Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu (kogo poinformować)

xil88 18 Lut 2013 12:31 17928 15
  • #1 18 Lut 2013 12:31
    xil88
    Poziom 6  

Przed wymianą instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku należy poinformować elektrownie do której należymy w celu zdjęcia plomby z licznika oraz po wymianie instalacji elektrycznej też w celu ponownego założenie jej??? Bo nie jestem niestety pewien czy też trzeba informować spółdzielnie oraz jak np instalacja jest robiona przez osobę która jest elektrykiem, ale nie wystawi mi za tą usługę faktury czy wtedy jak przyjadą elektrycy z elektrowni czy muszą to sprawdzić i wtedy liczą sobie od punktu czy ich to nie musi obchodzić bo do nich należy tylko kontrola licznika nic więcej a to co jest u mnie w mieszkaniu to moja sprawa ??

Proszę o odpowiedź w tej sprawie, bo planuje wymianą instalacji elektrycznej i chce się zorientować czy poniosę jeszcze inne koszty prócz zdjęcia i założenia plomby z licznika (nie licząc oczywiście materiałów i kosztów robocizny)

2 15
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 18 Lut 2013 13:07
    box.mann
    Poziom 23  

Tak. Za zerowanie instalacji zapłacisz. Jeśli nie możesz odłączyć instalacji od licznika bez ściągania plomb (dziwne) musisz zgłosić to w elektrowni. Najlepiej zrobić nową instalację - podprowadzić wszystko pod licznik i całość załatwić za jednym machem (zerowanie, przyłączenie i plombowanie)

1
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 18 Lut 2013 13:13
    Arturo2005
    Poziom 33  

box.mann napisał:
    Za zerowanie instalacji zapłacisz.

Są na to jakieś taryfikatory?
    box.mann napisał:
    musisz zgłosić to w elektrowni.

Proponuje zacząć od niższego szczebla, od Zakładu Energetycznego. Elektrowni dałbym spokój.
    xil88 napisał:
    jak np instalacja jest robiona przez osobę która jest elektrykiem

Ale uprawnienia odpowiednie do tego ma?

0
  • #4 18 Lut 2013 13:17
    Syntax
    Poziom 14  

Z tego co się orientuje, zdjąć plombę możesz samodzielnie ale najpierw musisz zgłosić to w zakładzie energetycznym. Za ponowne plombowanie zapłacisz coś około 30zł.

0
  • #5 18 Lut 2013 13:27
    box.mann
    Poziom 23  

Ja płaciłem 120zł i trwało to 5minut. Sprawdził wszystkie puszki - coś tam mierzył - później kwitek dał... Robiłem u siebie przed świętami. Nie wiem czy są taryfikatory. Numer do elektryka wziąłem z zakładu energ. z tablicy z ogłoszeniami :-)

2
  • #6 18 Lut 2013 13:29
    Arturo2005
    Poziom 33  

box.mann napisał:
    Ja płaciłem 120zł i trwało to 5minut. Sprawdził wszystkie puszki - coś tam mierzył

I to wszystko przez 5 minut?

0
  • #7 18 Lut 2013 13:37
    box.mann
    Poziom 23  

Stwierdził że monter wszystko zrobił poprawnie :-)
    Najważniejsze że lodówka nie wypindala mi korków. Tak, 5 minut a raczej trzy

-2
  • #8 18 Lut 2013 14:36
    darkaszek
    Poziom 15  

xil88 napisał:
    należy poinformować elektrownie do której należymy w celu zdjęcia plomby z licznika oraz po wymianie instalacji elektrycznej też w celu ponownego założenie jej?

Należy powiadomić operatora (ZE) o zamiarze zdjęcia plomb. Po robocie należy ich wezwać by zaplombowali licznik od nowa.
    Co prawda co kraj to obyczaj i w niektórych miejscach zrobią to każdemu, a w niektórych trzeba się wykazać stosownym protokołem pomiaru WLZ, albo zaświadczeniem wystawionym przez uprawnionego elektryka.
    Proszę też się upewnić kto to może zrobić (czy kolega czy elektryk). Tutaj też różnie.

xil88 napisał:
    Bo nie jestem niestety pewien czy też trzeba informować spółdzielnie

Ponieważ nie jest kolega właścicielem ścian, więc teoretycznie każdy taki remont należy spółdzielni zgłaszać. A już na pewno jeśli wymienia kolega WLZ. Spółdzielnia jako zarządca odpowiada za stan techniczny budynku i tym samym ma obowiązek wiedzieć o zmianach wprowadzanych przez lokatorów.
    Powinien też kolega wystąpić do SM o zgodę na wymianę WLZ (części wspólne budynku). Spółdzielnia może zażądać projektu a nawet zgłoszenia w stosownym urzędzie. Znów co kraj to obyczaj.

xil88 napisał:
    instalacja jest robiona przez osobę która jest elektrykiem, ale nie wystawi mi za tą usługę faktury czy wtedy jak przyjadą elektrycy z elektrowni czy muszą to sprawdzić

Sprawdzać fizycznie tego co w mieszkaniu nie będą. Mogą zażądać oświadczenia od wykonawcy instalacji i protokołów pomiarów. Plus schemat jednokreskowy rozdzielnicy mieszkaniowej.

xil88 napisał:
    bo do nich należy tylko kontrola licznika nic więcej a to co jest u mnie w mieszkaniu to moja sprawa

Tak i nie. Mogą odmówić przyłączenia jeśli instalacja nie spełnia wymagań norm i przepisów. Podział odpowiedzialności jest u nas rozmyty i mogą mieć nieprzyjemności jeśli podłączą niesprawną instalację i koledze (oby nie) coś się stanie.
    Stąd częste żądanie papierków z pomiarów.

-1
  • #9 18 Lut 2013 14:47
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

A ja mogę się dowiedzieć, o jakim zerowaniu piszesz, kolego box.mann ?
    Bo autor planuje wymianę instalacji, i tu raczej nie ma mowy o zerowaniu, w dosłownym tego słowa znaczeniu.

0
  • #10 18 Lut 2013 19:50
    gogi20
    Poziom 24  

box.mann napisał:
    Ja płaciłem 120zł i trwało to 5minut. Sprawdził wszystkie puszki - coś tam mierzył - później kwitek dał...
    9
    box.mann napisał:
    Stwierdził że monter wszystko zrobił poprawnie :)
    Najważniejsze że lodówka nie wypindala mi korków. Tak, 5 minut a raczej trzy

I pięknie:) A w olimpiadzie będzie brał udział?:) Jak doktor normalnie:) Z miernikiem czy słuchawkami był?:)
    elpapiotr napisał:
    Witam.

A ja mogę się dowiedzieć, o jakim zreowaniu piszesz, kolego box.mann ?
    Bo autor planuje wymianę instalacji, i tu raczej nie ma mowy o zerowaniu, w dosłownym tego słowa znaczeniu.

No czy wszystko trzeba tłumaczyć. Zwykłe zerowanie instalacji: wyzerowanie licznika, prądów błądzących itp. taki reset robią:)

2
  • #11 18 Lut 2013 20:23
    qadam12

Poziom 26  

gogi20 napisał:
    No czy wszystko trzeba tłumaczyć. Zwykłe zerowanie instalacji: wyzerowanie licznika, prądów błądzących itp. taki reset robią

Wyzerowanie kieszeni :)Całkiem niezła stawka godzinowa.

Dodano po 18 [minuty]:

Syntax napisał:
    Z tego co się orientuje, zdjąć plombę możesz samodzielnie ale najpierw musisz zgłosić to w zakładzie energetycznym. Za ponowne plombowanie zapłacisz coś około 30zł.

Nie tyle zgłosić ,co uzyskać zgodę ZE na zerwanie plomby/ trzeba podać powód oraz nr.świadectwa kwalifikacji/.

0
  • #12 18 Lut 2013 22:56
    xil88
    Poziom 6  

Tylko mieszkanie jest wykupione na własność to po co informować spółdzielnie ??

1
  • #13 18 Lut 2013 23:21
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 19 Lut 2013 08:03
    darkaszek
    Poziom 15  

xil88 napisał:
    Tylko mieszkanie jest wykupione na własność to po co informować spółdzielnie ??

Prawo własności mieszkania w bloku jest... tak jakby prawem własności do powietrza w tym mieszkaniu. To że kolega ma je wykupione w tej materii nic nie znaczy.
    Przeróbka w jednym mieszkaniu jest traktowana jak ingerencja w cały budynek (dlatego jest na to potrzebna zgoda spółdzielni lub wspólnoty). O odpowiedzialności SM pisałem wcześniej. Ponadto na SM spoczywa obowiązek wykonywania choćby pomiarów kontrolnych raz na 5 lat i też dobrze żeby wiedzieli co mają mierzyć.
    Choćby z tych powodów, żeby mieć RWD (ratuj własną d...) SM może zażądać np. wykonania projektu czy stosownego oświadczenia elektryka, pomiarów itp...
    BTW: Czy ma kolega świadomość, że najprawdopodobniej /zakładam że to wielka płyta/ w kolegi mieszkaniu pod posadzką idą przewody oświetlenia do sąsiada z dołu?

0
  • #15 19 Lut 2013 10:36
    xil88
    Poziom 6  

Tak jak to w bloku kable sąsiada idą podłogą. Szczerze również mówiąc to rozumiem zgłaszać SM np duży remont, żeby nie naruszyć struktury budynku, bo są w jakimś stopniu za to odpowiedzialni.

0
  • #16 19 Lut 2013 18:12
    1044571
    Użytkownik usunął konto