Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Thomson tht501 - Dvbt nietypowy brak jednego mux.

sobiepanmirek 18 Feb 2013 06:56 3555 21
Optex
    sobiepanmirek
    Conditionally unlocked
    Witam kolegów.Pół roku temu zbudowałem na bazie starej instalacji-nową instalację.Składa się z ona z anteny siatki/wymontowałem wzmacniacz dałem symetryzator/-dodałem wzmacniacz antenowy 220 v na 4 wyjścia i do kilku pokoi pociągnąłem kable.Biorę sygnał ze szczyrku ok.20 km w linii prostej-przekaźnika nie widzę mieszkam między górami. Przez pół roku wszystko ok.Teraz niedawno Szczyrk zmienił nadawanie nadaje 38 kanał/tvn,polsat i inne 8 kanałów/ i z 60-tego któregoś zmienił nadawanie na 55/tvp1,tvp2,tvp info itd/.Po ww zmianie w jednym z pokoi na dekoderze Thomson THT501 brakuje tychże programów z 55 kanału/tvp1,2,info itd./pozostałe polsat,tvn i inne idą bez problemu. Dodam,że w moim pokoju z tej samej instalacji na moim tv lg z wbudowanym dekoderem są wszystkie kanały-bez żadnych problemów. Po podłączeni Thomsona do mojego kabla także "widzi" tylko programy z 38 kanały/tvn,polsat itd/.Co może być problemem?. Proszę o pomoc i rady. Pozdrawiam.
  • Optex
    Adi01
    Level 19  
    Sygnał masz z Wisły Skrzyczne a nie Szczyrku. k.38 to 1kW a k.55 to 100kW - podłącz ten dekoder bezpośrednio do anteny (bez wzmacniacza). Prawdopodobnie sygnał jest zbyt silny i dekoder "wariuje". Jeśli dekoder będzie "widział" k.55 to będzie znaczyło, że powinieneś założyć tłumik na wejściu do dekodera.
    sobiepanmirek
    Conditionally unlocked
    Racja źle napisałem z Wisły.Zapomniałem dodać ,że oczywiście bezpośrednio bez wzmacniacza też podłączałem,tak samo bez kanału 55.Dodam ,że wzmamcniacz to Aws 1036 firmy Ams z osobnym wzmocnieniem na każdym wyjściu.Także na późnym poziomie wzmocnienia próbowałem.
  • Optex
    Adi01
    Level 19  
    W takim razie wypadałoby podłączyć ten dekoder do innej instalacji (znajomego, sąsiada), w ten sposób będziesz wiedział czy dekoder jest sprawny. Do nadajnika masz 15km, więc po co Ci ten wzmacniacz (mapa nie pokazuje przeszkód terenowych) :?:
    Próbowałeś obracać antenę na Kosztowy (przeciwny kierunek) :?:
    Odbierasz czeskie kanały na k.37 i k.54 :?:
    sobiepanmirek
    Conditionally unlocked
    Witam dziś podłączyłem u sąsiada dekoder chodzi bez problemu.
    Wzmacniacz mam bo mieszkam w Bystrej pomiędzy górami nie widzę przekaźnika,zawsze od lat tu był problem z sygnałem -antena siatka pod dachem-/dlatego tu wszyscy mają satelity/. Szczyrk jest moim najbliższym przekaźnikiem .Poprzednie jak robiłem instalację szukałem z innych ,ale z tego był najmocniejszy.
    Adi01
    Level 19  
    sobiepanmirek wrote:
    że oczywiście bezpośrednio bez wzmacniacza też podłączałem,tak samo bez kanału 55.

Czyli bez wzmacniacza odbiera k.38 :?:
    sobiepanmirek
    Conditionally unlocked
    Tak odbiera bez wzmacniacza kanał.38.ale słabiej.Jak budowałem instalację-gdy thomson widział wszystkie kanały 38 i poprzedni z Wisły czyli 6o-któryś zastosowanie wzmacniacza wyraźnie wzmocniło sygnał!!!.Bez wzmacniacza także były wszystkie kanały ale znacznie słabiej.Tak samo jest obecnie z tym,że brak owego 55 kanału.Na moim wbudowanym dekoderze w tv także widzę różnicę na" +" przy włączeniu wzmacniacza.
    Adi01
    Level 19  
    Siłą sygnału nie można się sugerować. Ja odbieram k.55 Kosztowy ale po zmianie na Skrzycznem z k.62 na k.55 wzrosła mi siła sygnału przy jednoczesnym pogorszeniu jakości (oczywiście dało się to poprawić). Jakie masz wskazania dla k.55 (siła i jakość) bez wzmacniacza :?: Podaj też analogiczne wskazania dla k.38.
    Jeśli masz taką możliwość, pożycz od kogoś inny dekoder i sprawdź na swojej instalacji.
    User removed account
    Level 1  
    Adi01
    Level 19  
    _cheetah_ wrote:

Pod koniec Marca będzie zwiększenie mocy na k55 z Kosztowych

Już kiedyś nadawali z docelową mocą z docelowego systemu antenowego (ok. 100m niższego z wytłumieniami) - dla wielu było gorzej niż obecna moc nadawana dookólnie z głównego systemu anten.
    sobiepanmirek
    Conditionally unlocked
    Oto moje paramtery na wzmacniaczu k.38 na dekoderze thomson;intensywność sygnału 77%
    jakość sygnału 52 %
    na kanale 55 te wartości= zero oba paski.
    Bez wzmacniacza gorsze/na 38/-jestintensywność 59%,jakość-57 %.
    Już całkiem zgłupiałem-jak wytłumaczyć ,że na tej samej instalacji jak pisałem mój wbudowany dekoder w Lg działa w 100%.
    Adi01
    Level 19  
    sobiepanmirek wrote:
    Oto moje paramtery na wzmacniaczu k.38 na dekoderze thomson;intensywność sygnału 77%, jakość sygnału 52 %
    Bez wzmacniacza gorsze/na 38/-jest intensywność 59%,jakość-57 %.

Czyli lepsza jakość jest bez wzmacniacza a tylko jakością należy się sugerować.
    sobiepanmirek wrote:
    Już całkiem zgłupiałem-jak wytłumaczyć ,że na tej samej instalacji jak pisałem mój wbudowany dekoder w Lg działa w 100%.

Telewizory mają lepszą, bardziej rozbudowaną elektronikę niż zewnętrzne dekodery.

Nie podałeś wskazań k.55 bez wzmacniacza.
    sobiepanmirek
    Conditionally unlocked
    Nie podawałem dlatego bo ,czy z wzmacniaczem czy bez oba paski sa puste . 0 na tym i 0 na tamtym pasku.
    Adi01
    Level 19  
    Skoro na k.38 masz siłę 59% i jakość 57% to przede wszystkim wzmacniacz jest całkowicie zbędny a raczej szkodliwy. Jak k.38 będzie z docelową mocą 100kW to ten dekoder też prawdopodobnie "zwariuje".
    1) usunąć wzmacniacz
    2) podłączyć inny dekoder
    3) jeśli dalej będzie jakiś kłopot z k.55 podłączyć mocny tłumik (np. 40dB), najlepiej regulowany.

Jesteś w górach a Twoja antena ma Kosztowy dokładnie "za plecami" więc napisz co jest na tym kierunku (otwarty teren czy może jakaś góra). Jeśli teren jest "otwarty", to jak zauważył _cheetach_, dochodzi jeszcze kłopotliwy SFN.
    Bardzo podobna sytuacja wystąpi z k.41 - Skrzyczne, Kosztowy, Wręczyca (wszystkie po 100kW).
    sobiepanmirek
    Conditionally unlocked
    Katowice także przeszkadza mi góra.Właściwie nie ma przekaźnika gzdie bym nie miał przeszkód.Wbrałem Szczyrk bo najbliżej.Co oznacza kłopotliwy SFN.i I jeszce.Czy nie przeszkadza,że na poczatku instalacji jest "siatka" zamiast jakiejś kierunkowej anteny?-
    i długość przewodu ant.do odbiornika gdzie "brakuje"55 kanału to ok 25m.Chociaż na mojej w moim pokoju też brak 55 kanału na tym dekoderze Thomson a jest tylko max 10 m przewodu.Całkowicie już głupieje.
    Adi01
    Level 19  
    sobiepanmirek wrote:
    Katowice także przeszkadza mi góra.

To bardzo dobrze :D
    sobiepanmirek wrote:
    Co oznacza kłopotliwy SFN.

Jeśli antena odbiera ten sam kanał z 2 nadajników to te sygnały mogą się nawzajem zakłócać - u mnie tak jest.
    sobiepanmirek wrote:
    Czy nie przeszkadza,że na poczatku instalacji jest "siatka" zamiast jakiejś kierunkowej anteny?

Siatka też jest kierunkowa ale o dość szerokim kącie "widzenia", osobiście wybrałbym coś bardziej kierunkowego ale tu niech wypowiedzą się specjaliści od anten.
    Prawdopodobnie Twoja siatka odbiera sygnał ze Skrzycznego i jakieś odbicie z Kosztowy, skoro bezpośredni kierunek zasłania góra.
    Usuń wzmacniacz i podłącz na próbę inny dekoder.
    sobiepanmirek
    Conditionally unlocked
    Dobra dzięki idę jeszcze pokręcić anteną może coś znajdę.Będę chciał zorganizować inny dekoder.Mam jeszcze parę pomysłów-odezwę się jak je wypróbuję
    .Co oznacza,że barzdo dobrze,że mi góra przesłania myslałem,że najlepiej jeśli nie ma przeszkód między anteną a nadajnikiem.Pozdrawiam i dzięki.
    Adi01
    Level 19  
    sobiepanmirek wrote:
    Co oznacza,że barzdo dobrze,że mi góra przesłania myslałem,że najlepiej jeśli nie ma przeszkód między anteną a nadajnikiem.

Nie powinieneś mieć przeszkód między domem a Skrzycznem. Gdybyś nie miał góry między domem a Kosztowy, antena łapałaby 2 bezpośrednie sygnały (Skrzyczne i Kosztowy) i mogłoby być jeszcze gorzej. Nawet Twój LG mógłby nie dać sobie rady.
    sobiepanmirek
    Conditionally unlocked
    Pozdrawiam w takim razie i dzięki.Odezwę się jak mi braknie pomysłów.
    User removed account
    Level 1  
    Adi01
    Level 19  
    sobiepanmirek, wg. mapy (znacznik odbiornika ustawiony Bystra, skrzyżowanie Letniskowej i Fałata) masz tylko 8,7km do Skrzycznego i czyściutki profil terenu, a kierunek Kosztowy rzeczywiście zasłania jakaś spora góra. W tej sytuacji winowajcą wydaje się być nie najlepszej jakości dekoder w połączeniu z jakimś odbiciem/odbiciami z nadajnika Kosztowy + zbędny wzmacniacz.
    sobiepanmirek
    Conditionally unlocked
    Pozdrawiam dzięki za odpowiedzi temat zamykam