Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TestoTesto
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu (kogo poinformować)

18 Feb 2013 12:31 26451 15
 • Level 8  
  Przed wymianą instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku należy poinformować elektrownie do której należymy w celu zdjęcia plomby z licznika oraz po wymianie instalacji elektrycznej też w celu ponownego założenie jej??? Bo nie jestem niestety pewien czy też trzeba informować spółdzielnie oraz jak np instalacja jest robiona przez osobę która jest elektrykiem, ale nie wystawi mi za tą usługę faktury czy wtedy jak przyjadą elektrycy z elektrowni czy muszą to sprawdzić i wtedy liczą sobie od punktu czy ich to nie musi obchodzić bo do nich należy tylko kontrola licznika nic więcej a to co jest u mnie w mieszkaniu to moja sprawa ??


  Proszę o odpowiedź w tej sprawie, bo planuje wymianą instalacji elektrycznej i chce się zorientować czy poniosę jeszcze inne koszty prócz zdjęcia i założenia plomby z licznika (nie licząc oczywiście materiałów i kosztów robocizny)
 • TestoTesto
 • Level 23  
  Tak. Za zerowanie instalacji zapłacisz. Jeśli nie możesz odłączyć instalacji od licznika bez ściągania plomb (dziwne) musisz zgłosić to w elektrowni. Najlepiej zrobić nową instalację - podprowadzić wszystko pod licznik i całość załatwić za jednym machem (zerowanie, przyłączenie i plombowanie)
 • Level 33  
  box.mann wrote:
  Za zerowanie instalacji zapłacisz.

  Są na to jakieś taryfikatory?
  box.mann wrote:
  musisz zgłosić to w elektrowni.

  Proponuje zacząć od niższego szczebla, od Zakładu Energetycznego. Elektrowni dałbym spokój.
  xil88 wrote:
  jak np instalacja jest robiona przez osobę która jest elektrykiem

  Ale uprawnienia odpowiednie do tego ma?
 • TestoTesto
 • Level 14  
  Z tego co się orientuje, zdjąć plombę możesz samodzielnie ale najpierw musisz zgłosić to w zakładzie energetycznym. Za ponowne plombowanie zapłacisz coś około 30zł.
 • Level 23  
  Ja płaciłem 120zł i trwało to 5minut. Sprawdził wszystkie puszki - coś tam mierzył - później kwitek dał... Robiłem u siebie przed świętami. Nie wiem czy są taryfikatory. Numer do elektryka wziąłem z zakładu energ. z tablicy z ogłoszeniami :-)
 • Level 33  
  box.mann wrote:
  Ja płaciłem 120zł i trwało to 5minut. Sprawdził wszystkie puszki - coś tam mierzył

  I to wszystko przez 5 minut?
 • Level 23  
  Stwierdził że monter wszystko zrobił poprawnie :-)
  Najważniejsze że lodówka nie wypindala mi korków. Tak, 5 minut a raczej trzy
 • Level 15  
  xil88 wrote:
  należy poinformować elektrownie do której należymy w celu zdjęcia plomby z licznika oraz po wymianie instalacji elektrycznej też w celu ponownego założenie jej?

  Należy powiadomić operatora (ZE) o zamiarze zdjęcia plomb. Po robocie należy ich wezwać by zaplombowali licznik od nowa.
  Co prawda co kraj to obyczaj i w niektórych miejscach zrobią to każdemu, a w niektórych trzeba się wykazać stosownym protokołem pomiaru WLZ, albo zaświadczeniem wystawionym przez uprawnionego elektryka.
  Proszę też się upewnić kto to może zrobić (czy kolega czy elektryk). Tutaj też różnie.

  xil88 wrote:
  Bo nie jestem niestety pewien czy też trzeba informować spółdzielnie

  Ponieważ nie jest kolega właścicielem ścian, więc teoretycznie każdy taki remont należy spółdzielni zgłaszać. A już na pewno jeśli wymienia kolega WLZ. Spółdzielnia jako zarządca odpowiada za stan techniczny budynku i tym samym ma obowiązek wiedzieć o zmianach wprowadzanych przez lokatorów.
  Powinien też kolega wystąpić do SM o zgodę na wymianę WLZ (części wspólne budynku). Spółdzielnia może zażądać projektu a nawet zgłoszenia w stosownym urzędzie. Znów co kraj to obyczaj.

  xil88 wrote:
  instalacja jest robiona przez osobę która jest elektrykiem, ale nie wystawi mi za tą usługę faktury czy wtedy jak przyjadą elektrycy z elektrowni czy muszą to sprawdzić

  Sprawdzać fizycznie tego co w mieszkaniu nie będą. Mogą zażądać oświadczenia od wykonawcy instalacji i protokołów pomiarów. Plus schemat jednokreskowy rozdzielnicy mieszkaniowej.

  xil88 wrote:
  bo do nich należy tylko kontrola licznika nic więcej a to co jest u mnie w mieszkaniu to moja sprawa

  Tak i nie. Mogą odmówić przyłączenia jeśli instalacja nie spełnia wymagań norm i przepisów. Podział odpowiedzialności jest u nas rozmyty i mogą mieć nieprzyjemności jeśli podłączą niesprawną instalację i koledze (oby nie) coś się stanie.
  Stąd częste żądanie papierków z pomiarów.
 • Electrician specialist
  Witam.

  A ja mogę się dowiedzieć, o jakim zerowaniu piszesz, kolego box.mann ?
  Bo autor planuje wymianę instalacji, i tu raczej nie ma mowy o zerowaniu, w dosłownym tego słowa znaczeniu.
 • Level 24  
  box.mann wrote:
  Ja płaciłem 120zł i trwało to 5minut. Sprawdził wszystkie puszki - coś tam mierzył - później kwitek dał...
  9
  box.mann wrote:
  Stwierdził że monter wszystko zrobił poprawnie :)
  Najważniejsze że lodówka nie wypindala mi korków. Tak, 5 minut a raczej trzy

  I pięknie:) A w olimpiadzie będzie brał udział?:) Jak doktor normalnie:) Z miernikiem czy słuchawkami był?:)
  elpapiotr wrote:
  Witam.

  A ja mogę się dowiedzieć, o jakim zreowaniu piszesz, kolego box.mann ?
  Bo autor planuje wymianę instalacji, i tu raczej nie ma mowy o zerowaniu, w dosłownym tego słowa znaczeniu.

  No czy wszystko trzeba tłumaczyć. Zwykłe zerowanie instalacji: wyzerowanie licznika, prądów błądzących itp. taki reset robią:)

 • Level 27  
  gogi20 wrote:
  No czy wszystko trzeba tłumaczyć. Zwykłe zerowanie instalacji: wyzerowanie licznika, prądów błądzących itp. taki reset robią

  Wyzerowanie kieszeni :)Całkiem niezła stawka godzinowa.

  Dodano po 18 [minuty]:

  Syntax wrote:
  Z tego co się orientuje, zdjąć plombę możesz samodzielnie ale najpierw musisz zgłosić to w zakładzie energetycznym. Za ponowne plombowanie zapłacisz coś około 30zł.

  Nie tyle zgłosić ,co uzyskać zgodę ZE na zerwanie plomby/ trzeba podać powód oraz nr.świadectwa kwalifikacji/.
 • Level 8  
  Tylko mieszkanie jest wykupione na własność to po co informować spółdzielnie ??
 • User removed account  
 • Level 15  
  xil88 wrote:
  Tylko mieszkanie jest wykupione na własność to po co informować spółdzielnie ??


  Prawo własności mieszkania w bloku jest... tak jakby prawem własności do powietrza w tym mieszkaniu. To że kolega ma je wykupione w tej materii nic nie znaczy.
  Przeróbka w jednym mieszkaniu jest traktowana jak ingerencja w cały budynek (dlatego jest na to potrzebna zgoda spółdzielni lub wspólnoty). O odpowiedzialności SM pisałem wcześniej. Ponadto na SM spoczywa obowiązek wykonywania choćby pomiarów kontrolnych raz na 5 lat i też dobrze żeby wiedzieli co mają mierzyć.
  Choćby z tych powodów, żeby mieć RWD (ratuj własną d...) SM może zażądać np. wykonania projektu czy stosownego oświadczenia elektryka, pomiarów itp...
  BTW: Czy ma kolega świadomość, że najprawdopodobniej /zakładam że to wielka płyta/ w kolegi mieszkaniu pod posadzką idą przewody oświetlenia do sąsiada z dołu?
 • Level 8  
  Tak jak to w bloku kable sąsiada idą podłogą. Szczerze również mówiąc to rozumiem zgłaszać SM np duży remont, żeby nie naruszyć struktury budynku, bo są w jakimś stopniu za to odpowiedzialni.
 • User removed account