Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wygenerowanie sygnału powodującego zakłócenia w głośnikach

tom.tych 17 Lut 2013 23:27 1593 5
 • #1 17 Lut 2013 23:27
  tom.tych
  Poziom 11  

  Witam,
  posiada może ktoś wiedzę, lub schemat dotyczący budowy modulatora, generatora, nadajnika... który UMOŻLIWIŁ by mi uzyskać podobny, zbliżony efekt zakłócenia, sprzężenia w głośnikach jakby w pobliżu znajdowała się komórka?? Z tą różnicą, że wszystko ma mieć zasięg do 1m, może mniej.

  Jeśli tak to proszę o jakąś podpowiedź, schemat, pomoc.
  Pozdrawiam.

  0 5
 • #2 18 Lut 2013 08:18
  ziomus90210
  Poziom 35  

  To zależy co chcesz zakłócać. Proste i źle podłączone systemy nagłośniena zakłócisz prostym generatorem, profesjonalne systemy są odporne na zakłócenia. Myślę że musisz zbudować generator odpowiedzialny za nośną np. kilkadziesiąt MHz i zmodulować go częstotliwością słyszalną. Sygnały o ostrych zboczach generują również ciężkie do odfiltrowania zakłócenia. Kwestia jaką drogą chcesz "wejść" w tor nagłośnienia dodając swój "sygnał". Mam również nadzieję że nie posłuży to do doprowadzenia do siwizny jakiegoś nagłośnieniowca.:)

  -1
 • #3 18 Lut 2013 10:27
  tom.tych
  Poziom 11  

  Czyli w założeniu, budowa generatora sygnału prostokątnego będzie optymalnym rozwiązaniem?Czy też trudniejszy piłokształtny. Następnie po uzyskaniu tego sygnału należy go zmodulować na odpowiednie pasmo "kilkadziesiąt MHz" ? Dobrze zrozumiałem?

  A cel, to czysta ciekawość, chęć poszerzenia umiejętności, a że głośniki to dlatego że mam je najbliżej :)

  0
 • #4 21 Lut 2013 09:18
  ziomus90210
  Poziom 35  

  Zkłócenia aby miały "odpowiedni" poziom głośności i tak muszą "zaatakować " stopnie wejściowe wzmacniacza, połączenia małosygnałowe lub inne urządzenia wejściowe jak przedwzmacniacz czy korektor. Zaindukowane zakłócenia w stopniu końcowym czy kablach głośnikowych nic nie "zrobią". Na początek spróbuj sam generator prostokąta o ostrych zboczach nawet bez modulacji. "Krawędzie sygnału" będą słyszalne jako stuki:)

  0
 • #5 21 Lut 2013 19:32
  tom.tych
  Poziom 11  

  zgłębiając wiedzę, przedwczoraj właśnie natrafiłem na taką informację, o "wtargnięciu" na wzmacniacz, i to było by najefektywniejsze i faktycznie jedyne:) Na szczęście mam możliwość pożyczenia generatora impulsów. Tylko pytanie trochę z poziomu ziemi: Ten wygenerowany sygnał mam jakoś pod coś podpiąć typu antena czy jak???

  0
 • #6 22 Lut 2013 08:13
  ziomus90210
  Poziom 35  

  Myślę że najlepszym i pożytecznym sposobem na zrozumienie tego zagadnienia będzie zagłębienie wiedzy o ochronie sprzętu audio przed zakłóceniami. Powtarzam: Wysokiej jakości i prawidłowo skonfigurowany sprzęt nagłośnieniowy trudno będzie zakłócić zdalnie. Byle jaki wzmacniaczyk "na pająka" zbierał będzie wszelkie sygnały.

  0