Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka rozdzielni - Jak sensownie połączyć?

18 Lut 2013 21:23 7056 15
  • Poziom 8  
    Witam,
    planujemy dodanie róźnicówek i klika osobnych obwodów i musimy rozbudować bieżącą instalacje. Proszę o opinię na temat kliku rozdzielni i ewentualną odpowiedź na moje pytania za którą z góry dziękuję.
    Postaram się być lakoniczny, ale muszę trochę naświetlić sytuację.

Mieszkam w domku: piwnica, parter, strych(tylko światło a w przyszłości piętro mieszkalne) i pomieszczenia gospodarcze(osobny budynek- warsztat).

Na dzień dzisiejszy mam:
    - w pionie 3 bezpieczniki "wkręcane" 20A
    - jedną rozdzielnię "1" na parterze 2x12 pól(już nie ma miejsca-ktoś tak doradził 8lat temu) i drugą rozdzielnię "2" w warsztacie(kabel 4x2.5 idzie z rodzielni "1" z eski
    3fazowejB16 ziemią do warsztatu) wiem, że kabel 4x4 na pewno bylby zasadniejszy, ale nie planuję wymiany
    - Całe oświetlnie kable 3x1.5. Wszystkie gniazda 3x2.5. Siła 5x2.5 16A.
    - Obecnie PE jest zmostkowane w rozdzielniach z N ponieważ na początku była instalacja aluminiowa dwu żyłowa i sukcesywnie była wymieniana.
    - wbity pręt za domem i od niego idzie "bednarka" do domu i dalej kabel do rozdzielni "1" niepodpięty na dzień dzisiejszy.

Planujemy:
    - w pionie 3 pojedyncze eski i u dostawcy zwiększyć na 25A lub 32A
    - wypuścić na strych kabel 4x4? 4x2.5 za mało? w przyszłości miała by tam być rozdzielnia 1x12pól Do czasu remontu strychu światło na strychu na tym samym obwodzie co
    klatka i korytarz.
    - osobne różnicówki na łazienkę, kuchnie, gniazda
    - dodać rozdzielnie w piwnicy, ponieważ przy rozdzielni 1 na parterze nie ma miejsca. W piwnicy mamy pralnie, kotłownie i mini serwerownie. Czyli około 4 obwody na
    gniazda i 1 na światło plus 2 różnicówki 1fazowe.
    - w przyszłości rozdzielnia na strychu (brak miejsca na parterze obok rozdzielni 1

Podsumowując planujemy 3 rozdzielnie na każdym piętrze po jednej plus jedna w warsztacie do rozdzielni 2,3,4 dochodzić będą kable(fazy i N) z rozdzielni 1 czy może także PE?

Pytania:
    a) najważniejsze pytanie - czy da się w ogóle mieć 3 rozdzielnie i w każdej różnicówkę skoro kabel od "bednarki" idzie tylko do rozdzielni "1". Trzeba będzie puścić kabel 5x z rodzielni 1 do pozostałych rozdzielni?
    b) czy w pionie planować jedną eskę 3 fazową B25? czy trzy eski pojedyncze? Miałem kiedyś przypadek wybicia w pionie bezpiecznika z powodu przeciążenia jednej fazy.
    Zatem wolałbym 3 bezpiecnziki pojedyncze - czy takie rozwiązania się stosuje?
    c) czy warto wykupic u dostawcy przylacze większe niż 25A (obecnie20A)? Chyba 32A jest następne i takie planujemy
    d) czy to nie przesada mieć na każdym pietrze rozdzielnie plus jedną w warsztacie? Niestety nie ma miejsca by wszystkie obwody zmieścić na parterze. Rozdzielnie by były jedna pod drugą oddzielone stropami.
    e) podobno każda rozdzielnie musiała by mieć swoje róźnicówki ale co z kablem do "bednarki"?
    f) czy podłączenie rozdzielni 2,3,4 za eską 3fazową w rodzielni 1 jest poprawne?
    g) jeżeli w kuchni mam osobną eskę na: zmywarkę i gniazda, lodówkę i gniazdko, piekarnik i dodatkowo 3fazy na płytę grzewczą z których 2 są wykorzystywane to jak wypadało by zaplanować ilość różnicówek? Jedno fazowa na: zmywarkę i gniazda przy oknie, jednofazowa na lodówkę i gniazdko, jednofazowa na piekarnik i 3fazowa na płytę to chyba przesada? :) Planuję tylko na zmywarkę i gniazda na blatem jedną jednofazową i na lodówkę i gniazda drugą jednofazową czy może jedną róznicówkę 3fazową na całą kuchnię? Mamy akurat kupioną jedną Kanlux 30mA, którą jeden elektryk chciał wpiąć na cały dom(oprócz podwórka i warsztatu). Poczytałem na forum dlaczego to nienajlepszy pomysł i chciałbym coś na ten temat się więcej dowiedzieć zanim zaufam kolejnemu "elektrykowi" i odpowiednio zaplanować ilość miejsc w rozdzielniach.
    Kucie i układanie kabli planuję we własnym zakresie. Elektryka będę potrzebował do samych rozdzielni(nie mam pojęcia o róźnicówkach) i pionu(wzgledy bezpieczeństwa)

Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    Sorry za ewentualne błędy w nazewnictwie :)
  • Poziom 29  
    a) Da się, tak 5 żył
    b) 1-3 fazowa na zasilanie rozdzielni, dalej pojedyńcze ...
    c) To zależy od zapotrzebowania w energię
    d) Nie, nie jest to przesada, skoro inaczej nie możesz
    e) Przecież prowadzisz po to właśnie 5x*.*, min. PE
    f) Tak i nie, to zależy od projektu
    g) W życiu nie jeden RCD, ile, to zależy właśnie od obwodów i ich podziału.
    Najlepiej, gdyby skontaktować się z uprawnionym elektrykiem, który pomoże ci dobrać odpowiednią ilość i rodzaj zabezpieczeń.

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    a) jeżeli z pionu(bezpieczników przed licznikiem) idzie kabel do licznika 4x4 to czy z rozdzielni 1do2 z1do3 i z1do4 wystarczy położyć kabel 5x2.5?
    b) masz na myśli jedną trzy fazową na zasilanie rozdzielni 2,3 i 4 umieszczone w rozdzielni 1? Ok. Pytalem tylko o pion, przed licznikiem. Czy dać trzy pojedyncze S czy jedną potrójną? Chciałem zasugerować elektrykowi trzy pojedyncze tylko pytanie czy nie ma jakiś minusów takiego rozwiązania. Czy coś jeszcze daje się w pionie? Czytalem, że N nie przerywamy - to wiem.
    c) ok
    d) ok
    e) czyli do każdej "podrozdzielni" 5x*.* załatwi sprawę? Z każdej podrozdzielni kabel PE "wróci" do rozdzielni głównej "1" i w razie "wojny" z "1" popłynie do pręta w ziemi? Nie będzie konfliktu jeżeli np. wywali różnicówka w podrozdzielni "2" i chwilę później róźnicówka w podrozdzielni "3"? Bo przypadku jednoczesnego wywalenia nie ma sensu rozważać?
    f) ok, czyli dopuszczalne. Przy jednej potrojnej esce w przypadku zwarcia w jednym z obwodów wywali zasilanie podrozdzielni. W przypadku 3 pojedynczych S wywali tylko jedna faza na ktorej bylo zwarcie. Tylko taka różnica?
    g) ok. czyli po jednej rożnicówce jednofazowej na odpowiednie obwody. Czy stosuje się róźnicówki 3fazowe na płyty z indukcją w przypadku kiedy tylko 2fazy są wykorzystywane? Czy warto płytę podpinać pod róźnicówkę?

Jeszcze jedno pytanie:
    h) Rozumiem, że nie ma problemu by w jednej rozdzielni część obwodów (np.3-4) była zabezpieczona róźnicówkami a pozostałe nie? W pozostałych kabel PE ma być mostkowany z N? To normalne?
  • Poziom 29  
    Cześć.
    a) Z przed liczników "idzie" 4x4, ale z rozdzielni masz już wyprowadzone PE, więc dalej idzie 5x*mm2, czy akurat 2,5mm2 to odpowie ci albo bilans mocy dla danej rozdzielni, albo elektryk.
    b) Tak, jedną 3-fazową, ale na Zasilaniu każdej z pod rozdzielni, wtedy możesz wyłączyć każdą z osobna, a nie wszystkie, jednym zabezpieczeniem, czy w R1 czy w każdej z osobna, to zależy od miejsca, ja osobiście wybrałbym przy każdej po kolei, bo do wyłączenia wszystkiego w domu, masz przecież pewnie rozłącznik FR? Masz? Planujesz?
    ...
    e) Nawet jeśli "wywali" to przecież RCD nie rozłącza kabla PE, poza tym, przecież będą to osobne obwody, więc i powód zadziałania różny.
    f) Tylko i aż, jeśli będziesz mieć coś, zasilane 3-fazowo, i zabraknie jednej z faz, to w najlepszym przypadku nie zadziała, w najgorszym się spali.
    g) Po jednej na odp. obwody - Tak, bo dwóch i tak nie założysz ...
    Stosuje się, bo z reguły do 3-ciej fazy jest podłączony piekarnik.

h) Nie, absolutnie NIE, raz rozłączonego przewodu PEN, nie należy ponownie łączyć. To nie jest normalne.

Cały czas oczywiście mówimy o instalacji w sieci TN-S lub TN-C-S jak w twoim przypadku.
    Jeśli już robisz porządną instalację, to zrób porządnie, nie powinno być obwodów nie zabezpieczonych RCD, chyba że z racjonalnego powodu.
  • Poziom 8  
    Witam ponownie,
    dzięki wielkie za odpowiedzi.

a) że do rozdzielni "1" idzie 4x a dalej 5x to wiem, myślałem, że przekroje/grubość (mm) jest jakimś standardem. Skoro mam 4mm do licznika od pionu i od licznika do rozdzielni1 a na gniazda mam 2.5 to pomiędzy rozdzielniami coś pomiędzy np.3 3.5 jeżeli jest - tak z matematycznego punktu widzenia :) - tak myślałem...

b) FR to wyłącznik główny? Taki czerwony 3fazowy tylko on i off bez zabezpieczeń - to mam już w rozdzielni 1.
    Ja chciałem zrobić miejsce w R1 i tam dać trzy trzyfazowe S (na każda pod rozdzielnie 1 potrójny S) B20lubB25(zależne od tego co będzie w pionie przed licznikiem). Zastanawiałem się jedynie czy na każdą pod rozdzielnie po jednym potrójnym czy trzy pojedyncze (każda faza osobno).
    Ty sugerujesz, z tego co zrozumiałem, ze lepiej będzie za FR(wyłącznikiem głównym, na wyjściu) podpiąć każda pod rozdzielnie i dopiero w pod rozdzielni dać 3fazowy B20lubB25 który od razu będzie "wyłącznikiem i głównym bezpiecznikiem" danej pod rozdzielni?

e) hmm. ok :)
    f) ok
    g) u mnie akurat piekarnik ma osobny obwód bo nie wiedziałem że płyta będzie korzystać tylko z 2 faz. Przynajmniej mamy jedną w zapasie :)

h) czyli w pod rozdzielniach już nie mogę rozłączyć PE skoro będzie złączone w R1. Czy w R1 może być tak ze cześć obwodów będzie na RCD a cześć będzie miało zmostkowane PE z N. W R1 są chyba 4 "szyny" jedna albo 2 na N jedna na PE z kablem do "bednarki" i jedna mogla by być na PE bez RCD i zmostkowana z N?
    Dalej jeżeli puszcze 5x do każdej pod rozdzielni to nie mogę już tego kabla PE przerwać i zmostkowac cześć obwodów z N? Tak to zrozumiałem. Czy w R1 mogę tak zrobić? Z R1 idzie już 4x do warsztatu i są obwody które idą "na zewnątrz"

Cytat:

Jeśli już robisz porządną instalację, to zrób porządnie, nie powinno być obwodów nie zabezpieczonych RCD, chyba że z racjonalnego powodu.

Czyli np. z R1 do warsztatu (brak piątej żyły) :) i z R1 "na zewnątrz" by za często nie wybijało RCD?

Dzięki za odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    a) Skoro masz 4x4, to do rozdzielni puściłbym też 4mm2 - ciąg technologiczny to 2,5 potem 4 mm2.

b) Tak główny. 3-fazowy. Tak.
  • Admin Elektroenergetyka
    Czytam ten temat i zaczynam nie rozumieć. To jest dział dla początkujących a nie klub zabawy w projektanta.
    Czy kolega za pomocą forum, metodą korespondencyjną chce wykonać instalacje elektryczną?

Zadam proste pytanie, na jakiej zasadzie dobierane są tutaj przekroje przewodów oraz jaki minimalny przekrój ma mieć przewód PEN?
  • Moderator Energetycy
    Proszę bardzo :

PN-IEC 60364-5-523:2001
    Tytuł:
    Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych -- Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego -- Obciążalność prądowa długotrwała przewodów
  • Specjalista elektryk
    Łukasz-O napisał:
    Czytam ten temat i zaczynam nie rozumieć. To jest dział dla początkujących a nie klub zabawy w projektanta.
    Czy kolega za pomocą forum, metodą korespondencyjną chce wykonać instalacje elektryczną?...

No a czemu nie? To czemu ma służyć to forum? Przecież to proste, jakaś szafka czy dwie, kilka drutków, trochę osprzętu, jeden śrubokręt, parę podpowiedzi i mucha nie siada.
  • Moderator Energetycy
    Witam.

I wyjdzie tak :

Kilka rozdzielni - Jak sensownie połączyć? Kilka rozdzielni - Jak sensownie połączyć? Kilka rozdzielni - Jak sensownie połączyć?
  • Specjalista elektryk
    elpapiotr napisał:
    Witam.

I wyjdzie tak :

No coś Ty, te rozdzielnice są nawet przyzwoite, sam takie popełniam :D

Tak na poważnie, jeżeli nie ma wyraźnego sprzeciwu, to proponuję wywalić ten temat w kosz.
  • Poziom 8  
    Łukasz-O napisał:
    Czy kolega za pomocą forum, metodą korespondencyjną chce wykonać instalacje elektryczną?

Zadam proste pytanie, na jakiej zasadzie dobierane są tutaj przekroje przewodów oraz jaki minimalny przekrój ma mieć przewód PEN?

Tak jak pisałem chcę wykonać wszystko oprócz podpięcia róźnicówek i nowych esek(nie wszystkiego jestem pewien na 100% szczególnie przy nowych rozdzielniach i dlatego sobie daruję) i wymiany bezpieczników w pionie na eski (prace muszą być wykonane bez odcinania dopływu prądu do budynku - tak mówił elektryk).
    Moją "działkę" wykonuję oczywiście ze względów ekonomicznych i po prostu jestem w stanie wykonać to poprawnie.

Czy naruszyłem moimi pytaniami regulamin forum?
    Chcę mieć po prostu funkcjonalną instalację i wiedzieć więcej przed konfrontacją z nowym "elektrykiem" bo poprzedni chciał cały dom na jednej róźnicówce puścić i mostkować PE z N w następnej rozdzielni. Dzięki wielu przeczytanym postom na Waszym forum i koledze serwisor wiem więcej od pewnego "elektryka". Wszyscy dobrze wiemy, że w każdym zawodzie znajdą się amatorzy i leniuchy - delikatnie mówiąc.
    Odpowiadając na Twoje pytanie naruszam chyba 3.1.14 regulaminu ponieważ muszę pisać o tym dlaczego pytam a nie o tym co w temacie.

Jeśli chodzi o przekroje kabli to właśnie pytałem jak dobrać i czy są jakieś standardy jeżeli ktoś kiedyś już wyliczył że kabel od pionu do licznika i od licznika do rozdzielni1 ma mieć 4x4 i dostałem odpowiedź. Przypomnę że mam instalację z jedną rozdzielnią w domu w którym mieskzam i jedną w warsztacie(obie działają poprawnie) i muszę rozbudować instalację (dodać róźnicówki i kilka obwodów). Nie zmieści mi się do rozdzielni1 więc muszę dodać kolejną w piwnicy i wypuscić kable na strych na kolejną rodzielnię w przyszłości.

Dodano po 53 [minuty]:

Witam,
    Czy mogę uzyskać informację dlaczego temat ma wylądować w koszu? Nie można o szczegóły instalacji pytać? Jakiś punkt regulaminu złamałem? Jeśli tak to sorry, ale nie było żadnego upomnienia tylko o razu "do kosza". Jestem nowy. To był pierwszy post. Regulamin czytałem. Coś mi umknęło?

Zdjęcia tych hardcorowych rozdzielni może śmieszne ale na pewno nie w temacie.
    Żarty i kpiny.

Kolego sq9jjh ja nie zamierzam sam przerabiać rozdzielni1 i dodawać kolejnej gdyby tak było nie pytał by o takie rzeczy bo musiałbym wiedzieć więcej by się w to bawić.
    Chciałem się rzeczowo przygotować do wizyty kolejnego elektryka i dowiedzieć jak Wy doświadczeni w tej dziedzinie byście sugerowali jak po prostu by wypadało by instalacja była funkcjonalna.

Dziękuje koledze serwisor
    Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    bo.bo napisał:
    ...Kolego sq9jjh ja nie zamierzam sam przerabiać rozdzielni1 i dodawać kolejnej gdyby tak było nie pytał by o takie rzeczy bo musiałbym wiedzieć więcej by się w to bawić.
    Chciałem się rzeczowo przygotować do wizyty kolejnego elektryka i dowiedzieć jak Wy doświadczeni w tej dziedzinie byście sugerowali jak po prostu by wypadało by instalacja była funkcjonalna...

Ok. Jeżeli sprawa rozbija się o przygotowanie teoretyczne, to spoko. Tylko pod warunkiem, że roboty podejmie się uprawniony i średniorozgarnięty elektryk. :D
  • Admin Elektroenergetyka
    Kolego, żeby odpowiedzieć na Twoje pytanie, trzeba być na miejscu i dokonać oględzin. Opisałeś to tak lakonicznie, że trudno zająć jakiekolwiek stanowisko.
    Proponuję zacząć najpierw od naszkicowania schematu jednokreskowego. Na podstawie schematu możemy zacząć dyskutować.

To trzeba przemyśleć, a nie na łapu capu, tu 4x4 tam 5x2,5, tu podział tam pion.

W kwestii organizacyjnej, moje pytanie kierowane było do kolegi serwisor ale już nie oczekuje na nie odpowiedzi. Załóżmy, że było retoryczne.
    Co to Twojego wątku, niestety będziemy wymagać minimum wiedzy - takie są wewnętrzne zasady działu. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo.
  • Poziom 8  
    Witam,
    Cytat:
    Kolego, żeby odpowiedzieć na Twoje pytanie, trzeba być na miejscu i dokonać oględzin. Opisałeś to tak lakonicznie, że trudno zająć jakiekolwiek stanowisko.
    Proponuję zacząć najpierw od naszkicowania schematu jednokreskowego. Na podstawie schematu możemy zacząć dyskutować.

Może jednak coś mi pomożecie zrozumieć, bez przyjeżdżania do Łodzi.

Lakonicznie? - Myślałem, że jak dodam jeszcze parę zdań to już nikt nie doczyta do końca :)
    Co do rysunku/schematu - nie wiem czy się odważę coś skrobać i scanować, żeby nie wystawić się na pośmiewisko. Nie mam na tą chwilę wiedzy teoretycznej by teraz odważyć się zaśmiecić Wasz serwer. Obecnie stać mnie jedynie na kilka prostokątów lini prostych i krzywych i wszędzie odnośnik i notka o co mi chodziło :) lub legenda typu: R1-rozdzielnia1 itp. Chyba nie warto, ale może wzrokowcy by prędzej zrozumieli o co mi chodzi? Warto taki rysunek bez oznaczeń fachowych wrzucać?

Cytat:
    To trzeba przemyśleć, a nie na łapu capu, tu 4x4 tam 5x2,5, tu podział tam pion.
    Skoro od pionu idzie 4x4 do rozdzielni1 a z rozdzielni1 do gniazd idzie 3x2.5 to wielkiego wyboru nie ma chyba? Z rozdzielni1 do rozdzielni2 wypada raczej dać taki przekrój jak od pionu czyli x4.

Cytat:
    Co to Twojego wątku, niestety będziemy wymagać minimum wiedzy - takie są wewnętrzne zasady działu. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo.

Minimum wiedzy z mojej strony to macie jak w banku :)
    Czy mogę poprosić na prv albo tutaj o szczegóły wewnętrznych zasad działu?
    Z prądem nie ma żartów ale bomby nie robimy. Czy ktoś może na podstawie jakiś wskazówek z wątku chcieć przerabiać swoją instalację? O to biega?

Pozdrawiam.
    Dzięki.
  • Specjalista elektryk
    bo.bo napisał:
    ...Czy mogę poprosić na prv albo tutaj o szczegóły wewnętrznych zasad działu?...

Proszę bardzo.- zasady