Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Thomson tht501 - Dvbt nietypowy brak jednego mux.

sobiepanmirek 18 Feb 2013 06:56 3555 21
Optex
 • #1
  sobiepanmirek
  Conditionally unlocked
  Witam kolegów.Pół roku temu zbudowałem na bazie starej instalacji-nową instalację.Składa się z ona z anteny siatki/wymontowałem wzmacniacz dałem symetryzator/-dodałem wzmacniacz antenowy 220 v na 4 wyjścia i do kilku pokoi pociągnąłem kable.Biorę sygnał ze szczyrku ok.20 km w linii prostej-przekaźnika nie widzę mieszkam między górami. Przez pół roku wszystko ok.Teraz niedawno Szczyrk zmienił nadawanie nadaje 38 kanał/tvn,polsat i inne 8 kanałów/ i z 60-tego któregoś zmienił nadawanie na 55/tvp1,tvp2,tvp info itd/.Po ww zmianie w jednym z pokoi na dekoderze Thomson THT501 brakuje tychże programów z 55 kanału/tvp1,2,info itd./pozostałe polsat,tvn i inne idą bez problemu. Dodam,że w moim pokoju z tej samej instalacji na moim tv lg z wbudowanym dekoderem są wszystkie kanały-bez żadnych problemów. Po podłączeni Thomsona do mojego kabla także "widzi" tylko programy z 38 kanały/tvn,polsat itd/.Co może być problemem?. Proszę o pomoc i rady. Pozdrawiam.
 • Optex
 • #2
  Adi01
  Level 19  
  Sygnał masz z Wisły Skrzyczne a nie Szczyrku. k.38 to 1kW a k.55 to 100kW - podłącz ten dekoder bezpośrednio do anteny (bez wzmacniacza). Prawdopodobnie sygnał jest zbyt silny i dekoder "wariuje". Jeśli dekoder będzie "widział" k.55 to będzie znaczyło, że powinieneś założyć tłumik na wejściu do dekodera.
 • #3
  sobiepanmirek
  Conditionally unlocked
  Racja źle napisałem z Wisły.Zapomniałem dodać ,że oczywiście bezpośrednio bez wzmacniacza też podłączałem,tak samo bez kanału 55.Dodam ,że wzmamcniacz to Aws 1036 firmy Ams z osobnym wzmocnieniem na każdym wyjściu.Także na późnym poziomie wzmocnienia próbowałem.
 • Optex
 • #4
  Adi01
  Level 19  
  W takim razie wypadałoby podłączyć ten dekoder do innej instalacji (znajomego, sąsiada), w ten sposób będziesz wiedział czy dekoder jest sprawny. Do nadajnika masz 15km, więc po co Ci ten wzmacniacz (mapa nie pokazuje przeszkód terenowych) :?:
  Próbowałeś obracać antenę na Kosztowy (przeciwny kierunek) :?:
  Odbierasz czeskie kanały na k.37 i k.54 :?:
 • #5
  sobiepanmirek
  Conditionally unlocked
  Witam dziś podłączyłem u sąsiada dekoder chodzi bez problemu.
  Wzmacniacz mam bo mieszkam w Bystrej pomiędzy górami nie widzę przekaźnika,zawsze od lat tu był problem z sygnałem -antena siatka pod dachem-/dlatego tu wszyscy mają satelity/. Szczyrk jest moim najbliższym przekaźnikiem .Poprzednie jak robiłem instalację szukałem z innych ,ale z tego był najmocniejszy.
 • #6
  Adi01
  Level 19  
  sobiepanmirek wrote:
  że oczywiście bezpośrednio bez wzmacniacza też podłączałem,tak samo bez kanału 55.

  Czyli bez wzmacniacza odbiera k.38 :?:
 • #7
  sobiepanmirek
  Conditionally unlocked
  Tak odbiera bez wzmacniacza kanał.38.ale słabiej.Jak budowałem instalację-gdy thomson widział wszystkie kanały 38 i poprzedni z Wisły czyli 6o-któryś zastosowanie wzmacniacza wyraźnie wzmocniło sygnał!!!.Bez wzmacniacza także były wszystkie kanały ale znacznie słabiej.Tak samo jest obecnie z tym,że brak owego 55 kanału.Na moim wbudowanym dekoderze w tv także widzę różnicę na" +" przy włączeniu wzmacniacza.
 • #8
  Adi01
  Level 19  
  Siłą sygnału nie można się sugerować. Ja odbieram k.55 Kosztowy ale po zmianie na Skrzycznem z k.62 na k.55 wzrosła mi siła sygnału przy jednoczesnym pogorszeniu jakości (oczywiście dało się to poprawić). Jakie masz wskazania dla k.55 (siła i jakość) bez wzmacniacza :?: Podaj też analogiczne wskazania dla k.38.
  Jeśli masz taką możliwość, pożycz od kogoś inny dekoder i sprawdź na swojej instalacji.
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  Adi01
  Level 19  
  _cheetah_ wrote:
   
  Pod koniec Marca będzie zwiększenie mocy na k55 z Kosztowych

  Już kiedyś nadawali z docelową mocą z docelowego systemu antenowego (ok. 100m niższego z wytłumieniami) - dla wielu było gorzej niż obecna moc nadawana dookólnie z głównego systemu anten.
 • #11
  sobiepanmirek
  Conditionally unlocked
  Oto moje paramtery na wzmacniaczu k.38 na dekoderze thomson;intensywność sygnału 77%
  jakość sygnału 52 %
  na kanale 55 te wartości= zero oba paski.
  Bez wzmacniacza gorsze/na 38/-jestintensywność 59%,jakość-57 %.
  Już całkiem zgłupiałem-jak wytłumaczyć ,że na tej samej instalacji jak pisałem mój wbudowany dekoder w Lg działa w 100%.
 • #12
  Adi01
  Level 19  
  sobiepanmirek wrote:
  Oto moje paramtery na wzmacniaczu k.38 na dekoderze thomson;intensywność sygnału 77%, jakość sygnału 52 %
  Bez wzmacniacza gorsze/na 38/-jest intensywność 59%,jakość-57 %.

  Czyli lepsza jakość jest bez wzmacniacza a tylko jakością należy się sugerować.
  sobiepanmirek wrote:
  Już całkiem zgłupiałem-jak wytłumaczyć ,że na tej samej instalacji jak pisałem mój wbudowany dekoder w Lg działa w 100%.

  Telewizory mają lepszą, bardziej rozbudowaną elektronikę niż zewnętrzne dekodery.

  Nie podałeś wskazań k.55 bez wzmacniacza.
 • #13
  sobiepanmirek
  Conditionally unlocked
  Nie podawałem dlatego bo ,czy z wzmacniaczem czy bez oba paski sa puste . 0 na tym i 0 na tamtym pasku.
 • #14
  Adi01
  Level 19  
  Skoro na k.38 masz siłę 59% i jakość 57% to przede wszystkim wzmacniacz jest całkowicie zbędny a raczej szkodliwy. Jak k.38 będzie z docelową mocą 100kW to ten dekoder też prawdopodobnie "zwariuje".
  1) usunąć wzmacniacz
  2) podłączyć inny dekoder
  3) jeśli dalej będzie jakiś kłopot z k.55 podłączyć mocny tłumik (np. 40dB), najlepiej regulowany.

  Jesteś w górach a Twoja antena ma Kosztowy dokładnie "za plecami" więc napisz co jest na tym kierunku (otwarty teren czy może jakaś góra). Jeśli teren jest "otwarty", to jak zauważył _cheetach_, dochodzi jeszcze kłopotliwy SFN.
  Bardzo podobna sytuacja wystąpi z k.41 - Skrzyczne, Kosztowy, Wręczyca (wszystkie po 100kW).
 • #15
  sobiepanmirek
  Conditionally unlocked
  Katowice także przeszkadza mi góra.Właściwie nie ma przekaźnika gzdie bym nie miał przeszkód.Wbrałem Szczyrk bo najbliżej.Co oznacza kłopotliwy SFN.i I jeszce.Czy nie przeszkadza,że na poczatku instalacji jest "siatka" zamiast jakiejś kierunkowej anteny?-
  i długość przewodu ant.do odbiornika gdzie "brakuje"55 kanału to ok 25m.Chociaż na mojej w moim pokoju też brak 55 kanału na tym dekoderze Thomson a jest tylko max 10 m przewodu.Całkowicie już głupieje.
 • #16
  Adi01
  Level 19  
  sobiepanmirek wrote:
  Katowice także przeszkadza mi góra.

  To bardzo dobrze :D
  sobiepanmirek wrote:
  Co oznacza kłopotliwy SFN.

  Jeśli antena odbiera ten sam kanał z 2 nadajników to te sygnały mogą się nawzajem zakłócać - u mnie tak jest.
  sobiepanmirek wrote:
  Czy nie przeszkadza,że na poczatku instalacji jest "siatka" zamiast jakiejś kierunkowej anteny?

  Siatka też jest kierunkowa ale o dość szerokim kącie "widzenia", osobiście wybrałbym coś bardziej kierunkowego ale tu niech wypowiedzą się specjaliści od anten.
  Prawdopodobnie Twoja siatka odbiera sygnał ze Skrzycznego i jakieś odbicie z Kosztowy, skoro bezpośredni kierunek zasłania góra.
  Usuń wzmacniacz i podłącz na próbę inny dekoder.
 • #17
  sobiepanmirek
  Conditionally unlocked
  Dobra dzięki idę jeszcze pokręcić anteną może coś znajdę.Będę chciał zorganizować inny dekoder.Mam jeszcze parę pomysłów-odezwę się jak je wypróbuję
  .Co oznacza,że barzdo dobrze,że mi góra przesłania myslałem,że najlepiej jeśli nie ma przeszkód między anteną a nadajnikiem.Pozdrawiam i dzięki.
 • #18
  Adi01
  Level 19  
  sobiepanmirek wrote:
  Co oznacza,że barzdo dobrze,że mi góra przesłania myslałem,że najlepiej jeśli nie ma przeszkód między anteną a nadajnikiem.

  Nie powinieneś mieć przeszkód między domem a Skrzycznem. Gdybyś nie miał góry między domem a Kosztowy, antena łapałaby 2 bezpośrednie sygnały (Skrzyczne i Kosztowy) i mogłoby być jeszcze gorzej. Nawet Twój LG mógłby nie dać sobie rady.
 • #19
  sobiepanmirek
  Conditionally unlocked
  Pozdrawiam w takim razie i dzięki.Odezwę się jak mi braknie pomysłów.
 • #20
  User removed account
  Level 1  
 • #21
  Adi01
  Level 19  
  sobiepanmirek, wg. mapy (znacznik odbiornika ustawiony Bystra, skrzyżowanie Letniskowej i Fałata) masz tylko 8,7km do Skrzycznego i czyściutki profil terenu, a kierunek Kosztowy rzeczywiście zasłania jakaś spora góra. W tej sytuacji winowajcą wydaje się być nie najlepszej jakości dekoder w połączeniu z jakimś odbiciem/odbiciami z nadajnika Kosztowy + zbędny wzmacniacz.
 • #22
  sobiepanmirek
  Conditionally unlocked
  Pozdrawiam dzięki za odpowiedzi temat zamykam