Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak zmiany stanów na procesorze

tomek_gw 18 Lut 2013 17:20 972 10
  • #1 18 Lut 2013 17:20
    tomek_gw
    Poziom 6  

Witam.
    Postanowiłem spróbować nauczyć się kilku podstaw z mikrokontrolerami i programować je. Kupiłem zestaw EVBavr05 Propoxu z atmega16. Do zestawu dołączone zostały również przykładowe programy napisane w c.
    Próbuje w pisać w BASCOM, jednakże po poprawnym skompilowaniu programu, przeprowadzeniu symulacji i wgraniu na procesor nic się nie dzieje. Atmega nie zmieniu stanu na nóżkach. Dziwne jest to, że przykładowe programy w c działają bezbłędnie.
    Na wyświetlaczu LCD 16x2 widziałem tylko i wyłącznie czarne kwadraty w pierwszej lini, a kontrast był dobrze wyregulowany. Próbowałem nawet na takim najprostszym kodzie:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Zakładają, że naprawdę już nic nie pamiętam z technikum podłączyłem pod wszystkie w/w piny diody led. Żadna ani nawet nie mrugnęła. Zmiana procesora (w akcie desperacji) też nic nie działa. Fusebity niby są ok.

Zakładam, że to jakaś drobnostka, ale jestem już na wyczerpaniu.
    Ma ktoś pomysł co można jeszcze sprawdzić? W załączeniu instrukcja od zestawu - schematy na ostatniej stronie.

Proszę o pomoc.

0 10
  • #3 18 Lut 2013 18:07
    tomek_gw
    Poziom 6  

Faktycznie zgubiłem.
    Skorygowałem i spróbowałem wgrać.
    Procesor dalej leży.
    A symulator działa... :cry:

0
  • #5 18 Lut 2013 18:17
    tomek_gw
    Poziom 6  

Skorygowałem kod. Na symulacji jest tak jak mówisz, pina.0 odwraca swój stan co 1 sekundę. Wyłączyłem fusebit od JTAG (Disabled) ale dalej nic :cry:

Może jednak fusebity źle sprawdzam?

0
  • #6 18 Lut 2013 18:19
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Może Ci się wydaje że programujesz mikrokontroler ;-) Spróbuj DARMOWY programik o nazwie Khazama Programmer - wujek Google prawdę Ci powie. Wersja 1.7 wymaga jakiegoś innego USB ASP, ja używam poprzedniej (chyba 1.6.2,ale głowy nie dam). Odczytaj nim Fusebity, jeśli pojawią się jakiekolwiek "ptaszki" to masz komunikację.

0
  • #7 18 Lut 2013 18:26
    tomek_gw
    Poziom 6  

Hehe, może faktycznie wydaje mi się, że programuję :D
    Próbuję po Twojemu :)

Dodano po 4 [minuty]:

Wygląda na to, że mam komunikację

0
  • #9 18 Lut 2013 18:43
    tomek_gw
    Poziom 6  

Procesor zakminił! :D
    No nie wierzę :) Dioda wesoło się świeci :)
    Nie wiem dlaczego nie mruga...
    Ale to już coś. Błąd w kodzie:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Dodano po 47 [sekundy]:

Mam oba procki. W zestawie była 16, a ja w akcie desperacji dokupiłem jeszcze 32.

0
  • #11 18 Lut 2013 18:55
    tomek_gw
    Poziom 6  

Jak możesz to jeszcze nie uciekaj :)
    Podziękuję Ci na końcu, bo jeszcze zastanawia mnie to dlaczego dioda nie mruga :)

Wychodzi więc, że moduł do wgrywania kodu w Bascom-Avr nie działa jak powinien (przynajmniej w moim przypadku). Kod napisałem w bascom-avr, ale wgralem przez khazama avr programmer.

Dodano po 2 [minuty]:

Zaczęło pracować.
    Dziękuję serdecznie za pomoc :)

0