Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wykres wskazowy trójfazowy

bartek0690 18 Feb 2013 16:29 5787 1
 • #1
  bartek0690
  Level 1  
  Przejrzałem forum i nie znalazłem tego tematu potrzebuje pomocy muszę sporządzić wykres wektorowy do konkretnego rysunku, nie wiem jak się do tego zabrać od czego zacząć. Przy jednofazówce zasada jest prosta, wykres rozpoczyna się zwykle od końca obwodu (gałęzi najdalej położonej od źródła). Jeśli gałąź jest połączeniem szeregowym elementów rozpoczynamy od prądu tej gałęzi, a w przypadku połączenia równoległego – od napięcia. Następnie rysuje się na wykresie na przemian napięcia i prądy kolejnych gałęzi, dochodząc w ten sposób do źródła. Czy w 3 faz jest podobnie?

  Dodano po 12 [minuty]:

  https://obrazki.elektroda.pl/5711012400_1361201311.png
 • #2
  michcio
  Electrician specialist
  Polecam przejrzenie tego: http://www.elektrotechnika.po.opole.pl/cwiczenia/uklady_3f/uklady_3f.html

  Czy masz podane jakieś dane dla tego zadania? Jeśli tak, to sprawa jest prosta. Obliczenia dokonujemy na liczbach zespolonych, więc wynik automatycznie daje nam długość i fazy wektorów.

  Jaki jest odbiornik?
  Jeśli niesymetryczny, to zadanie zaczynamy od obliczenia napięcia pomiędzy punktami neutralnymi odbiornika i generatora, czyli tutaj spadku na impedancji w przewodzie neutralnym. Jest na to odpowiedni wzór.
  Następnie liczymy napięcia fazowe odbiornika, możesz "polecieć" po oczku tworzonym przez przewód neutralny i fazowy liczonej fazy, czyli będzie to napięcie fazowe generatora minus napięcie pomiędzy punktami neutralnymi.
  Skoro masz napięcia fazowe w odbiorniku i spadek na impedancji w przewodzie neutralnym, z prawa Ohma policzysz prądy.
  Przykłady wykresów wskazowych masz w linku. Dla danych liczb zespolonych nie ma z tym problemu.
  Jeśli nie masz danych do zadania, to polecam rozwiązać tego typu zadanie i rysować wektory na podstawie konkretnych liczb, łatwiej jest wtedy zrozumieć co się dzieje w układach trójfazowych.