Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rs-485 - RS-485 MODBUS RTU kabel do ziemi, duża odległość i dużo urządzeń

18 Lut 2013 21:42 6807 2
  • Poziom 2  
    witam,
    mam do podłączenia około 50 liczników LE01M (firmy F&F). Ze względów praktycznych chcę to zrobić na 4 liniach po około 12-14 liczników na lini o długości około 300m każda. Sieć pracuje zgodnie ze standardem Modbus RTU, każda z linii na początku ma konwerter USB-RS485, a na początku i końcu zgodnie z instrukcją moduły terminacyjne LT-04 (120Ohm).
    Z każdego licznika będzie odczyt 1x dziennie (tylko), nie ma znaczenia opóźnienie nawet o kilkanaście minut, byleby był prawidłowy odczyt!

Wg instrukcji: PRZEWÓD KOMUNIKACYJNY
    Bardzo duże znaczenie ma prawidłowy dobór przewodu komunikacyjnego. Do komunikacji z licznikami energii wykorzystywana jest sieć dwu przewodowa pracująca zgodnie ze standardem Modbus RTU. Z uwagi na dużą ilość urządzeń oraz rozległość sieci zaleca się stosowanie specjalnych przewodów komunikacyjnych o impedancji 120 Ohm przeznaczonych dla interfejsu RS485 i wprowadzających niewielkie opóźnienia do linii. Ekran przewodu komunikacyjnego przynajmniej z jednej strony musi być podłączony do uziemienia oraz musi zachować ciągłość na całej długości (najlepiej żeby podłączenie do licznika nie naruszało ekranu, ewentualnie ekrany muszą być dobrze połączone).
    Jeżeli przy licznikach energii znajduje się pewne podłączenie uziomu (o niewielkiej impedancji) to zaleca się podłączenie ekranu przewodu do PE przy każdym liczniku.
    W przypadku niemożności zastosowania przewodu specjalizowanego do komunikacji RS485 należy zastosować przewód dwużyłowy w ekranie, o średnicy żyły nie mniejszej niż 0.5mm2.

PARAMETRY KOMUNIKACJI
    Liczniki energii LE-0xm komunikują się zgodnie z interfejsem Modbus RTU i pracują wyłącznie jako urządzenia podrzędne (Slave).
    Parametry komunikacji:
    - prędkość transmisji - 9600 bit/s
    - brak kontroli parzystości
    - długość słowa - 8 bitów
    - bity stopu - 1
    - zabezpieczenie transmisji - suma kontrolna CRC
    Ramka danych jest zgodna ze standardem Modbus RTU.
    http://www.fif.com.pl/49

Tyle wstepu, TERAZ PROBLEM:
    - kabel musi być ziemny (praktycznie na całej długości ma być zakopany), o impedancji 120 Ohm (znajduję takie, ale nie do ziemi). Potrzebuję pomocy w doborze, co proponujecie praktycy?
    - może nie potrzeba aż tak wyśrubowanych parametrów kabla i wystarczy jakiś FTP żelowany?
    Chciałbym poznać opinie praktyków.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    Projekt jest prywatnego inwestora, ale mam tam długą drogę, dlatego chcę dać coś co będzie pewne.
    Czuje w kościach, że FTP ziemny dałby radę (?)

Liczniki i wszystko pozostałe musi zostać, jest już zaakceptowane i przygotowany system raportowy pod to rozwiązanie.