Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielnica elektryczna - Podłączenie zasilania

18 Lut 2013 20:23 2745 4
  • Poziom 19  
    Witam serdecznie kolegów z forum.

Mam pytanie odnośnie podłączenie zasilania z jednej rozdzielni do drugiej.
    Obecnie rozdzielnia posiada główne zabezpieczenie w postaci różnicówki 40A. Według mnie jest to błędem. Myślę że powinien być wyłącznik nadprądowy 3F jeszcze. Moją rola jest dołożyć do tej rozdzielni stycznik 3F i bezpiecznik 16A. Niestety z braku miejsca chce założyć małą rozdzielnię natynkową i tam umieścić te elementy. Pytanie jest następujące? Czy dla prawidłowego zabezpieczenia rozdzielni powinienem wyprowadzić z różnicówki w pierwszej rozdzielni bezpiecznik 3F i z niego zasilanie do mojej rozdzielni? Czy w mojej rozdzielni natynkowej także powinienem zastosować bezpiecznik 3F. Stycznik jest dla potrzeb nagrzewnicy, a bezpiecznik 16A dla potrzeb wentylatorów.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    zenek123 napisał:
    Myślę że powinien być wyłącznik nadprądowy 3F jeszcze

Powinien być FR

zenek123 napisał:
    Stycznik jest dla potrzeb nagrzewnicy, a bezpiecznik 16A dla potrzeb wentylatorów

Nagrzewnica nie będzie zabezpieczona?
  • Poziom 19  
    Czemu rozłącznik a nie wyłącznik? Nagrzewnica zabezpieczona byłaby bezpośrednio z bezpiecznika 3 F w rozdzielni głównej. Dlatego moje pytanie czy dołożyć jeszcze jeden bezpiecznik 3 F a mojej rozdzielni.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    zenek123 napisał:
    Czemu rozłącznik a nie wyłącznik?

Bo do tego służy, a rola wyłącznika nadprądowego jest inna.
    zenek123 napisał:
    Nagrzewnica zabezpieczona byłaby bezpośrednio z bezpiecznika 3 F w rozdzielni głównej. Dlatego moje pytanie czy dołożyć jeszcze jeden bezpiecznik 3 F a mojej rozdzielni.

Lepiej dołożyć, aby w razie problemu nie wyłączyć całej rozdzielnicy.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    zenek123 napisał:
    Czemu rozłącznik a nie wyłącznik? Nagrzewnica zabezpieczona byłaby bezpośrednio z bezpiecznika 3 F w rozdzielni głównej. Dlatego moje pytanie czy dołożyć jeszcze jeden bezpiecznik 3 F a mojej rozdzielni.

Nieuzasadnione jest dublowanie zabezpieczeń, jeżeli zabezpieczenie w rozdzielni głównej obejmie całą strefę.