Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5750 - Zalany touchpad

ŁukiSzczecin 18 Lut 2013 17:36 5070 13
  • #1 18 Lut 2013 17:36
    ŁukiSzczecin
    Poziom 26  

Witam, chciałbym się zorientować ponieważ posiadam laptopa jak wyżej w temacie, który niestety pewnego dnia został zalany herbatą (niestety z cukrem). Został od natychmiast odłączony od zasilania, wytarty z zewnątrz i odstał bodajże 3 dni w celu doschnięcia. Po uruchomieniu wszystko pięknie, działa bez problemów aczkolwiek wbudowany touchpad nie reaguje na klikanie - tj. można ruszać za jego pośrednictwem kursorem myszki, aczkolwiek nie można za jego pośrednictwem w nic kliknąć. Nie działają również jego klawisze LPM oraz PPM.

Dzwoniłem dowiedzieć się o warunki gwarancji i powiedziano mi że muszę naprawić to płacąc, i wtedy ubiegać się o zwrot ewentualnych kosztów naprawy o ile zostanie to uwzględnione w ramach gwarancji. Teraz takie pytanie, ponieważ widzę że na gwarancję nie bardzo mogę liczyć, to chciałem otworzyć go sam i teraz:

1. Czy ma ktoś dostęp do instrukcji otwierania owego laptopa? Nie chciałbym nic ułamać, żadnych zaczepów itp, itd ponieważ laptop ten ma pół roku i szkoda by go było

2. Czy możliwe że wyczyszczenie elementów touchpada z tego "kleju" powstałego po zalaniu słodką herbatą przywróci sprawność tego touchpada ?

• Pomocny post
    #2 18 Lut 2013 17:49
    krys06
    Poziom 29  

Tu link : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1208939.html ,czytać ze zrozumieniem ,zaadaptować do swojego modelu,myślę że to pomoże .Wyczyszczenie możliwe ,użyć wacików oraz wody destylowanej(jest też "szkoła "...używania IPA...izopropanolu).Osobiście stosowałem obydwa środki ...z dobrym skutkiem !.

• Pomocny post
    #3 18 Lut 2013 17:53
    boro1234567
    Spec od komputerów

ŁukiSzczecin napisał:

1. Czy ma ktoś dostęp do instrukcji otwierania owego laptopa? Nie chciałbym nic ułamać, żadnych zaczepów itp, itd ponieważ laptop ten ma pół roku i szkoda by go było

Poszukaj w sieci, bez problemu znajdziesz.
    Np:
    http://www.manualowl.com/m/Acer%20Computers/Aspire-5750/Manual/275925?page=174

ŁukiSzczecin napisał:
    2. Czy możliwe że wyczyszczenie elementów touchpada z tego "kleju" powstałego po zalaniu słodką herbatą przywróci sprawność tego touchpada ?

Niekoniecznie, ale warto spróbować.

• #4 18 Lut 2013 20:16
    ŁukiSzczecin
    Poziom 26  

Dzięki, sprawdzę ten manual i prawdopodobnie spróbuję - co prawda otwierając go tracę gwarancję, aczkolwiek ta gwarancja to jakieś nie porozumienie (zapłacić gdzieś za naprawę, i wtedy ubiegać się o zwrot który zostanie uznany bądź nie w ramach gwarancji) pomijając już fakt, że mam na tego laptopa + drugiego notebooka w orange dodatkowe ubezpieczenie płacone (w tym od kradzieży, zalania, itp) z którego chyba zrezygnuję skoro mają tak dziwne warunki skorzystania z naprawy gwarancyjnej. Dzięki za pomoc raz jeszcze, jeśli temat nie będzie zamknięty i się ostatecznie zdecyduję to dam znać czy pomogło to czyszczenie :)

• Pomocny post
    #5 19 Lut 2013 13:51
    krys06
    Poziom 29  

Acer Aspire 5750.... w sumie jest sporo narzekania na ten model.Jak wspomniałem w swoim poście wyżej po zastosowaniu się do wskazówek jak wyżej nie ma problemu z oczyszczeniem zalanych podzespołów...a owe "umowy gwarancyjne"!!!...hmm,nie Ty pierwszy i ostatni niestety ..."wysterowany "przez owe "molochy".Powodzenia !!

• #6 16 Cze 2013 19:42
    ŁukiSzczecin
    Poziom 26  

Witam, jako że miałem dziś Niedzielę nie zaplanowaną wziąłem się w końcu za rozebranie swojego laptopa, stąd odświeżam temat.

Otóż sam touchpad, nie był pozalewany przynajmniej od spodu (jak wygląda od góry niestety nie sprawdzę, gdyż jest tam wklejony jakimś "mocnym" klejem, że prawdopodobnie próba odczepienia płytki od obudowy skończyłaby się jej złamaniem. Oto fotka:

Sama jej taśma również nie jest pozalewana, aczkolwiek dla pewności przeczyściłem całość. Zauważyłem jednak, że LPM oraz PPM (które znajdują się na płycie głównej) a które to nie działają, były mocno przybrudzone - właściwie cała płyta w tych okolicach była mocno brudna, w kilku miejscach pozalewana. Oczywiście całość poczyściłem.

Przy okazji wyczyściłem również radiator procesora, jego wentylator natomiast samej pasty nie wymieniałem - nie miałem problemów z temperaturami stąd w ogóle nie odkręcałem mocowania radiatora do cpu, ale to mniej istotne. Otóż po złożeniu laptopa, touchpad nadal nie działa, tj. reaguje kursor prawidłowo (czyli mogę wskazywać kursorem po pulpicie - jednak nie reaguje na kliknięcia - zarówno płytka touchpada, jak i klawisze lewy, prawy). Czy oznacza to, że chcąc mieć sprawny touchpad musiałbym dawać do serwisu płytę głowną / wymieniać ją? Pozdrawiam

• Pomocny post
    #7 16 Cze 2013 19:51
    tronic1
    Spec od komputerów

Jeżeli dysponujesz miernikiem, omomierzem sprawdź czy działają same switche, po naciśnięciu powodują zwarcie. Zmierzysz bez demontażu płyty na przelotkach ścieżek.

• Pomocny post
    #8 16 Cze 2013 20:25
    adamadi33
    Poziom 43  

SW2 i SW3 zostały zalane nic je nie wskrzesi, chcąc czy nie chcąc do wymiany.

• #9 16 Cze 2013 20:28
    ŁukiSzczecin
    Poziom 26  

No dobrze, tylko czy w przypadku uszkodzenia (poprzez zalanie) SW2 i SW3 również sama płytka nie reagowałaby na dotyk? Kursorem mogę za jej pomocą poruszać, jednak kliknięcie w jakąkolwiek ikonę nie przynosi absolutnie żadnego efektu.

• Pomocny post
    #10 16 Cze 2013 20:33
    adamadi33
    Poziom 43  

ŁukiSzczecin napisał:

No dobrze, tylko czy w przypadku uszkodzenia (poprzez zalanie) SW2 i SW3 również sama płytka nie reagowałaby na dotyk?

Płytka a SW2 i SW3 to zupełnie inne elementy.
    Płyn dostał się do tych włączników.

• #11 16 Cze 2013 20:35
    ŁukiSzczecin
    Poziom 26  

Czyli poza SW2 oraz SW3 również płytka kwalifikuje się do wymiany z tego co zrozumiałem. No nic, dziękuję za pomoc - póki co zostanę mimo wszystko przy korzystaniu z myszki optycznej a z czasem może się za to wezmę. Pozdrawiam ;)

• #12 16 Cze 2013 20:38
    adamadi33
    Poziom 43  

Klikając na ikonę na pulpicie touchpadem nie powoduje żadnej reakcji?

• Pomocny post
    #13 16 Cze 2013 20:40
    boro1234567
    Spec od komputerów

ŁukiSzczecin napisał:
    Czyli poza SW2 oraz SW3 również płytka kwalifikuje się do wymiany z tego co zrozumiałem.

Prawdopodobnie tak, ewentualnie usterka może być na płycie.

• #14 16 Cze 2013 20:44
    ŁukiSzczecin
    Poziom 26  

Ok dzięki wiem w takim razie czego mogę się spodziwać chcąc to odratować. Generalnie laptop służy mi zamiast stacjonarki do internetu, i tym podobnych prostych rzeczy, nigdzie się z nim nie ruszam więc pozostanę na myszce - a może kiedyś jak będzie więcej wolnego czasu wymienię płytkę, sw2 oraz sw3 i zobaczymy czy to wystarczy, jeśli nie to trudno - płyty głównej nie mam zamiaru wymieniać ta poza tym jednym mankamentem chodzi bardzo dobrze. Pozdrawiam i dziękuję raz jeszcze za odpowiedzi

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME