Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmniejszenie mocy w komputerze

18 Lut 2013 18:57 1185 6
  • Poziom 10  
    Witam. Od kilku dni mój komputer (tak mi sie wydaje gdyż wcześniej gdy nie używałem komputera w ogóle było inaczej) pobiera dużą moc. W ciągu godziny nawet 1 W idzie. Czy istnieją programy lub inne rzeczy dzięki którym zmniejsze moc? Komputer służy mi tylko do oglądania, internetu i do komunikatorów internetowych. Pobrałem Speedfan ostatnio bo wentylator hałasował i musiałem zmniejszyć obroty. Może coś w tym programie mam zrobić? Wentylator przy procesorze zmieniam ze 100 % na 65-60%.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    misiekk980 napisał:
    Od kilku dni mój komputer (tak mi sie wydaje

Na jakiej podstawie ci sie wydaje?

misiekk980 napisał:
    gdyż wcześniej gdy nie używałem komputera w ogóle było inaczej) pobiera dużą moc.

To naturalne - gdy komputera nie używasz on mocy nie pobiera ;)

misiekk980 napisał:
    W ciągu godziny nawet 1 W idzie.

Cały 1W? Herezje jakieś wypisujesz? 1W chyba w trybie czuwania...

misiekk980 napisał:
    Czy istnieją programy lub inne rzeczy dzięki którym zmniejsze moc?

Tak - niepotrzebne programy pożerajace moc obliczeniową procesora (sprawdź w task managerze) wyłączasz.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Czy istnieją programy lub inne rzeczy dzięki którym zmniejsze moc?
    Kojarzy mi się z popularnym pytaniem "co jeść, żeby schudnąć" pytanie bez sensu, trzeba pytać "czego nie jeść, żeby schudnąć", u ciebie jest podobnie.
    Pozbądź się programów które niepotrzebnie marnują czas procesora jeśli takie są, ale jeśli w czasie bezczynności średnie użycie procesora nie przekracza kilku % to nie ma sensu kombinować, chyba że to laptop i zależy ci na maksymalnym czasie pracy na baterii.
  • Poziom 33  
    Po czym poznałeś zwiększony pobór mocy ?
    Wzrost temperatury może być spowodowany dodatkowymi programami uruchamianymi przy starcie (wirusy, aktualizacje, skanowanie antywirusowe, programy menu start) lub pogorszeniem chłodzenia (kurz, odklejenie się radiatorów, opór mechaniczny na wentylatorach)
    Pomierz także napięcia zasilacza, choć rzadko się zdarza takie uszkodzenie w postaci wzrostu napięcia.
    -Podaj więc temperatury po godzinie stanu jałowego i w stresie.
    -Sprawdź śmigiełka wentylatorów, czy lekko się obracają.
    (Kiedyś zatarty wentylator zamiast chłodzić rozgrzewał radiator)
    -Odkurz komputer
    -Podaj programy menu start
    -Podaj procesy po włączeniu komputera
    -Podaj konfigurację komputera
  • Poziom 43  
    misiekk980 napisał:
    Witam. Od kilku dni mój komputer ... pobiera dużą moc. W ciągu godziny nawet 1 W idzie...

Czy w ciągu godziny czy w ciągu sekundy czy przez cały rok to tyle samo czyli 1 W. To po pierwsze. Po drugie jeżeli tylko tyle czyli około tyle co ładowarka telefonu bez podłączenia do niej telefonu a jedynie wetknięta do gniazda sieciowego to najoszczędniejszy komputer nie potrafi tak mało zużywać energii. On jeszcze narzeka? Gdzie tu szukać oszczędności i jakich. O ile mW chcesz oszczędzić i ile to będzie na złotówki. Jakieś 50 groszy przez 1000 godzin pracy komputera z założeniem, że pobieraną moc zmniejszysz o 50% czyli do 0,5W (500mW). Cenę 1kWh przyjąłem 1 PLN chociaż jest trochę niższa nawet więc oszczędności będą mniejsze niż podałem.
    PS.
    Odpowiadam tylko na problem na podstawie danych z pierwszego postu nie wnikając w wiedzę autora tematu
  • Poziom 33  
    Autor czym prędzej powinien sprostować to pytanie, albo usunąć je, gdyż sprowadza poziom dyskusji do przedszkola.
    A pobór mocy jednego wata nie jest związany z czasem.