Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault Laguna I 2.0 16V 2000r - Wibracje, drżenie silnika, spadek mocy

r_grzelak 18 Feb 2013 15:19 11427 4
 • #1
  r_grzelak
  Level 8  
  Witam wszystkich!
  Na wstępie uprzedzam, że mam poważny niezidentyfikowany problem z autkiem i już dwóch mechaników rozłożyło ręce. Szukam więc porady tutaj...

  Od kilku miesięcy w mojej Lagunie drży/wibruje silnik. Nie jest to telepanie jakby jeden z cylindrów nie pracował, ale takie mini drgania.
  Objawy:
  wibrowanie pedałów
  wibrowanie gałki zmiany biegów
  dźwięk buczenia w kabinie
  spadek mocy
  wibrowanie masakryczne na zimnym silniku przy mrozie, a trochę mniejszy przy rozgrzanym silniku
  wibruje sam silnik, wystarczy na postoju otworzyć maskę i przyłożyć do niego rękę, dodać gazu i już widać że coś jest nie tak.
  takie same objawy na LPG i benzynie

  Co sprawdzone:
  - Cewki zapłonowe nowiutkie wszystkie
  - Świece nowiutkie (ostatnio sprawdzane, nie przepalone, bez osadu, oleju)
  - Poduszki dobre, sprawdzane (z góry jednak piszę, że to nie takie wibracje jak od uszkodzonych poduszek, bo wibracje dotyczą samego silnika).
  - rozrząd wymieniany 2-3 miesiące temu (sprawdzane wszystkie koła itp). drgania takie same przed jak i po wymianie rozrządu.
  - drgania na postoju, na luzie takie same jak przy jeździe na biegu (na biegu oczywiście bardziej gałka drży)
  - ostatnio pękł pas klinowy więc mam już założony nowiutki. Drgania takie same przed jak i po jego wymianie.
  - pompa wody ma jakieś 1,5 roku (ok 20tyś km). Wymieniana bo się rozsypała. Wymiana z 6-7miesięcy przed wystąpieniem wibracji.
  - obroty na zimnym silniku trochę falują, jakby się przyduszał. Tak samo na LPG jak i benzynie. po 5-10 minutach pracy wszystko się stabilizuje ale drgania są nadal.
  - drgania są zarówno przy wyłączonym oświetleniu, nawiewie, klimie (wszystkim) jak i włączonych.
  - czasem problemy z odpalaniem (trzeba pokręcić kilka sekund aż zaskoczy). Ale nawet gdy odpali od razu po nawet 2 dniowym postoju, to drgania i tak są.


  Na samym początku, gdy drgania były jeszcze niewielkie, zdarzało się, że jak wpadłem w dół, albo za szybko przez próg przejechałem, to nagle silnik wracał do normy i pracował cichutko bez drgań a moc wracała! Drgania jednak wracały gdy zgasiłem silnik i ostygł. Wcale nie musiałem "zepsuć" go drugim dołem albo progiem.

  ps. Komputer nie wykazuje żadnych błędów.

  Co jeszcze mogę sprawdzić???

  Pomocy!
  Ostatnio przy 90km/h wrzuciłem 5kę i tak mu mocy brakowało, że nie mogłem 100km/h osiągnąć.
 • #2
  Ireneo
  Level 42  
  r_grzelak wrote:
  ps. Komputer nie wykazuje żadnych błędów.

  A parametry pracy w normie?
 • #3
  r_grzelak
  Level 8  
  To właśnie parę razy próbowałem sprawdzić i nie mogę dopasować programu, który mi na to pozwoli. Mam tylko jakiś prosty programik do łączenia laptop-autko w którym mogę sprawdzić listę błędów i wskazania zegarów. Tyle co właśnie sprawdziłem to lista błędów, których nie ma.

  A jaki program daje możliwość dogłębnego sprawdzenia wszystkich parametrów i na które powinienem zwrócić uwagę w szczególności?

  ps. łączyłem się również ze sterownikiem gazu gdzie mogę odczytać wykresy z wtryskiwaczy benzynowych i gazowych oraz wskazanie sondy lambda. Jeżeli chodzi o w.benzynowe to wszystkie cztery dają porównywalne sygnały (nie wiem czy to w czymś pomoże). A wskazanie sondy lambda "lata" od 0,3 do 0,9 (zresztą tak było zawsze od kiedy mam autko - 3lata). Też nie wiem czy to dobrze czy źle.
 • #4
  boziatom
  Level 10  
  W sumie jestem Laikiem.
  Ale też mam Lagunę i problemów co nie miara;)
  Jeśli nie ma różnicy między benzyna - gaz. To sprawdziłbym wszystkie czujniki (położenia wału, temperatury przepustnicy itp.) czasem wystarczy je wyczyścić i przemyć alkoholem (poczekać do odparowania). Możesz też wyczyścić przepustnicę i sprawdzić silniczek krokowy
  Jeśli zaś chodzi o drżenie silnika, to obstawiałbym łapę skrzyni biegów (pod autem zamontowaną z jednej strony do silnika z drugiej do Sanek przednich (może wybiły się tuleje lub uchwyt w którym jest mocowana (również śruba mogła ulec uszkodzeniu, bo to najniżej położony element podwozia).
  Nie wiem na ile pomogłem, ale mam nadzieję, że jakieś wnioski się nasunęły.
  Pozdrawiam
 • #5
  r_grzelak
  Level 8  
  Niestety od czasu założenia tematu nic nie udało mi się ustalić.
  Silnik cały czas ma dobre i złe dni, pracuje różnie. Pozostaje mi się cieszyć tymi dobrymi dniami;-)