Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Timer Atmega - Atmega32 timer jako licznik impulsów BASCOM

daniel1587 18 Feb 2013 17:48 4212 3
 • #1
  daniel1587
  Level 10  
  Witam mam prosty program. Timer zlicza naciśnięcia przycisku. Problem polega na tym że po jednokrotnym naciśnięciu wartość zwiększa się o jakąś ilość (nie zawsze o 1). Jak temu zaradzić? np. żeby zmiana stanu licznika była możliwa tylko co określony odcinek czasu.

  Code: basic4gl
  Log in, to see the code
 • #2
  netotron
  Level 26  
  Witam
  Patrz DEBOUNCE pin_portu , stan , etykieta w Help
 • #3
  Rokita1993
  Level 19  
  Witam zastosowanie timera w konfiguracji licznika w takim wypadku się nie sprawdzi. Naciśnięcie i puszczenie niesie za sobą efekt uboczny czyli drgania styków. Przez to twój licznik przy jednym naciśnięciu przycisku zalicza kilka impulsów. Taka konfiguracja timera jest przystosowana do stabilnych (czyt. nie drgających sygnałów) .

  Zamiast zaprzęgać do tego licznik zadeklaruj zmienna (typ zmiennej już zależy od tego do ilu chciałbyś zaliczać) a następnie zwiększaj wartość tej zmiennej z każdym naciśnięciem przycisku.

  Pozdrawiam :)
 • #4
  daniel1587
  Level 10  
  To rozwiązanie chcę użyć do zliczania sygnałów z czujnika. Na chwilę obecną zliczam impulsy na zmiennej i jest taki efekt, że w trakcie zliczania program wykonuje zliczanie i nie mam możliwości przełączać innych wyjść. (zliczanie jest jednym etapem gdzie musi zostać wykonana określona liczba obrotów)