Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault Laguna I 2.0 16V 2000r - Wibracje, drżenie silnika, spadek mocy

18 Feb 2013 15:19 10203 4
  • Level 8  
    Witam wszystkich!
    Na wstępie uprzedzam, że mam poważny niezidentyfikowany problem z autkiem i już dwóch mechaników rozłożyło ręce. Szukam więc porady tutaj...

Od kilku miesięcy w mojej Lagunie drży/wibruje silnik. Nie jest to telepanie jakby jeden z cylindrów nie pracował, ale takie mini drgania.
    Objawy:
    wibrowanie pedałów
    wibrowanie gałki zmiany biegów
    dźwięk buczenia w kabinie
    spadek mocy
    wibrowanie masakryczne na zimnym silniku przy mrozie, a trochę mniejszy przy rozgrzanym silniku
    wibruje sam silnik, wystarczy na postoju otworzyć maskę i przyłożyć do niego rękę, dodać gazu i już widać że coś jest nie tak.
    takie same objawy na LPG i benzynie

Co sprawdzone:
    - Cewki zapłonowe nowiutkie wszystkie
    - Świece nowiutkie (ostatnio sprawdzane, nie przepalone, bez osadu, oleju)
    - Poduszki dobre, sprawdzane (z góry jednak piszę, że to nie takie wibracje jak od uszkodzonych poduszek, bo wibracje dotyczą samego silnika).
    - rozrząd wymieniany 2-3 miesiące temu (sprawdzane wszystkie koła itp). drgania takie same przed jak i po wymianie rozrządu.
    - drgania na postoju, na luzie takie same jak przy jeździe na biegu (na biegu oczywiście bardziej gałka drży)
    - ostatnio pękł pas klinowy więc mam już założony nowiutki. Drgania takie same przed jak i po jego wymianie.
    - pompa wody ma jakieś 1,5 roku (ok 20tyś km). Wymieniana bo się rozsypała. Wymiana z 6-7miesięcy przed wystąpieniem wibracji.
    - obroty na zimnym silniku trochę falują, jakby się przyduszał. Tak samo na LPG jak i benzynie. po 5-10 minutach pracy wszystko się stabilizuje ale drgania są nadal.
    - drgania są zarówno przy wyłączonym oświetleniu, nawiewie, klimie (wszystkim) jak i włączonych.
    - czasem problemy z odpalaniem (trzeba pokręcić kilka sekund aż zaskoczy). Ale nawet gdy odpali od razu po nawet 2 dniowym postoju, to drgania i tak są.

Na samym początku, gdy drgania były jeszcze niewielkie, zdarzało się, że jak wpadłem w dół, albo za szybko przez próg przejechałem, to nagle silnik wracał do normy i pracował cichutko bez drgań a moc wracała! Drgania jednak wracały gdy zgasiłem silnik i ostygł. Wcale nie musiałem "zepsuć" go drugim dołem albo progiem.

ps. Komputer nie wykazuje żadnych błędów.

Co jeszcze mogę sprawdzić???

Pomocy!
    Ostatnio przy 90km/h wrzuciłem 5kę i tak mu mocy brakowało, że nie mogłem 100km/h osiągnąć.
  • TespolTespol
  • Level 41  
    r_grzelak wrote:
    ps. Komputer nie wykazuje żadnych błędów.

A parametry pracy w normie?
  • TespolTespol
  • Level 8  
    To właśnie parę razy próbowałem sprawdzić i nie mogę dopasować programu, który mi na to pozwoli. Mam tylko jakiś prosty programik do łączenia laptop-autko w którym mogę sprawdzić listę błędów i wskazania zegarów. Tyle co właśnie sprawdziłem to lista błędów, których nie ma.

A jaki program daje możliwość dogłębnego sprawdzenia wszystkich parametrów i na które powinienem zwrócić uwagę w szczególności?

ps. łączyłem się również ze sterownikiem gazu gdzie mogę odczytać wykresy z wtryskiwaczy benzynowych i gazowych oraz wskazanie sondy lambda. Jeżeli chodzi o w.benzynowe to wszystkie cztery dają porównywalne sygnały (nie wiem czy to w czymś pomoże). A wskazanie sondy lambda "lata" od 0,3 do 0,9 (zresztą tak było zawsze od kiedy mam autko - 3lata). Też nie wiem czy to dobrze czy źle.
  • Level 10  
    W sumie jestem Laikiem.
    Ale też mam Lagunę i problemów co nie miara;)
    Jeśli nie ma różnicy między benzyna - gaz. To sprawdziłbym wszystkie czujniki (położenia wału, temperatury przepustnicy itp.) czasem wystarczy je wyczyścić i przemyć alkoholem (poczekać do odparowania). Możesz też wyczyścić przepustnicę i sprawdzić silniczek krokowy
    Jeśli zaś chodzi o drżenie silnika, to obstawiałbym łapę skrzyni biegów (pod autem zamontowaną z jednej strony do silnika z drugiej do Sanek przednich (może wybiły się tuleje lub uchwyt w którym jest mocowana (również śruba mogła ulec uszkodzeniu, bo to najniżej położony element podwozia).
    Nie wiem na ile pomogłem, ale mam nadzieję, że jakieś wnioski się nasunęły.
    Pozdrawiam
  • Level 8  
    Niestety od czasu założenia tematu nic nie udało mi się ustalić.
    Silnik cały czas ma dobre i złe dni, pracuje różnie. Pozostaje mi się cieszyć tymi dobrymi dniami;-)