Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ umożliwiający zaprogramowanie i testowanie wybranych mikrokontrolerów AVR

17 Lut 2013 20:23 1965 19
  • Poziom 15  
    Chcę wykonać układ umożliwiający zaprogramowanie i przetestowanie za pomocą podstawowych urządzeń peryferyjnych (wyświetlacz LED, klawiatura matrycowa, diody LED...) wybrane mikrokontrolery AVR. Pracę traktuję bardzo poważnie i liczę na wasze doświadczenie i wiedzę.
    Mikrokontrolery w Obudowie DIP (DIP 8, DIP20, DIP28, DIP40). Programowane przy pomocy złącza ISP (10 pin) zgodne z standardem KANDA STK200.
    Mam do dyspozycji programator AVRmkII więc układ może być zasilany bezpośrednio z programatora, ale powinien tez posiadać możliwość zasilania zewnętrznego. A więc na sam początek zajmijmy się zasilaniem. Układ będzie zasilany zasilaczem 12V.
    Jaki użyć stabilizator? Czy LM78L05C będzie dobry, bo akurat taki posiadam, czy użyć takiego który jest podany tutaj?
    Nie mam oscyloskopu więc doświadczalnie nie jestem w stanie dobrać wartości kondensatorów. C2 i C3 kondensatory ceramiczne. D1 jej celem jest zabezpieczenie, przed odwrotnym podłączeniem do zasilacza, D2 jej zadaniem jest rozładowanie kondensatora C1 na wyjściu regulatora, w przypadku zwarcia na jego wejściu. Czy te podane na obrazku 1N4004 będą odpowiednie? Posiadają napięcie wsteczne 400V, a w moim przypadku wystarczy 1N4001 która posiada 50V napięcie wsteczne. Ale lepiej jest użyć tej z 400 V, bo w sumie jeżeli wystąpi jakiś problem z zasilaczem chroni przed 220 V z sieci.
  • Moderator na urlopie...
    O zasilaniu na blogu, z którego masz obrazek powiedziano chyba wszystko. Twój stabilizator się nada.
    Rozumiem ,że chcesz stworzyć multipłytkę testową dla różnych kostek?
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    Każdy układ serii 78x05y będzie dobry. Oba kondensatory C1 ciut za duże - dałbym 10..100 uF. No i zupełnie nie wiem, po co ta dioda D2. Nic Cię tu nie ochroni przed napięciem sieci - dioda D1 może być dowolna - na 20 lub na 1000 V.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    BlueDraco napisał:
    Każdy układ serii 78x05y będzie dobry. Oba kondensatory C1 ciut za duże - dałbym 10..100 uF. No i zupełnie nie wiem, po co ta dioda D2. Nic Cię tu nie ochroni przed napięciem sieci - dioda D1 może być dowolna - na 20 lub na 1000 V.

W specyficznych sytuacjach jest ona potrzebna. Chodzi o to, aby potencjał wejścia nie był wyższy niż wyjścia - regulatory tego nie lubią. Ale do takiej sytuacji dochodzi w szczególnych przypadkach - coś oprócz regulatora musi szybko rozładowywać elektrolit mostka.
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    7805 nie ma takich uprzedzeń - tam elementem regulacyjnym jest poczciwy npn, więc dioda jest zbędna, a nawet nieco szkodliwa. Układ bez problemu toleruje zasilanie od tyłu.
  • Poziom 15  
    piotrva napisał:
    O zasilaniu na blogu, z którego masz obrazek powiedziano chyba wszystko. Twój stabilizator się nada.
    Rozumiem ,że chcesz stworzyć multipłytkę testową dla różnych kostek?

Na jednej płytce chce zmieścić kilka kostek dla konkretnych uc w podanych powyżej obudowach. Zastanawiam się teraz w jaki sposób przełączać interesującą mnie kostkę do zaprogramowania. Czy wystarczy tylko zworka na linii zasilania i w zależności czy jest zwarta czy rozwarta. Taki przykład zakładając, że chcę zaprogramować uc w obudowie DIP 10 zworka jest zwarta, a pozostałe rozwarte. Wszystkie sygnały SCK, MISO, MOSI, RST będą doprowadzone do wszystkich DIP'ow. Czyli jedno złącze ISP i kilka kostek. Do tego dochodzi jeszcze sytuacja że uprzędzenia peryferyjne muszą być dostępne dla programowanego uc. Także tutaj będzie konieczna jakaś kombinacja zworek. Macie jakiś pomysł?
    Na tym samym blogu masz też opisane jak zrobić to o co pytasz. Ponieważ po pytaniach wnioskuję, że dopiero stawiasz pierwsze kroki, nie podaję konkretnego linka, bo przeczytanie innych artykułów będzie pouczające.
    BlueDraco napisał:
    7805 nie ma takich uprzedzeń - tam elementem regulacyjnym jest poczciwy npn, więc dioda jest zbędna, a nawet nieco szkodliwa. Układ bez problemu toleruje zasilanie od tyłu.

W artykule skąd pochodzi schemat z pierwszego postu opisałem kiedy jest potrzebna i jest to także ujęte w datasheet 78xx:

Taka płytka będzie trudna do ogarnięcia - urządzenia peryferyjne najlepiej łączyć na kabelki, (ewentualnie monstrualna ilość multiplekserów czy tym podobnych bramek logicznych, gdzie to możliwe), podobnie jak WSZYSTKIE linie programatora. Dlaczego? Bo nieużywany układ, nawet z odłączonym zasilaniem, a podłączony do linii programatora i dodatkowo wszystkich innych procesorów będzie stwarzał tylko problemy. Nie mówiąc już o sytuacji, kiedy zapomnisz wyciągnąć zworkę zasilania, a tu dwa procesory wystawią na tę samą linię 1 i 0 jednocześnie...
    W tej sytuacji rozważ zamontowanie podstawek ZIF i wkładanie tylko pożądanego układu. Ewentualnie do każdego układu tyle zworek ile ma nóg (no może poza wielokrotnym zasilaniem).
    A że tak spytam, jaki jest cel wykonania takiej płyty?
  • Poziom 15  
    tmf napisał:
    Na tym samym blogu masz też opisane jak zrobić to o co pytasz. Ponieważ po pytaniach wnioskuję, że dopiero stawiasz pierwsze kroki, nie podaję konkretnego linka, bo przeczytanie innych artykułów będzie pouczające.

Tak jestem początkujący. Znam tą stronę, ale dopiero teraz mam czas aby się wgłębić bardziej. Korzystam również z książki polecanej przez Ciebie (Tomasza Francuza).

piotrva napisał:
    .....A że tak spytam, jaki jest cel wykonania takiej płyty?

Po części Praca na rzecz kółka naukowego, po części moja inicjatywa, poparta chęcią zbudowania takiego układu umożliwiającego naukę programowania uc.
    Teraz się zastanawiam czy nie zrezygnować z pomysłu na kilka kostek i nie pozostać przy jednej, ale wtedy praca traci na wartości. Znalazłem coś takiego nie wgłębiałem się jeszcze, ale w sumie jest to wykonalne :)

http://www.kamami.com/dl/zl10avr.pdf
  • Poziom 15  
    No nic, chwilowo się wstrzymam, skonsultuję się i za tydzień napiszę co wymyśliłem. Do tego czasu będę studiował stronę Użytkownika tmf i czytał książkę Pana Francuza. Jak narazie dziękuję za zainteresowanie tematem.
  • Poziom 15  
    dondu napisał:
    ... wiesz, że to ta sama osoba? :)

...ups, teraz już wiem :)
    dondu napisał:
    Małe moduły z konkretną funkcjonalnością (np. RS-232) + płytka stykowa dają wysoką uniwersalność zabawy z mikrokontrolerami.

Tak, tylko chcę wykonać gotowy układ jako całość bez konieczności przepinania kabli. Muszę się jeszcze zastanowić.
  • Poziom 1  
    Co do kupowania gotowca i to jeszcze kalibru STK500 - moim zdaniem przesada i marnowanie pieniędzy (STK600 i moduły procesorów są "trochę" drogie).
    Projektując układy (nawet testowe) można też się sporo nauczyć...
  • Poziom 1  
    Też racja - cóż, wszystko trzeba wyważyć. Ja np. ze swoich zestawów korzystam dosyć często przy wczesnym prototypowaniu.
    A osobiście jestem przeciwnikiem mega-płyt testowych. Moim zdaniem dobra płytka powinna mieć najczęściej używane elementy i procesor. A resztę można dopinać na stykówce.
    Ale każdy ma inne gusta i inne umiejętności do których trzeba dobrać "zestaw na start".