Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody LED z nanokryształów krzemu, sprawniejsze i trwalsze od typowych

exti 18 Lut 2013 12:31 5949 8
 • Diody LED z nanokryształów krzemu, sprawniejsze i trwalsze od typowychKrzem zdominował mikroelektronikę i fotowoltaikę, lecz przez długi czas uważano, że nie nadaje się do zastosowania w diodach elektroluminescencyjnych. Jednakże, twierdzenie to nie jest prawdziwe dla nanokryształów krzemu. Składają się one z zaledwie kilkuset do kilku tysięcy atomów i mogą stanowić wydajne źródło światła.

  Zademonstrowali to wspólnie naukowcy z Instytutu Technologii w Karlsruhe (KIT) oraz Uniwersytetu w Toronto. Obecnie wytwarzane przez nich krzemowe diody LED (SiLED) emitują jedynie światło z zakresu czerwieni i bliskiej podczerwieni, lecz pod względem sprawności, wśród czerwonych diod LED są one najlepsze na świecie. Różne barwy światła uzyskuje się, selekcjonując nanokryształy o takiej samej wielkości. Dodatkową korzyścią płynącą z tego jest zadziwiająco długa żywotność takich diod, nieosiągana do tej pory.

  Kolejną zaletą SiLED jest brak szkodliwych metali ciężkich, takich jak selenek kadmu, siarczek kadmu, czy siarczek ołowiu. Krzem natomiast, jak wiadomo, jest bezpieczny, tani i dostępny w ogromnych ilościach.

  Źródło:
  http://www.kit.edu/visit/pi_2013_12623.php

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 114, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • #2
  galart
  Poziom 13  
  Piękne to by było jak by te obliczenia miały odzwierciedlenie w rzeczywistości, obecnie LED mają żywotność ok 30000 ale jeszcze nie spotkałem LEDa świecącego tak długo. Na papierze można wszystko napisać...
 • #3
  ADI-mistrzu
  Poziom 30  
  30tys h?
  Czyli 3.5 roku? U mnie na ścianie domu jest umieszczona jedna dioda LED biała podświetlająca np. budynku.
  Pracuje całą dobę odkąd zbudowaliśmy dom czyli ponad 3 lata. Zasilana prądem 20mA i napięciem 5V, więc może te 30tys h jest jednak osiągalne?
 • #4
  zck
  Poziom 13  
  galart napisał:
  Piękne to by było jak by te obliczenia miały odzwierciedlenie w rzeczywistości, obecnie LED mają żywotność ok 30000 ale jeszcze nie spotkałem LEDa świecącego tak długo. Na papierze można wszystko napisać...


  A ja nie spotkałem się z diodą która ma żywotność 30 000 h. Teoretycznie to 10 000 h mają świetlówki liniowe (zasilane stabilizatorami elektronicznymi), a często świecą dużo dłużej w zależności jak często były włączane. Jedna z moich świetlówek w akwarium dobiła niedawno 17 tysięcy godzin pracy.

  Typowa dioda LED ma deklarowaną żywotność od 50 000h do 150 000 godzin w zależności od koloru, oraz prądu jakim jest zasilana. Przy mniejszym prądzie wydłuża się znacząco żywotność. Przy białych diodach następuje jeszcze efekt wyświecenia warstwy luminoforu (bo nie ma naprawdę białych LED).

  Ciekawe czy producenci się na to zgodzą żeby aż tak wydłużyć żywotność LEDów...
 • #5
  markovip
  Poziom 34  
  Jak zawsze mamy tutaj do czynienia z "inżynierami", których jedyny punk odniesienia to lampki LED w chińskich bazarkach i na stoiskach w supermarketach...

  zck - masz prawię racje. Prawie, bo żywotność złącza LED nie zależy od prądu, a od jego temperatury. A efektywność luminoforu od jego jakości.

  Jedyne co trzeba zapewnić lampie LED to dobre chodzenie diod i dobrej jakości zasilacz, aby taka mogła świecić 60.000h przy L70.
  A jeżeli to za mało przekonujące dla niedowiarków, to zapraszam na stronę producenta CREE, aby zapoznać się jego lampami ulicznymi, na które udziela 10 lat gwarancji.


  Pozdrawiam ;)

  PS. Na temat tego newsu mogę powiedzieć tylko dwa słowa: naukowy bełkot.
 • #6
  seba_x
  Poziom 31  
  zck napisał:

  Ciekawe czy producenci się na to zgodzą żeby aż tak wydłużyć żywotność LEDów...


  Jak się upowszechnią a z rynku znikną żarówki i świetlówki to na pewno tak .
 • #7
  elektryku5
  Poziom 38  
  Eee tam wydłużyć, prawidłowo zasilony LED przeżyłby ogromną ilość czasu, ale w lampkach za około 25zł zasilanie jest zrobione na "odwal się" i diodki się palą, dodatkowo same diody pewnie są kiepskiej jakości, do tego dochodzi jeszcze sprawa chłodzenia...

  Producenci nie chcą, by cokolwiek działało długo, gdyż zabiera im to pieniądze...
 • #8
  dantesik
  Poziom 12  
  W 1985 roku zamontowałem LED-a szeregowo z rezystorem w włączniku oświetlenia w przedpokoju moich rodziców . Dioda zakupiona w "BOMISIE" ( dla Młodszych użytkowników forum - sklep sprzedający wybrakowane części elektroniczne ) . Ma się dobrze po dziś dzień , gaśnie średnio na 5 min w ciągu doby i nietrudno policzyć że świeci już 28 lat czyli coś koło 245000 godzin .

  Pozdrawiam
  Tomek
 • #9
  elektryku5
  Poziom 38  
  Powiem tak, tragiczna jakość podzespołów, plus źle zrobione zasilanie i mamy ledy święcące na oko pół roku...