Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch KGN36A63 - NIe chłodzi lodówka /góra/

The_Molka 18 Feb 2013 01:11 28464 7
Helukabel
 • #1
  The_Molka
  Level 19  
  Witam,

  dwa lata temu kupiłem lodówke Bosch KGN36A63, lodówka po pół roku przestała chłodzić - jest dwukomorowa góra lodówka dół zamrażalnik jeden agregat sterowana elektronicznie, system no frost. Lodówka stoi w ciągu mebli, jednakże ma dobry ozepływ powiertrza. Zamówiłemw związku z objawami i problemami serwisanta, serwisant przyjechał powiedział że nie rozmroziłem do naprawy lodówki i pojechał (w skrócie). poinformował mnie że lodówki mimo że mają system no frost to trzeba ją odmrozić najlepiej przez dwa dni raz na poł roku. lodówka multi airflow system wentylatorka, kóry do komory lodówki tłoczy zimne powierze z dołu z zamrażalnika. Zauważyłem, że po około pół roku ten wentylator nie załącza się i lodówka pracuje coraz gorzej, zakładam że zostaje on oszroniony i blokuje się mechanicznie. Prosz o pomoc, czy to jest klasyczny przypadek i mam męczyć się co pół roku z odmrażaniem, czy coś może być nie tak i trzeba ją serwisować. ma ktoś moze serwisówkę do niej?.
 • Helukabel
 • #2
  The_Molka
  Level 19  
  tutaj jest opis ze zdjęciami do mojej lodówki, https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2467353.html

  rozebrałem tak jak jest wyżej napisane, cały paronik byl kostką lodu, po CAŁKOWITYM rozmrożeniu - rozkręceniu i wyczyszczeniu lodówka działa sprawdziłem grzałkę również ok, jak w ciągu pól roku znowu efekt będzie identyczny będę musiał sprawdzić pozostałe elementy i czujniki.
 • Helukabel
 • Helpful post
  #3
  zhudomel
  Home appliances specialist
  The_Molka wrote:
  jak w ciągu pól roku znowu efekt będzie identyczny
  to ją po prostu rozmroź i po sprawie. Gdyby się to działo co 2-3 tygodnie, to wtedy rzeczywiście byłby problem.
 • Helpful post
  #4
  bagrowski59
  Level 15  
  Witam .Fakt że dobrze jest wyłączyć każde urządzenie chłodnicze co jakiś czas i je odświeżyć ale według mnie to zamrażanie się wentylatora to jakaś nieprawidłowość .Osobiście bym walczył z tym chyba że jest to zaznaczone w instrukcji obsługi(częstotliwość rozmrażania)bo jak można rozmrażać lodówkę co pół roku(chyba że nie wyłącza się światło lub nie domykają się drzwi, nieszczelne na uszczelce).Niestety serwisówki nie posiadam a na pewno by się przydała w tym przypadku.Przyszło mi jeszcze do głowy czy lodówka nie stoi za blisko jakiś urządzeń grzewczych co jest nie wskazane i ma wpływ na efekty mrożenia.Pozdrawiam
 • #5
  The_Molka
  Level 19  
  dzięki za zainteresowanie lodówka stoi odpowiednio ma odpowiedni przepływ powietrza wokół, nie ma urządzeń grzewczych. Zobacze jak będzie zachowywać się za pol roku i wedy na pewno odezwę się, na ten moment chłodzi bardzo dobrze. Jednak chyba nie powinno być tak że co pół roku należy ją rozmrozić, przecież po to jest ten system no frost żeby stopić lód z parownika, tymczasem jak rozebrałem to całosć była jedną wielką bryłą lodu.
 • Helpful post
  #6
  bagrowski59
  Level 15  
  Czyli jest coś nie tak.Proponował bym sprawdzenie grzałki parownika oraz pracę wentylatorka czy się nie zaciera ma w miarę wysokie obroty (naprawiałem jedną taką lodówkę i nie bardzo pamiętam co było przyczyną)Powodzenia w zlokalizowaniu przyczyny. Szkoda że tą naprawę odpuściłeś serwisowi ,może by doszło do wymiany sprzętu ze względu ukrytej usterki lub braku możliwości naprawy.
 • #7
  The_Molka
  Level 19  
  no i nie wielepodziałała od 2 dni znowu włącza się alarm temperatury, będę musiał znowu odkręcić i posprawdzać wszystko, dajcie prosze instrukcję co trzeba zweryfikować. Wentylator tłoczący powietrze do chłodziarki działa, zamrażarka chłodzi, ale nie słysze systemu od de frostu tzn, nie ma charakterystycznego trzasku podczas odszraniania parownika, jednakże jak w lutym odlodziłem parownik to de frost działał bo pamiętamze trzaski były, po czasie przestało działać, zapewne jak jutro porozkręcam to będzie wszystko w lodzie :/
 • #8
  este67
  Level 21  
  Temat stary, ale może komuś przyda się przy problemach z lodówkami no-frost.
  Jeżeli objaw braku chłodzenia tylko w górnej części (chłodziarce) pojawia się po 1-2 tygodniach od rozmrożenia, należy sprawdzić elementy obwodu samoczynnego rozmrażania (grzałkę, bezpieczniki, przekaźnik, przewody łączące).
  Jeżeli na parowniku (umieszczonym zazwyczaj za tylną ścianką zamrażarki) jest pełno lodu, tzn. że nie działa prawidłowo układ samoczynnego rozmrażania. Nagromadzony lód i szron utrudnia cyrkulację powietrza i jego nadmuch do części górnej.
  Grzałka, a czasem też bezpieczniki umieszczone są pod parownikiem i aby je dokładnie sprawdzić należy wszystko rozmrozić.
  Dodatkową wskazówką przy tego typu uszkodzeniach może być całkowicie suchy pojemnik na wodę umieszczony przy sprężarce.