się czasem myli, a nie każdy się przyzna. 8-)

Cieszy natomiast że Kolega Bronek się dokształca. :D
    http://www.gepc.pl/download/s90_informacja_techniczna.pdf
    Warto poczytać.

0
  • #14 18 Lut 2013 07:45
    TWK
    Specjalista elektryk

retrofood napisał:
    Mój też, że zacząłem zadawać te pytania. A aparat znam. Nie znam odpowiedzi, czy da się w nim zmienić długość przewodu N na większą, niż dostarczana standardowo. Nigdy nie odważyłem się próbować wyjmować przewodu z aparatu za kilkaset zł, żaden sprzedawca mi nie był w stanie powiedzieć, czy można. Więc niebieski przedłużałem na WAGO.

Co do łuku - mam pewne obawy przy testowaniu "esów" prądem stałym. Nie pierwszy raz słyszę takie sugestie i dlatego pytam, czy ktokolwiek robił takie próby i co się działo potem z aparatem.

Bronek22 napisał:
    Co ciekawego w "E" to mniejsza krotność członu przeciążeniowego, poniżej 1,2.
    Niestety nie pomyślałem w odpowiednim momencie. Są wyłączniki o charakterystyce bodaj "Cs" z większą wartością krotności członu przeciążeniowego.

0
  Szukaj w 5mln produktów