Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blaupunkt - szukam schematu lub identyfikacji tego starego radia

18 Lut 2013 10:22 8559 32
  • Poziom 18  
    Tak jak w temacie
    Radio to mam ładne kilka lat Pięknie kiedyś grało Obecnie brak w nim końcówki mocy i chyba dławika na zasilaniu Płytka jest delikatnie uszkodzona w okolicach końcówki
    Radio można uruchomić ale potrzebny zewnętrzny wzmacniacz a to już odpada

Na płytce znalazłem takie oznaczenie:

8 638 301 081
    B0743-3
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 17  
    Witam. W radyjkach z tamtego okresu często stosowane były TDA2003 (mono) i TDA2005 (stereo). Porównaj aplikacje tych układów z połączeniami na płytce.
  • Poziom 18  
    black.jack98 napisał:
    połączeniami na płytce
    Problem w tym że ktoś tak wymontowywał końcówkę że uszkodził płytkę Po prostu wyrwana jest ta część w którą wlutowany jest układ Kilka ścieżek też jest uszkodzonych

Brałem sygnał bezpośrednio z potencjometru i radio gra ale cicho bo za słaby sygnał do wzmacniacza Jak nie zdobędę schematu to będę musiał poszukać gotowego układu przedwzmacniacz/wzmacniacz zasilanego +12V w miarę małego żeby zmieścić w obudowie radia
    black.jack98 napisał:
    TDA2003 (mono) i TDA2005 (stereo)
    Z tego co pamiętam to radio było chyba mono ale nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobić na dwa kanały
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 17  
    Daj fotki płytki w miejscu gdzie była końcówka mocy (od strony elementów i lutowania). Może uda mi się zidentyfikować scalaczka.
  • Poziom 18  
    Rozmieszczenie pól podobne do TDA Martwią mnie tylko uszkodzone ścieżki

Od czego jest gniazdo z czterema przewodami widoczne na pierwszej fotce?
  • Poziom 17  
    Faktycznie, radyjko ma swoje lata. Starałem sie coś odczytać z fotek ale mam problemy ze ścieżkami. Maska dobrze je przesłania. Skłonny jestem jednak twierdzić, że tu mógł być TDA 2003. Brakujący element (C277) to nie dławik tylko kondensator elektrolityczny (zaznaczona jest polaryzacja). Podłączałeś jakiś inny wzmacniacz i cicho grało. Zobacz czy jest sygnał na wyprowadzeniu nr 1 stopnia mocy. Ważna jest też czułość dołączonego wzmacniacza. Co do tego złącza to niestety nie wiem co to jest. Na płytce widać też przepalone scieżki i próby ich naprawy. Musisz to poprawić. Zastanawiam się czy na wyłamanym rogu płytki nie było połączenia masy.
  • Poziom 18  
    black.jack98 napisał:
    Zobacz czy jest sygnał na wyprowadzeniu nr 1 stopnia mocy
    Sygnał był brany ze ścieżki dochodzącej do brakującej końcówki mocy tylko nie wiem czy to była nr.1
    Spróbuję wstawić TDA 2003 W ostateczności zewnętrzny wzmacniacz
  • Poziom 18  
    black.jack98 napisał:
    tu mógł być TDA 2003
    Sprawdziłem dziś dokładnie płytkę i tam jest 6 otworów na nóżki (TDA ma 5) Sygnał był doprowadzany chyba do 3 lub 4 Żeby zrobić jak było to bez schematu się nie obejdzie
  • Poziom 17  
    Racja, otworów jest 6, ale ten szósty wyglądał tak, jak by zostały w nim pozostałości przewodu. Z drugiej strony płytki widać że ten punkt był już lutowany. Jeśli to nie będzie TDA2003 to faktycznie pozostaje inny układ na kawałku płytki uniwersalnej. Druga sprawa to prawdopodobnie brakuje radiatora lub elementu po między stopniem mocy a obudową radyjka. Wskazuje na to zbyt duża przestrzeń i dodatkowe otwory w ramce na płytce.
  • Poziom 18  
    black.jack98 napisał:
    pozostaje inny układ
    A jaki w miarę czuły polecasz?
    Gdzieś mam gotowy malutki wzmacniacz na niezawodnym UL 1481.... :)
  • Poziom 17  
    Witam. Proponowany przez ciebie UL1481 mocy większej nie odda ,jego zabezpieczenia też nie są super i będziesz miał problem z odprowadzeniem ciepła do radiatora, tu do obudowy radyjka. Proponuję TDA7240A. Jest to wzmacniacz w układzie mostkowym co przy zasilaniu 14V da moc ok 20W. Inny podobny to TDA1516Q. Aplikacje obu układów możliwie proste przez co powinno udać ci się je zamontować w środku radia. Jeśli poziom dźwięku będzie nadal niski, to trzeba będzie wzmocnić sygnał na wejściu stopnia mocy.
  • Poziom 18  
    black.jack98 napisał:
    Proponowany przez ciebie UL1481
    To był taki malutki żart ale wielu z nas wychowało się na tych układach
  • Specjalista od sprzętów RTV
    Mnie to wygląda, na jakiś model Mannheim - K.
  • Poziom 17  
    Witam. BRAWO i jeszcze raz BRAWO dla kolegi marck1. Idąc wskazanym tropem okazało się że radio jest w pełni tranzystorowe (nie ma w nim żadnego układu scalonego). Miejsce które uznaliśmy za ewentualny stopień mocy, to miejsce dla wyjścia liniowego. Prawdopodobnie DIN. Sam stopień mocy zbudowany na tranzystorach (mocowanych do obudowy), których wyprowadzenia podłączone były na płytce za "dużym" kondensatorem elektrolitycznym przy dwóch tranzystorach. Znalazłem taką stronkę http://www.radiomuseum.org/r/blaupunkt_mannheim_k_7632331_763233.html
    Schematy ideowe i montażowe można znaleźć po prawej stronie zdjęcia radyjka ( czerwony suwak na zielonym pasku). Niestety rozmiar zdjęcia nie pozwala na odczytanie wartości elementów. Czy kolega andrzejz78 zechce odbudować radio i doprowadzić do pierwotnego stanu? Może się to okazać nie możliwe ze względu na niedostępność elementów i czytelnego schematu. Jeśli jednak decyzja padła by na zastosowanie scalonego wzmacniacza mocy to wzmocnionego sygnału trzeba by szukać przy tranzystorach (jeśli nie są uszkodzone), przy których były podłączone tranzystory mocy.

Oto fragment schematu z tranzystorami o których mowa.
  • Poziom 18  
    black.jack98 napisał:
    Czy kolega andrzejz78 zechce odbudować radio i doprowadzić do pierwotnego stanu?
    Postaram się zrobić tak jak było fabrycznie Posiadam pokaźny zapas różnych starych półprzewodników

Sprawdziłem dziś dokładnie układ ścieżek i bez schematu nie ruszę bo jest ciekawy układ wyprowadzeń po "końcówkę"

Bardziej mi to wygląda na scalak jak na tranzystory Brakujący kondensator idzie chyba na głośnik
    Jak nic nie wymyślę to pójdę na skróty i wstawię gotowy wzmacniacz
    O ile pamięć mnie nie zawodzi, to właśnie w którymś z tych modeli był w końcówce układ scalony - ale jaki? tego już nie pamiętam.
    Pokaż całe to radio od str. elementów.
  • Poziom 17  
    Witam. Oj, Panowie chyba nie byliście na stronce której link podałem wcześniej. Jest tam bardzo dużo informacji na temat tego radyjka i jego wersji. Wersja K i L były w pełni tranzystorowe, czyli zero scalaków (produkowane w 1972-75 r.). Dopiero w 1980 r. była wersja tego radyjka jako radiomagnetofon ze stopniami mocy na układach scalonych.

Wersja K tego radyjka miała dodatkową płytkę, na której był zamontowany filtr.
    Blaupunkt - szukam schematu lub identyfikacji tego starego radia Blaupunkt - szukam schematu lub identyfikacji tego starego radia
    Na lewym zdjęciu widać przykręcone tranzystory mocy do radiatora.

Wersja L, o której raczej tu mowa, nie miała tej dodatkowej płytki tylko całość była zmontowana na jednej.
    Wyraźnie widać tu stopień mocy na tranzystorach przykręconych do radiatora a ten do obudowy radyjka. Tak jak, pisałem wcześniej, miejsce które wstępnie obraliśmy jako miejsce układu scalonego jest polem dla gniazda liniowego.
    Proszę oto fragment schematu montażowego. Blaupunkt - szukam schematu lub identyfikacji tego starego radia

Widać tu wyraźnie gdzie było wlutowane gniazdo DIN i połączenie tranzystorów mocy z płytką.
    Fragment schematu ideowego stopnia mocy i ten fragment płytki powinien bardzo pomóc w naprawie. Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    black.jack98 napisał:
    Panowie chyba nie byliście
    Byłem tylko nie każdy ma dostęp do zasobów tej stronki Potrzebny login i hasło
    black.jack98 napisał:
    miejsce które wstępnie obraliśmy jako miejsce układu scalonego jest polem dla gniazda liniowego
    Teraz sobie przypominam było "dziwne" gniazdo z tyłu obudowy
    black.jack98 napisał:
    Fragment schematu ideowego stopnia mocy i ten fragment płytki powinien bardzo pomóc w naprawie
    Będzie bardzo pomocne tylko problem będę miał bo nie mam opisu V951 i V952 Oznaczenie z schematu powyżej jest inne niż tego ostatniego Problem może być też z NTC bo takiego chyba nie mam Czym można go zastąpić?
    Dobrze mówi black.jack98 - w końcówce nie było żadnego układu scalonego, mój błąd. Czy był w tym odbiorniku TBA120?
  • Poziom 17  
    Witam. Przyznam że ja też nie mam pełnego dostępu do zasobów tej stronki. Wszystkie bloki radyjka (obwody wejściowe AM, wzmacniacz p.cz, mieszacz, detektor, głowica FM, demodulator i cała reszta) zostały wykonane na 12 tranzystorach. Według tej stronki układy scalone pojawiły się dopiero w ostatnim modelu z odtwarzaczem kasetowym. Co do fragmentu schematu stopnia mocy to kolega ma rację. Jest to schemat z wersji K ale bardzo podobny do L. Zamiast termistora ( tak na próbę ) wstaw rezystor ok 200 ohm, no i kondensator elektrolityczny C277 1000u/16V. Samo radyjko oddawało moc 5W, więc tranzystory BD911 i BD912 będą na wyrost ale do testów mogą być.
  • Poziom 18  
    black.jack98 napisał:
    BD911 i BD912
    Z takimi mogą być problemy ale jakby co spróbuję na innej parze BD

Zebrałem już dość informacji i po niedzieli biorę się za robotę

Ciekawostka

Rozgryzłem dziwny mostek z cyny na polu gniazda liniowego z drugiego zdięcia tego tematu Do jednego z tych pól dochodzi sygnał ale stały tzn. sygnał m.cz. ale nie regulowany przez potencjometr Po podłączeniu wzmacniacza zew. gra muzyka ale bez możliwości regulacji Zrobienie mostka spowodowało powrót sygnału na potencjometr Sygnał już regulowany pojawił się na polu z kawałkiem biało-zielonego przewodu (patrz zdięcie) Podłączałem do tego pola duży wzmacniacz samochodowy podobny do tego http://images.kangoo.pl/77325037/2467/large/w...amochodowy_blaupunkt_4_x_55w_bass_booster.jpg i o dziwo sygnał był wystarczająco silny aby wysterować ten wzmacniacz
  • Poziom 17  
    No, to powodzonka w działaniu. Tranzystory o zbliżonych parametrach do tych ze schematu to BD241 i BD242. Pamiętaj o odizolowaniu obudów obu tranzystorów od radiatora.
    A, czy te tranzystory, to nie przypadkiem jakieś germanowe np. AD161 i AD162?
  • Poziom 17  
    Witam. Kolega marck1 może mieć rację. Jeśli faktycznie okazałoby się że są to AD161 i AD162 to możemy mieć problem (sugerując się obudową TO3). Są tranzystory germanowe. Pewnie już trudno dostępne, a najgorsze jest to, że nie można ich zastąpić tranzystorami krzemowymi (mają inne napięcia przewodzenia złącza baza - emiter, krzemowe ok. 0,7V a germanowe 0,3V). Dobrze by było gdyby kolega andrzejz78 sprawdził tranzystory na płytce obok kondensatorów elektrolitycznych jakie mają symbole.
  • Poziom 18  
    black.jack98 napisał:
    obok kondensatorów elektrolitycznych jakie mają symbole
    Chyba BC238
    Wydaje mi się że układy wzmacniacza m.cz. w tych radiach są bardzo podobne więc chyba można zasugerować się schematem z podobnego modelu Stawiał bym nawet na to że można zastosować BD 433 i BD 434 tak jak na wcześniejszym schemacie
  • Poziom 17  
    Czyli krzemowe, więc powinno być OK. Te tranzystory, które zasugerowałem wcześniej, to dlatego że uznałem iż może być problem z dostępnością.
    Jeszcze zobacz ten schemat, powinien byc podobny.
  • Poziom 18  
    marck1 napisał:
    Jeszcze zobacz ten schemat
    Końcowy stopień jest identyczny jak na wcześniejszym schemacie
    Trochę teraz żałuję że wyrzuciłem kiedyś radiator z tranzystorami z tego radia Prawdopodobnie planowałem wstawić układ scalony i zapomniałem na kilka lat o tym radiu
    Na szczęście mam spory zapas półprzewodników po jakimś dziadku-zapaleńcu który w czasach PRL-u kupował wszystko co tylko było dostępne na rynku w hurtowych ilościach
  • Poziom 18  
    Dziś wreszcie zrobiłem kilka testów ale efekty są kiepskie
    Użyłem takich par:
    BD139-140
    BDP285-286
    BDP395-396
    Wzmocnienie na wszystkich parach jednakowe lecz bardzo słabe Da się radia słuchać ale tylko jak jest cicho wkoło Podejrzewam że któryś BC na przedwzmacniaczu jest walnięty i dlatego brak dobrego wysterowania Może też być uszkodzony ten "tajemniczy" układ W203 i W204 z pierwszego widoku płytki Może to jakiś odpowiednik naszego UL1111?
    Chyba jednak trzeba będzie wstawić scalak...

Ten mostek z cyny na polach od gniazda DIN musi być bo bez niego sygnał nie dociera w ogóle do członu m.cz. Prawdopodobnie w gnieździe DIN była jakaś zworka
    andrzejz78 napisał:
    Może też być uszkodzony ten "tajemniczy" układ W203 i W204 z pierwszego widoku płytki Może to jakiś odpowiednik naszego UL1111?

Nie no co Ty, są to drabinki rezystorowe - widać je na schemacie, oznaczone jako W...
    andrzejz78 napisał:
    Ten mostek z cyny na polach od gniazda DIN musi być bo bez niego sygnał nie dociera w ogóle do członu m.cz. Prawdopodobnie w gnieździe DIN była jakaś zworka

Jasne że była - patrz schemat końcówki - pin 1 i 2 gniazda N2.